کیفری (جرائم)

آیا ضبط صدا جرم است؟

در این نوشتار می خواهیم در رابطه با موضوع (ایا ضبط صدا اساسا جرم هست یا نه؟) به مباحثه بپردازیم، چراکه بسیاری برای شان جای سوال دارد.

باید دانست که صرف ضبط صدای دیگری ویا هم چنین ضبط کردن مکالمات تلفنی خود با دیگری جرم نیست، پس در چه صورت می توان گفت جرم؟ در صورتی این عمل وصف کیفری دارد که انتشار یابد که انتشار کاملا موضوعی جداست.

البته متاسفانه دیده شده است که بعضا حتی بسیاری از حقوق دانان هم در این زمینه دچار اشتباه شده و شنود را با ضبط مکالمه اشتباه می گیرند و گمان می کنند که هردو عمل یکی است و هر دو جرم می باشد، در صورتی که این چنین نیست و این دو مسئله مجزا هستند.

نوشته های مشابه

در جامعه برخی افراد عادی به واسطه شغلی که دارند حسب شغل و حرفه انها مستلزم این است که ضبط مکالمه طرف مقابل را انجام دهند؛ مثل حرفه روز نامه نگاری یا خبر نگاری که غالبا اقتضای شغل انها این موضوع را ایجاب می کند که بعضا باید از وسایلی که  ضبط صدا یا مکالمات را انجام می دهد، بهره بجویند.

در میان وکلا نیز بعضا پیش آمده است، جهت اینکه نکاتی را از قلم نیانداخته و فراموش نکنند در پرونده ها به هنگام جلسات مشاوره اقدام به ضبط صدای موکل می نمایند.

علی رغم تاکید شدید قانون اساسی بر حفظ حریم اشخاص، صرفا ضبط صدا، برای افراد بعنوان جرم شناخته نشده است؛ به بیان ساده تر، نمی‌توان شخصی را به اتهام ضبط صدا در دادگاه متهم ساخت، مگر اینکه از صدای ضبط شده، علیه اشخاص دیگر استفاده کند، به صورتی که آبرو و حیثیت طرف را خدشه‌دار سازد و یا موجبات ضرر را برای او متحمل سازد.

پس نتیجه می گیریم که زمانی عمل ضبط صدا می تواند جرم باشد که در راستای پخش مطالب ضبط شده توسط هر یک از طرفین، بکار گرفته شود و در واقع  سوء استفاده ای مطابق با سایر عناوین مجرمانه مانند توهین، افترا، قذف، اخاذی و… انجام گیرد، ان موقع می توان فرد را دارای مسئولیت کیفری دانست.

نتیجتا به شایعات در این زمینه توجهی نکنید و بدانید که ضبط مکالمه به خودی خود و ذاتا جرم نیست و اگر جرم می بود، خود مقام قضایی به عنوان قرینه (دلیل کمکی) از شما در مقام اثبات در محاکم نمی پذیرفت و حتی شاید همان جا اعلام جرم می کرد، بله در قانون قراین و امارات مثل همین ضبط صدا بعنوان ادله اثبات دعوی پذیرفته شده اند البته نکته ای قابل ذکر است که ضبط صدا اعتبار قانونی صد در صدی در دادگاه ندارد، فقط کمک کننده است و بستگی به این موضوع دارد که قاضی اقناع گردد یا نه.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا