لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۷۱۰ بازدید ۰ دیدگاه

شرایط تامین خواسته در کلاهبرداری

شرایط تامین خواسته در کلاهبرداری

در این مقاله شرایط تامین خواسته کیفری را برایتان توضیح میدهیم. در ابتدا با ذکر چند اصطلاح که معمولا افراد با آن آشنایی دارند شروع میکنیم.

  • شاکی: کسی که تعقیب متهم را درخواست میکند. (شکایت را در دادسرا مطرح کرده است)
  • مدعی خصوصی: کسی که علاوه بر تعقیب متهم، ضرر و زیان مادی را هم مطالبه میکند.
  • متهم: کسی که عمل مجرمانه ای را به او نسبت میدهند.

در جرائمی که مال افراد مورد سوءاستفاده قرار میگیرد مانند سرقت، خیانت در امانت و کلاهبرداری شاکی همراه با درخواست تعقیب متهم، وجه نقد یا مالی را که از دست داده مطالبه میکند.

مشاوره تلفنی حقوقی کلاهبرداری بیش از ۱۰۰هزار مشاوره تلفنی موفق
رزرو وقت مشاوره تلفنی

تامین خواسته کیفری

در این موارد دادسرا میتواند اموال متهم را توقیف کند تا از انتقال یا ناپدیدشدن آنها جلوگیریشود که این اقدام قرار تامینخواسته نامیده میشود. بازپرس با بررسی دلایل شاکی و میزان قوت یا ضعف آن ها در این موارد تصمیمگیری میکند.

بر اساس مواد ۱۰۷ تا ۱۱۳ قانون آییندادرسیکیفری بایستی بازپرس محترم ادله قابل قبول را برای صدور قرار تامین خواسته از شاکی مطالبه نماید و اگر قرار تامین کیفری هم صادر کرد باید این موضوع را مدنظر قرار دهد. رفع ابهام و اجمال هم با بازپرس محترم است ولی رفع اشکالات اجرای آن با دادستان یا قاضی اجرای احکام میباشد. درصورتی هم که به جهتی از جهات قانونی، تعقیب متهم موقوف شود یا قرار منع تعقیب صادر گردد و یا پرونده به هر کیفیتی مختومه شود، پس از قطعی شدن رای و اجرای آن، از قرار تامینخواسته هم رفع اثر میشود.

مشاوره آنلاین حقوقی بیش از ۷۶هزار مشاوره آنلاین موفق
ورود/ثبت نام و درخواست مشاوره آنلاین رایگان

توقیف اموال به چه صورتی است؟

اگر مالی که در مورد آن ادعای سرقت، خیانت در امانت و … شده است موجود باشد همان مال توقیف میشود. مثلا در پرونده خیانت در امانت یک دستگاه اتومبیل، تا زمان ختم رسیدگی اتومبیل در توقیف باقی میماند.

اگر مال مورد ادعا وجه نقد باشد یا مالی باشد که موجود نیست، معادل بهای آن از اموال متهم توقیف میگردد. مثلا در جرم اختلاس ۱۰ میلیونی همین وجه از اموال متهم توقیف میشود. زمانی که در جرم سرقت، مال مسروقه در دسترس نیست با درخواست شاکی معادل آن توقیف میگردد.

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.