لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۴۵۷ بازدید ۰ دیدگاه

دلایل توقیف حساب بانکی

دلایل توقیف حساب بانکی
سها آگهی
مشاوره حقوقی با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۱۰۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

شاید تا به حال با افرادی مواجه شده‌اید که به دلایلی حساب بانکی‌شان توقیف شده است، اما اصولا توقیف حساب بانکی به چه دلایلی صورت می‌گیرد و چگونه می‌توان در چنین شرایطی آن را رفع توقیف کرد؟

در این نوشتار به بررسی دلایل توقیف حساب بانکی می‌پردازیم.

حساب بانکی به چه دلایلی توقیف می‌شود؟

از مهم‌ترین دلایل توقیف حساب بانکی ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقررات داخلی بانک‌ها: به عنوان مثال راکد ماندن طولانی مدت حساب یا ناقص بودن مشخصات شناسایی مشتری می‌تواند از دلایل انسداد حساب بانکی به شمار رود که معمولا با مراجعه به بانک می‌توان این مشکل را بر طرف کرد.
  • مسدودی حساب بانکی به خاطر ضمانت وام: افرادی که ضامن وامی شده‌اند، در صورتی‌که فرد وام گیرنده نتواند اقساط خود را پرداخت کرد، حساب ضامن مسدود خواهد شد.
  • مسدودی حساب بانکی به خاطر چک بلامحل: حساب افرادی که چک بلامحل کشیده‌اند به مدت ۷ سال از تاریخ آخرین چک برگشتی مسدود خواهد شد.
  • دستور مرجع قضایی: از جمله اقدامات تامینی که جهت حفظ حقوق مردم و به ویژه خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از دادسرا، دادگاه‌های بدوی و تجدید نظر امکان آن وجود دارد صدور دستور توقیف حساب بانکی افراد به میزان مورد دعوی است.

در مواردی مختلف قانون این امر را به عنوان تکلیف یا اختیار برای مراجع قضایی در نظر گرفته است.

به عنوان مثال در آرایی که موضوع آن محکومیت سازمان طرف شکایات به پرداخت وجه در حق محکوم‌له است و علی‌رغم احضار و اخذ تعهد مبنی براجرای حکم، محکوم علیه از اجرای رای خودداری کرده باشد، دادرس اجرای احکام می‌تواند پس از انقضا مدت یکسال از تاریخ ابلاغ رای نسبت به توقیف حساب محکوم علیه و پرداخت از آن به میزان محکوم به اقدام کند.

کدام مراجع صلاحیت توقیف حساب بانکی افراد را دارند؟

به طور کلی حساب بانکی افرادی که مطابق با ضوابط و دستور العمل‌های بانکی افتتاح شده است، می‌تواند توسط برخی مراجع در شرایطی خاص مسدود شود که از جمله این مراجع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دستوری که توسط مراجع قضایی صادر شده است.
  • دستوری که به صورت مستقیم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر شده است.
  • در صورتی که مشتری تقاضا کند.
رفع توقیف حساب بانکی چگونه و توسط چه مراجعی صورت می‌گیرد؟

مراجع قضایی مانند مراجع دادسرای عمومی و انقلاب، قضات دادگاه‌های حقوقی و کیفری، قضات شعب اجرای احکام دادگاه‌های حقوقی و دادسراهای عمومی و انقلاب می‌توانند نسبت به مسدودی حساب بانکی اقدام کنند.

به منظور رفع توقیف حساب بانکی لازم است پس از کشف علت این امر در صدد برطرف کردن علت آن برآمد، اما پس از آن‌که علت مسدود شدن حساب از سوی مراجع قضایی برطرف شود، از سمت همان مرجع بایستی دستور رفع مسدودی حساب صادر شود.

پس از آن می‌توان بر حسب مورد به اداره حقوقی بانک مربوطه مراجعه کرده و انسداد حساب را برطرف کرد.

جهت استعلام و پیگیری موردی حساب و رفع مسدودی آن، ارائه شماره مسدودی ۱۶ رقمی از شعب بانک‌های مربوطه که در آن حساب دارید، الزامی است.

سها آگهی
مشاوره حقوقی با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۱۰۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.