لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۳۷۳۳۴ بازدید ۰ دیدگاه

ارث فرزندان از پدر و مادر

ارث فرزندان از پدر و مادر
سمیرا کریمی
مشاوره حقوقی با سمیرا کریمی وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۲ بر اساس (۱۰) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

پسر دو برابر دختر ارث خواهد برد و این تقسیم ارث شرایطی دارد که برای اینکه فرزند از پدر و مادرش ارث ببرد باید رعایت شود که در این مقاله برای شما شرح میدهیم.

ارث والدین برای فرزندان با قواعد خاصی بین آنها تقسیم می‌شود و نمی‌توان گفت که میزان ارث برای همه به نحو مساوی است. حتی ممکن است فرزندان با سایر ارث بران جمع شوند که در ادامه بررسی خواهیم کرد... با ما همراه باشید.

فرزند در حقوق کشورمان در طبقه‌ی اول وارثان فرد متوفی قرار دارد. البته منظور از فرزند، فرزندی است که به صورت مشروع و به واسطه‌ی ازدواج میان زن و مرد متولد شده باشد. چه ازدواج دائم باشد و چه موقت.

فرزندان به وجود آمده از روابط نامشروع و همچنین فرزند خوانده جزء ورثه محسوب نمی‌شوند. طبقه ی اول وراث شامل پدر، مادر و فرزندان می‌باشد و تا هنگامی‌که یک نفر از وراث این طبقه وجود داشته باشد، سایر اقوام و خویشان از جمله خواهر، برادر و … ارث نمی‌برند.

شرایط ارث بردن فرزندان از پدر و مادر چیست؟

قسمت اول) طبق ماده ی ۹۰۷ قانون مدنی اگر میت پدر و مادر نداشته باشد و فقط یک یا چند فرزند داشته باشد، تمام ارث به فرزندان وی می‌رسد. البته در این موارد در صورت زنده بودن همسر میت، ابتدا سهم وی از اموال به میزان یک هشتم کنار گذاشته می‌شود و سپس بقیه‌ی ارثیه بین فرزندان تقسیم می‌گردد. به این صورت که اگر تنها یک پسر یا یک دختر وجود داشته باشد تمام ارث به پسر یا دختر وی می‌رسد. اگر میت چند فرزند داشته باشد، در صورتی که همه‌ی آن ها پسر یا دختر باشند ، اموال به ارث رسیده به طور مساوی میان آن ها تقسیم می‌شود اما اگر برخی از آنان پسر و برخی دختر باشند، به پسر دو برابر دختر ارث می‌رسد. به طور مثال اگر مبلغ ارثیه شش میلیون تومان باشد، دو میلیون به دختر و چهار میلیون به پسر تعلق می‌گیرد.

قسمت دوم) در صورت وجود پدر و مادر میت در کنار فرزندان، سهم هر یک از پدر و مادر یک ششم از اموال است. در صورتی که پدر و مادر میت یا یکی از آن ها زنده باشند و میت یک دختر نیز داشته باشد، طبق ماده‌ی ۹۰۸ قانون مدنی سهم دختر نصف اموال و سهم هر یک از پدر و مادر یک ششم اموال میت است و هر میزان که باقی بماند نسبت به سهم وارثان میان آن ها تقسیم می‌شود. این حالت در صورتی که میت چند دختر به همراه پدر و مادر داشته باشد نیز وجود دارد که در این صورت سهم دختران طبق ماده‌ی ۹۰۹ قانون مدنی دو سوم اموال است که این دو سوم میان آن‌ها به طور مساوی تقسیم می‌شود.

قسمت سوم) تا زمانی که میت فرزندی داشته باشد، نوه‌های او از اموال وی ارث نمی‌برند. ولی در صورت نبودن فرزند، طبق ماده ی ۹۱۱ قانون مدنی نوه‌ها جانشین فرزندان و جزء طبقه ی اول محسوب می‌شوند.

قسمت چهارم) بر اساس ماده‌ی ۹۱۱ قانون مدنی تقسیم ارث میان نوادگان بر اساس نسل آن ها انجام می‌شود. به این معنا که در صورتی که نوه، فرزند پسر باشد، سهم پسر را می‌برد و در صورتی که نوه‌ی دختری باشد، سهم دختر به وی می‌رسد. به طور مثال، فردی در هنگام فوت، یک نوه از فرزند دختر خود دارد که نامش بهرام است و یک نوه نیز از فرزند پسر خود دارد که نامش سیمین می‌باشد. در این حالت سیمین دو برابر بهرام ارث می‌برد؛ زیرا در واقع سهم پدر وی از اموال میت به او می‌رسد.

قسمت پنجم) گاهی پیش می‌آید که مجموع سهم وارثان از میزان اموالی که میت به جا گذاشته است، بیشتر می‌شود. در این شرایط برای جبران این کمبود، در صورتی که تقسیم ارث میان وارثان طبقه‌ی اول باشد، طبق مادهی ۹۱۴ قانون مدنی از میزان سهم دختر یا دختران کاسته می‌شود و پس از تقسیم اموال، هر مقدار که اضافه مانده باشد، میان وراث به نسبت سهم آنان تقسیم می‌گردد. البته توجه بفرمایید که هیچ‌گاه این مقدار اضافه به همسر برگردانده نمی‌شود.

در کنار قواعد ارث طبقه‌ی اول، خوب است به هدیه‌ای اضافه بر ارث که به پسر بزرگ‌تر داده می‌شود و در واقع ارث محسوب نمی‌شود نیز اشاره کنیم. از میان اموال پدر یک خانواده، انگشتر، شمشیر، لباس و قرآن وی که در فقه ما تحت عنوان حبوه شناخته می‌شود، بعد از مرگ به پسر بزرگ تر وی داده می‌شود. البته در صورتی که تمام اموال میت محدود به این موارد نباشد.

سمیرا کریمی
مشاوره حقوقی با سمیرا کریمی وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۲ بر اساس (۱۰) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