عمومی

نحوه شکایت از اداره پست

اداره پست یکی از مهمترین سازمان­های دولتی است که هر روزه تعداد زیادی از انواع بسته­ ها اعم از نامه و وسایل و تجهیزات مختلف را به اقصی نقاط کشور ارسال می­کند.

با توجه به حجم فراوان مرسولات این اداره، وجود شکایات و نارضایتی افرادی که از خدمات آن بهره مند می­شوند، دور از ذهن نیست.

سوالی که مطرح می­شود این است که در صورت تاخیر در تحویل مرسوله به مقصد، مفقود شدن بستۀ پستی به هر علت، خرابی یا آسیب فیزیکی وارد شده به مرسوله و اتفاقاتی از این دست، شخص فرستنده و یا گیرنده چه راهی پیش رو خواهند داشت؟ آیا امکان پیگیری و یا شکایت از اداره پست وجود دارد؟

در ادامه به توضیح این بحث و راهکارهای پیش بینی شده در این زمینه خواهیم پرداخت.

پیگیری وضعیت مرسوله های پستی

فرستنده یا گیرنده بسته پستی می­تواند با وارد شدن به سایت https://eop.post.ir/ وارد شده و با وارد کردن نام و نام خانوادگی، شماره رهگیری پستی و شماره شناسایی (مخصوص اتباع خارجی) از وضعیت بسته پستی خود باخبر شود.

همچنین چنانچه قبلا شکایتی را ثبت نموده اید از همین قسمت میتوانید نسبت به وضعیت شکایت خود آگاهی یابید.

شماره رهگیری پستی در بالای صفحه رسید کاغذی پستی در سمت چپ درج شده است؛ همچنین در برخی موارد این شماره پیگیری برای شما پیامک خواهد شد.

پیگیری وضعیت عدم وصول مرسولات ثبتی

در صورتی که مرسولات ثبتی شما به دستتان نرسید، برای پیگیری این امر باید به دفاتر پستی مراجعه کرده و پس از ارائه قبض خود، از متصدی مربوطه تقاضای فرم مطالبه نمایید.

پس از تکمیل فرم مطالبه نامه، بر روی آن تمبر چسبانده میشود و سپس این فرم به واحد ذیربط (مبادله یا مقصد) ارسال میگردد تا وضعیت آن مشخص شود.

بیشترین موارد شکایت از اداره پست

مطابق آمارهایی که به طور مرتب و در فواصل معین توسط شرکت پست منتشر میشود، بیشترین آمار ثبت شکایتها از این اداره، شامل موارد زیر میباشند:

  1. شکایات مرتبط با پست پیشتاز (تاخیر در ارسال یا دریافت بسته)
  2. شکایات مرتبط با مفقودی بسته
  3. شکایات مرتبط با آسیب فیزیکی محتویات داخل بسته های پستی

مرجع رسیدگی به شکایات پستی

بنا بر اظهار صریح اداره پست که در قسمت سامانه پاسخگویی این سایت درج شده است: «شرکت ملی پست ایران، خود را متعهد به توزیع سریع و دقیق مرسولات مشتریان میداند؛ بسته­ های پستی به طور متوسط، حداکثر تا ۷۲ ساعت به مقصد میرسند».

بنابراین چنانچه بیش از ۷۲ ساعت از ارسال بسته شما می­گذرد، می­توانید از طریق همین قسمت با وارد کردن اطلاعات خود از قبیل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه، کد مدرک شناسایی (برای اتباع خارجی) و شماره مرسوله، شکایت خود را ثبت نمایید و شرحی از درخواست خود را در قسمت مربوطه درج کنید.

بنابراین با توجه به نکته فوق، شکایات و پیگیری مشکلات باید از طریق خود اداره پست انجام شود

شکایت پستی خود را چگونه مطرح کنیم؟

برای ثبت شکایت از اداره پست و یا هریک از خدمات و سرویس های آن، چندین روش پیش بینی شده و مشتریان اداره پست میتوانند با توجه به شرایط خود، یکی از این روشها را انتخاب کنند:

  1. تماس با مرکز پاسخگویی شرکت پست از طریق شماره تلفن ۸۴۴۷۰۰۰۰
  2. مراجعه به سایت eop.post.ir و ثبت شکایت و مشکلات از طریق سامانه هوشمند شرکت پست که در این سایت، پیش بینی شده است.
  3. مراجعه به سایت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات
  4. تماس با تلفن گویای ۱۹۵
  5. در مواردی نیز مشاهده شده است که برخی افراد با توجه به عدم نتیجه گیری در شکایات و پیگیری مسائل خود، شکایت خود را در سازمان بازرسی کل کشور مطرح کرده اند.

نحوه پاسخگویی شرکت پست به شکایات

شرکت پست خود را موظف به پاسخگویی شکایات افراد ظرف مدت ۸ تا ۲۴ ساعت میداند.

کارمندان مربوطه، با فرد شاکی تماس گرفته، زوایای مختلف موضوع را بررسی کرده و در اسرع وقت و به طور مقتضی پیگیری خواهند نمود.

نتیجه نهایی پیگیری مرسولات پستی و ثبتی

  • چنانچه شکایت شخص در ارتباط با تاخیر بسته باشد، پس از پیگیری های به عمل آمده توسط شرکت پست از واحد مربوطه، بسته در اولین فرصت برای گیرنده ارسال خواهد شد.
  • چنانچه بسته موردنظر مفقود شده باشد، از سوی اداره پست غرامت پرداخته خواهد شد. در مورد امانات پستی بیمه شده، شرکت پست طبق فاکتور مشتری یا تشخیص کارشناسان مربوطه، جبران خسارت خواهد نمود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا