خانوادهطلاق

راه های حقوقی در مواجهه با خیانت همسر

ازدواج یک رابطه دو طرفه است و یکی از ویژگی های اون تعهد و پایبندی هر یک از همسران به یکدیگر است که باید نیازهای همدیگر را در قالب خانواده برطرف کنند، اما در بسیاری از مواقع دلایلی مثل برطرف نشدن نیاز های عاطفی و زناشویی، عدم علاقه، هوسرانی و … باعث زیر پا گذاشتن تعهد و خیانت به همسر می شود.

برخورد با خیانت همسر آن هم در زمانی که خود دل شکسته اید، کار خیلی سختی خواهد بود و افراد در چنین وضعیتی آنقدر درگیری ذهنی و عاطفی دارند که نمی دانند چه باید بکنند.

نوشته های مشابه

برای همین در ادامه این مقاله در مورد راه های حقوقی موثر در مواجهه با خیانت همسر توضیح دادیم.

۵ نکته در مواجهه با خیانت همسر

گرفتن تصمیمات عجولانه بعد از مواجهه با خیانت همسر ممکن است عواقبی رو مثل پشیمانی در بر داشته باشد.

بعضی ها بعد از خیانت به سراغ طلاق می روند و بعضی ها به خاطر وجود فرزند، حفظ آبرو و یا مشکلات مالی به دنبال راه دیگری برای ساختن دوباره زندگی خود هستند اما نکته مهم این است که بدانید بعد از مواجهه با خیانت چه باید کرد؟

  •  آرامشتان را حفظ کنید و از خشونت بپرهیزید.

چه از قبل به همسر خود مشکوک شده بودید چه یک دفعه متوجه خیانت او شدید، متوجه شدن این موضوع خیلی آزار دهنده و شوکه کننده است و احتمالا اولین واکنشتان از روی احساسات بوده و از آنجایی که خشم زیادی در آن زمان دارین باعث می شود که بدترین تصمیمات را بگیرید، پس به خودتان وقت بدهید تا تصمیم عاقلانه بگیرید نه از روی خشم و احساس.

  • از خیانت اطمینان پیدا کنید و از همسر خود دلیل این کار را بپرسید.

بعض از رفتارها می تواند نشان دهنده خیانت باشد اما به دلیل داشتن رفتار مشکوک نمی توان به کسی اتهام خیانت زد، پس اگر مدارک محکمی برای خیانت همسر خود ندارید اجازه ندهید که شک و بد دلی چشم شما را روی واقعیت ببندد.

اما اگر از خیانت همسر خود مطمئن هستید اطلاع داشتن از دلیل خیانت به شما کمک می کند که تصمیم بهتری برای ادامه زندگی بگیرید.

البته گفتن دلیل خیانت نمی تواند توجیهی برای همسر خیانتکار باشد اما ریشه یابی دلیل خیانت می تواند به شما کمک کند که چرا دچار چنین وضعی شده اید.

  • آبرو داری کنید و احساسات منفی خود را به طور سالم تخلیه کنید.

سعی کنید احساسات خود را مدیریت کنید و روشی را برای تخلیه احساستان پیدا کنید . مثلا یک مسافت طولانی را بدوئید تا بخشی از آدرنالین و خشمی که تو وجود خود انباشته کردید بسوزانید؛ چون واکنشی که شما به خیانت همسر نشان می دهید تعیین کننده اتفاقات بعدی و آینده زندگی مشترکتان است .

شما با خالی کردن احساسات بدون فکر خود می توانید همسر خود را برای ادامه دادن خیانتش به شما مصمم تر کنید.

بهتره یک پشتیبان برای خود داشته باشید تا با او درد و دل و هم فکری کنید اما باید با کسی صحبت کنید که قابل اعتماد باشد.

پس آبرو داری کنید و خیانت همسرتان را برای هر کسی تعریف نکنید.

  • به خودتان فرصت بدهید.

برای هضم موضوع به خودتان فرصت بدهید و بدانید خیانت به معنای پایان رابطه نیست و می شود، بعد از پیدا کردن دلیل این کار دوباره رابطه را ترمیم کرد.

به این فکر کنید که بی دلیل ازدواج نکرده اید و به همسر خود علاقه داشتید، پس به خود و همسرتان زمان دهید و از او بخواهید که خانه را تا زمان تصمیم گیری شما برای نجات زندگی تان ترک کند.

