لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۱۱۲۹ بازدید ۰ دیدگاه

آیا زن یائسه هم باید عده وفات شوهر نگه دارد؟

آیا زن یائسه هم باید عده وفات شوهر نگه دارد؟
سها آگهی
مشاوره حقوقی با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۱۰۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

لزوم نگه داشتن عده برای زنانی که همسر آنها فوت کرده باشد، حکمی است شرعی که البته در قانون مدنی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

بر این اساس، زنانی که همسرشان فوت کند، باید عده وفات شوهر را نگه دارند.

مدت زمان عده وفات همسر ، چهار ماه و ده روز خواهد بود، اما سوالی که ممکن است مطرح شود، آن است که آیا زنان یائسه هم باید عده وفات نگه دارند؟

به نظر می رسد پاسخ به این سوال مثبت باشد.

به همین مناسبت در این مقاله قصد داریم به بررسی این سوال بپردازیم که عده وفات زن یائسه چقدر است، بنابراین، عده وفات شوهر، عده وفات زن یائسه و مدت عده وفات زن یائسه را مورد بررسی قرار می دهیم.

عده وفات شوهر

یکی از احکام مهمی که در دین اسلام مورد پیش بینی قرار گرفته است، لزوم نگه داری عده برای زنانی است که همسر آنها فوت کرده است.

این مطلب در آیه 24 از سوره مبارکه بقره نیز اشاره شده است.

بنابر این آیه شریفه، مردانی که فوت کنند و زنان آنها زنده باشند، آن زنان باید از شوهر کردن خودداری کنند تا مدت عده آنها سپری شود.

به تبعیت از این آیه شریفه، قانون مدنی نیز احکامی را در خصوص عده وفات شوهر بیان نموده و به لزوم نگه داشتن عده وفات شوهر حکم داده است.

عده وفات زن یائسه

اکنون سوالی که ممکن است مطرح شود آن است که زنان یائسه هم باید عده وفات شوهر نگه دارند؟

پاسخ به این سوال از آن جهت مهم است که زنان یائسه ای که از همسر خود طلاق بگیرند، می توانند بلافاصله بعد از طلاق به عقد دیگری درآیند.

به عبارت دیگر، زنان یائسه عده طلاق ندارند، اما آیا زنانی که به سن یائسگی رسیده اند هم باید عده وفات نگه دارند؟

به نظر می رسد پاسخ به این سوال مثبت باشد . یعنی خانم های یائسه ای که همسرشان فوت کرده است هم باید مانند سایر زنان عده وفات شوهر نگه دارند.

به نظر می رسد که فلسفه لزوم نگه داشتن عده وفات در زنان یائسه احترام به ازدواج قبلی آنها باشد؛ نه به دلیل اختلاط نسل؛ چرا که امکان بارداری زنان یائسه منتفی است.

مدت عده وفات زن یائسه

بر اساس ماده 1154 قانون مدنی، عده وفات چه در عقد دائم و چه در عقد موقت چهار ماه و ده روز است؛ مگر اینکه زن باردار باشد که در این صورت، عده وفات برای او تا موقع وضع حمل خواهد بود؛ بنابراین ، بر اساس این ماده، مدت زمان عده وفات زنان یائسه همان چهار ماه و ده روز است.

سها آگهی
مشاوره حقوقی با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۱۰۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.