لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
بهنام رفیعی ساران
مشاوره حقوقی با بهنام رفیعی ساران وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلا
۴.۷ بر اساس (۲۱۰) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

شهادت عبارت است از اخبار به حقی به نفع یکی از طرفین دعوا و به ضرر طرف دیگر.

شهادت تحت شرایطی به عنوان یک از ادله شرعی شناخته شده است و شرایط لازم برای آنکه شهادت به عنوان مستند دعوا، مورد استناد قرارگیرد و دادنامه ای به استناد آن صادر شود در ماده ۱۷۷ قانون مجازات اسلامی مقرر شده است که عبارتند از؛ بلوغ؛ عقل، ایمان، عدالت، طهارت مولد، ذی‌نفع نبودن در موضوع، نداشتن خصومت با طرفین یا یکی از آنها، عدم اشتغال به تکدی و ولگرد نبودن است.

مشاوره تلفنی حقوقی کیفری (جرائم) بیش از ۱۰۰هزار مشاوره تلفنی موفق
رزرو وقت مشاوره تلفنی

شهادت به عنوان یکی از مرسوم ترین ادله در اکثر دعاوی در مراجع دادگاه ها مورد استناد قرار میگیرد که در این موارد قاضی رسیدگی کننده طبق قانون مکلف به تفهیم شرایط شهادت و عواقب شهادت دروغ به فرد شاهد میباشد.

با این اوصاف ممکن است فردی که بعنوان شاهد تعرفه شده است، علیرغم تفهیم عواقب شهادت کذب به ایشان، بهر علتی در بیان شهادت اصل صداقت و راستگویی را رعایت ننماید و بدین ترتیب موجبات زوال حقوق فرد دیگری را فراهم آورد.

در این صورت فردی که پیرو ادای شهادت کذب متضرر شده است، امکان طرح دعوا و پیگیری موضوع را دارد، در واقع ادای شهادت کذب مستند به ماده ۶۵۰ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است و در صورت اثبات ارتکاب این جرم، محکوم علیه به 3 ماه و یک روز تا 2 سال حبس یا به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود.

مشاوره آنلاین حقوقی بیش از ۷۶هزار مشاوره آنلاین موفق
ورود/ثبت نام و درخواست مشاوره آنلاین رایگان

عنصر مادی جرم شهادت کذب آن است که فرد مرتکب، در دادگاه، نزد مقام رسمی، اقدام به ادای شهادتی نماید که مفاد آن کذب می باشد که در این صورت فردی که بر علیه وی ادام به ادای شهادت شده است با استناد متن استشهادیه می تواند اقدام به طرح دعوای شهادت کذب نماید.

حال چنانچه حکمی به تبع شهادت دروغ یک شاهد کاذب صادر شده باشد و مراتب کذب بودن شهادت پیرو شکایت شاکی به اثبات برسد؛ در این صورت؛ اولا؛ حکمی که به استناد شهادت کذب صادر شده است نقض می شود، ثانیا؛ شاهد کاذب به مجازات مقرر قانونی محکوم می شود ثالثا؛ چنانچه فردی که شهادت کذب بر علیه وی اقامه شده است در پی این شهادت متحمل ضرر و خسارتی شده باشد می تواند به استناد ماده ۲۰۱ از قانون آیین دادرسی کیفری با اثبات مراتب خسارت تقاضای محکومیت شاهد کاذب به جبران خسارات وارده را نماید.

بهنام رفیعی ساران
مشاوره حقوقی با بهنام رفیعی ساران وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلا
۴.۷ بر اساس (۲۱۰) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.