بعد از مواجهه با خیانت همسر تصمیم شما خیلی مهم و حیاتی است و تصمیمی نیست که آن را عجولانه و بی فکر، آن هم در زمان اوج ناراحتی بگیرید، پس به خودتان زمان بدهید و حتما از یک مشاور در این زمینه کمک بگیرید.

  • حقوق قانونیتان را بشناسید.

اگر از خیانت همسر خود مطمئن شدید صرف نظر از اینکه به دنبال ترمیم رابطه هستید و یا تصمیم به جدایی دارید باید با حقوق قانونی خود آشنا باشید تا اگر تصمیم بر طلاق گرفتید و این موضوع زندگی شما را به نابودی کشاند بدانید که حق و حقوقتان چیست و چطور باید از خود و اموال مشترکتان دفاع کنید.

حقوق زن و مرد بعد از مواجهه با خیانت

در موارد بالا سعی شد تا شما را با شیوه های درست تصمیم گیری برای طلاق به خاطر خیانت و یا سازش با فرد خیانتکار و بخشش آشنا کرده تا تصمیم نهایی خود را بگیرید، اما بهتر است قبل از هر تصمیم که بعد از مواجهه با خیانت گرفتید با حقوق قوانینی خود آشنا باشید.

آثار حقوقی خیانت برای زن و مرد متفاوت است و زوجینی که بعد از خیانت به سمت طلاق می روند باید از حقوق و وظایف خود نسبت به یکدیگر آشنا باشند.

حق و حقوق زن و مرد برای طلاق متفاوت است که در ادامه در مورد آثار حقوقی طلاق به دلیل خیانت زن و مرد توضیح داده شده است .

خیانت و حق طلاق

اگر زن به همسر خود خیانت کند، مرد می تواند به تنهایی برای ادامه زندگی مشترکشان تصمیم گیری کند و طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی می تواند با مراجعه به دادگاه درخواست طلاق همسر خود را ثبت کند.

حتی اگر در سند ازدواج حق طلاق به زن داده شده باشد مرد در صورت اثبات خیانت زن می تواند حق طلاق را از او بگیرد.

اما اگر زنی متوجه خیانت همسر خود شود و همسرش بدون اجازه او و یا دادگاه زن دیگری اختیار کرده باشد، طبق قانون حق طلاق از آن مرد گرفته خواهد شد و به زن داده می شود.

خیانت و مهریه

بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مهریه زن در هر شرایطی باید پرداخت شود و حتی در صورت خیانت زن نیز حق دریافت مهریه از زن سلب نخواهد شد.

خیانت و نفقه

موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد پرداخت نفقه از سوی مرد می باشد.

در صورتی که مردی با خیانت همسر خود مواجه شود دریافت نفقه نیز مانند مهریه از زن سلب نخواهد شد و نفقه تا زمان تمکین زن (سکونت مشترک با مرد)، باید پرداخت شود.

خیانت و ارث

اگر زنی به همسر خود خیانت کند و همسرش متوجه این موضوع شود حتی در صورت شکایت از زن و اثبات خیانت، دریافت سهم الارث زن از مرد سلب نخواهد شد و در صورت فوت همسر، زن از شوهر خود ارث می برد.

خیانت و تصنیف دارایی

طبق قانون اگر مردی بی دلیل همسر خود را طلاق دهد باید نصف اموال خود و اجرت المثل را به زن پرداخت کند . ولی اگر مردی بخواهد به دلیل خیانت  همسرش وی را طلاق دهد این دو حق به زن تعلق نخواهد گرفت.

 خیانت و ازدواج مجدد

مرد ها برای ازدواج مجدد خود نیاز به اجازه همسر اول خود دارند اما اگر مردی متوجه خیانت همسر خود شود می تواند با ارائه مدارک لازم دال بر خیانت همسر خود اجازه ازدواج مجدد را از دادگاه بگیرد.

 خیانت و حضانت فرزند

طبق قانون برای زن و مردی که تصمیم به طلاق دارند حضانت فرزند تا ۷ سالگی با مادر خواهد و بعد از آن به عهده پدر می باشد، مگر اینکه طور دیگری توافق کرده باشند، اما اثبات خیانت مادر یا پدر نمی تواند باعث لغو حضانت فرزند شود، مگر اینکه صحت اخلاقی فرزند مورد مخاطره قرار گیرد.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا