ازدواج موقتخانوادهمهریه

مهریه عقد موقت

عقد موقت علیرغم اینکه در نظر برخی مذموم شناخته می شود، به موجب شرع و قوانین جاری کشور امری پذیرفته شده است؛ به همین دلیل قواعد مربوط به آن هم در متون دینی و هم در متون قانونی پیش بینی شده است.

یکی از این قواعد در خصوص مهریه و تعیین میزان آن در عقد موقت است.

موقت بودن عقد و یا کم بودن میزان مهریه در عقد نیز نباید سبب ایجاد این تصور شود که نمی توان مهریه را مطالبه نمود، بلکه مطالبه مهریه عقد موقت نیز با شرایطی امکانپذیر است.

بنابراین، در این مقاله مهریه عقد موقت و احکام مربوط به مهریه در عقد موقت را مورد بررسی قرار می دهیم. 

مهریه عقد موقت

بر خلاف عقد دائم، تعیین مهریه یکی از ارکان اصلی عقد موقت است.

در ماده ۱۰۹۵ قانون مدنی در این خصوص چنین مقرر کرده است: "در نکاح منقطع، عدم ذکر مهر در عقد موجب بطلان عقد است".

مطابق این ماده تعیین مهریه و میزان آن در عقد موقت یکی از شرایط صحت این عقد است؛ در صورتی که مهریه در عقد موقت ذکر نشود، عقد باطل است.

این بدلیل ویژگی خاص عقد موقت است؛ به همین دلیل تعیین مهریه و میزان آن و همچنین تعیین مدت در عقد موقت جزء شرایط صحت این عقد است؛ این ویژگی بر خلاف عقد دائم است.

در عقد دائم تعیین مهر ضروری نیست و زوجین می توانند بعد از عقد نیز نسبت به تعیین مهریه به توافق برسند.

حتی اگر مهریه ای هم تعیین نشود، باز هم زن می تواند از مهر المثل و مهر المتعه استفاده کند، اما تعیین مهر و  میزان آن در عقد موقت لازم و ضروری است و عدم تعیین آن سبب بطلان عقد می شود.

احکام مربوط به مهریه عقد موقت

بجز در مواردی که مطابق قانون مدنی احکام ویژه ای آورده است، سایر احکام مربوط به مهریه در خصوص عقد دائم و عقد موقت مشابه و یکسان است.

یکی از این موارد ویژه لزوم تعیین مهر در عقد موقت بود؛ بنابراین، سایر احکام مربوط به مهریه در این دو نوع عقد مشابه است.

در خصوص احکام مربوط به مهریه در عقد موقت چند نکته حائز اهمیت است:

مهر المتعه و مهر المثل صرفا مخصوص عقد دائم است.

این دو نوع مهر در صورتی به زن تعلق می گیرند که مهریه به موجب عقد دائم تعیین نشده باشد و مرد قبل یا بعد از رابطه زناشویی بخواهد همسر خود را طلاق بدهد، اما به دلیل اینکه عدم ذکر مهریه در عقد موقت سبب بطلان عقد است، این دو نوع مهریه نیز به زن تعلق نمی گیرند.

همچنین، به موجب ماده ۱۰۹۶ قانون مدنی "در نکاح منقطع موت زن در اثناء مدت موجب سقوط مهر نمی شود و همچنین است اگر شوهر تا آخر مدت با او نزدیکی نکند"، بنابراین، اگر زن در طول مدت عقد موقت فوت کند یا مرد با او زناشویی نکند، باز هم مهر از بین نخواهد رفت.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا