خانوادهطلاقطلاق از طرف زن

چه زمانی می توان اقدام به گرفتن طلاق غیابی کرد؟ و مدت زمان صدور آن

طلاق غیابی ونحوه ی صدور آن

اگر علیه کسی در دادگاه شکایتی انجام پذیرد برای انجام کارهای رسیدگی به خوانده ابلاغیه فرستاده میشود تا در وقت تعیین شده در دادگاه حاضرشود و اگر بعد از صدور ابلاغیه خوانده حاضر نشود، دادگاه اقدام به صدور حکم غیابی  می کند که در این صورت از طریق ابلاغیه صدور حکم به اطلاع وی میرسد.

و کسی که رای علیه اوصادر شده می تواند اعتراض بزند و اکنون طلاق غیابی هم تقریبا مانند آن است با این توضیحات ذهن شما را برای دریافت معنی طلاق غیابی آماده کردم.

در این مقاله قصد دارم شما را با نوعی از طلاق آشنا کنم که در میان انواع طلاقها در کشور ما وجود دارد.

زمانی که یکی از زوجین قصد جدا شدن از زندگی مشترک دارد و می داند که همسرش راضی به این کار نیست و خودش هم نمی تواند بعضی از عیوب همسرش را تحمل کند، اقدام به گرفتن طلاق یکطرفه می کند.

طلاق غیابی یکی از انواع طلاق است که می تواند صادر شود؛ همانطور که از نامش پیداست در این طلاق یکی از طرفین حضور ندارد.

طبق ماده ی ۱۱۳۳ حق طلاق در اختیار مرد است.

زمانی می رسد که زوج به دادگاه خانواده مراجعه می کند و دادخواست طلاق دادن همسرش را می کند، در این موقع باید بداند که در هر شرایطی مهریه به زن تعلق می گیرد، حتی اگر ناشزه باشد یا خائن باشد و یا تمکین نکند و سازش نداشته باشد و همچنین نفقه واجرت المثل هم جزو حقوقی هست که در صورت داشتن شرایط به زوجه تعلق می گیرد و اگر زوجه توان پرداخت این حقوق را نداشته باشد، می تواند دادخواست اعسار بدهد و تقاضای اقساطی کردن مهریه را بکند.

وهمچنین زمانی که زوجه یکطرفه تقاضای طلاق می کند، می تواند حق و حقوق خود را هم مطالبه کند وقانون هم در صورت داشتن شرایط آنها را به اطلاع زوج می رساند.

کسی که در حق اوطلاق غیابی صادر میشود می تواند حق دارد که اعتراض کند و تقاضای واخواهی و تجدید نظر خواهی کند و چنانکه دلیل محکمه پسندی داشته باشد می تواند در صدور رای تاثیر بگذارد.

طلاق غیابی هم مانند طلاق های دیگر در شناسنامه وسند ازدواج ثبت میشود اگر ثبت نشود، معنی این است که طلاقی صورت نگرفته است.

چه زمانی زوج و زوجه می توانند اقدام به گرفتن طلاق غیابی کنند؟

  • وقتی که زوج در سند ازدواج زیر یکی از گزینه ها را که نوشته اگر شش ماه غیبت کردم، زن می تواند طلاق غیابی بگیرد امضا کرده باشد.
  • زمانی که زوج مفقودالاثر باشد و چهار سال است که خبری ازش نیست.
  • زمانی که زوج اعتیاد شدید داشته باشد و زوجه نتواند تحمل کند.
  • زمانی که زوج شش ماه ترک انفاق کند؛ یعنی نفقه به خانواده ندهد و آنها را در عسر و حرج نگه دارد.
  • زمانی که زوج در زندان باشد و آزادی او سالها طول بکشد.
  • زمانی که زوج بدون اجازه ی زوج، زن دوم اختیار کند.
  • زمانی که زوج بد اخلاق باشد سوء رفتار داشته باشد و همسرش را مورد ضرب و شتم قراردهد.
  • زمانی که شوهرش عقیم باشد و ثابت شود بچه دار نمیشود.
  • زمانی که زوج عنن باشد وهیچ رابطه ی جنسی برقرار نکند و…

در این موارد زوجه می تواند به دادگاه رجوع کند و در خواست طلاق کند و زمانی که از دادگاه طی صدور ابلاغیه زوج از امدن به دادگاه سر باز زند، پس حکم صادر میشود طلاق غیابی داده میشود.

البته با معلوم کردن چگونگی گرفتن حق و حقوق زن که امکان دارد حساب زوج مسدود شود یا امولش توقیف شود ویا یک چهارم حقوقش برای مهریه برداشته شود و حتی می تواند در صورت نیامدن و نپرداختن مهریه حکم جلبش صادر شود.

و اگر زمانی زوج به علت عدم سازش اقدام به دادن طلاق کند و یا به دلیل خیانت کردن زن با اثبات روابط نامشروع و یا عدم تمکین و یا بچه دارنشدن و یا بداخلاقی و توهین و فحاشی، می تواند به دادگاه رجوع کند و دادخواست طلاق دهد و اگر به هر دلیلی زن بعد از دو جلسه حاضر به حضور در دادگاه نباشد رای طلاق غیابی صادر و مراتب از طریق ابلاغیه به زن اطلاع داده میشود.

چقدر طول می کشد تا طلاق غیابی صادر شود؟

روند رسیدگی به این پرونده به چیزهای زیادی بستگی دارد اول اینکه امکان دسترسی به زوج وجود دارد یا نه جای مشخصی ندارد

در این صورت اول  با انتشار اسم وی در روزنامه اقدام به پیداکردن وی میشود که طول می کشد، در این صورت پرداخت یا بخشش مهریه هم توسط دادگاه بررسی میشود تا تصمیم گرفته شود، پس صدور طلاق غیابی زمان مشخصی ندارد و بستگی به موقعیت افراد دارد.

آیا طلاق در حق طلاق هم جزو طلاق غیابی محسوب میشود؟

ببینید در این میان ما یک اصطلاحی داریم به نام داشتن حق طلاق، یعنی زوجه در سند ازدواج یک گزینه ای دارد به نام داشتن حق طلاق وزمانی که زوج آن را امضا می کند؛ یعنی به زوجه وکالت میدهد، هر موقع اقدام کند بتواند طلاق بگیرد.

در این صورت این حق طلاق جزو طلاق غیابی محسوب نمیشود؛ زیرا در اینجا مرد به زن وکالت داده است که هر موقع به دادگاه رجوع کند، بابت طلاق دیگر نیاز به حضور مرد نخواهد بود.

 مزایای مراجعه به مشاوران حقوقی چیست؟

زمانی که شما عزیزان می خواهید به گرفتن طلاق کنید حالا به هر دلیل محکمه پسندی نیاز به مشورت گرفتن از یک سری افراد دارید، مشاوران سایت بنیاد وکلا مشاوران ومتخصصین با تجربه ای هستند که سالهاست در این سایت به مردم ارائه ی خدمت می دهند و به صورت ۲۴ ساعت در خدمت شما هموطنان گرامی می باشند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا