سربازی و نظام وظیفه

مقررات فرار از خدمت در زمان صلح ( کارکنان پایور و وظیفه نیروهای مسلح)

با توجه به مسوولیت خطیر نیروهای مسلح و وظیفه سنگین و حساسی که این نیروها برای حفظ اساس امنبت و استقلال کشور بر عهده دارند لزوم صلابت و انظباط در نیرو های مسلح امری اجتناب ناپذیر است و  بایستی از صلابت و انظباط ان محافظت شود. لذا برخورد باهر نوع تخلف و جرمی که موجب خدشه و خلل در انجام ماموریت ها و وضایف این نیروها شود امری ضروری است چه بسا کوچکترین کوتاهی و قصور هریک از کارکنان این نیروها لطمات جبران ناپذیری به استقلال کشور وارد نماید.

بهمین علت و برای جلوگیری از کوتاهی و قصور کارکنان نیروهای مسلح مقررات قانونی راجع به تخلفات و جرایم این نیروها بصورت مجزا و با رویکردی سختگبرانه نسبت به سایر قوانین تدوین شده است و این قوانین بعضا مواردی را جرم انگاری کرده اند که در رابطه با سایر کارکنان دولت موضوعیت ندارند مانند جرم فرار از خدمت جرم ترک پست نگهبانی و خوابیدن در سر پست نگهبانی و….و همچنین نسبت به جرایمی هم که در رابطه با سایر کارکنان دولت قابل وقوع است ماننده ارتشا و اختلاس قوانین نیروهای مسلح مجازات سنگینتری پیش بینی نموده است. همچنین نسبت به جرایمی مانند سرقت که توسط هر شخصی قابل وقوع است قوانین نیروهای مسلح مجازات سنگینتری پیشبینی نموده اند. در رابطه با فرار از خدمت وقوع جرم فرار از خدمت در زمان صلح و جنگ از نظر مجازات و شیوه وقوع متفاوت هستند در این مقاله به بررسی جرم فرار از خدمت  در زمان صلح می پردازیم این جرم در رابطه با کارکنان پایور و وظیفه نیروهای مسلح قابل ارتکاب است.

تعریف جرم فرار از خدمت

 در قانون مجازات نیروهای مسلح تعریفی از جرم فرار از خدمت ارائه نشده و مردم نیز اکثرا موضوع غایبین از انجام خدمت سربازی و فراریان از خدمت سربازی را در یک ردیف می دانند در حالی که این دو جرم و نحوه ارتکاب هریک از آنان متفاوت از هم میباشند . غایبین از خدمت کسانی هستند که پس از مشمولیت برای طی دوره خدمت سربازی خود را معرفی نکرده اند. بنابراین غایبین از خدمت فقط شامل کارکنان وظیفه می شود و در رابطه با کارکنان پایور خروج موضوعی دارد. این دسته از مشمولین اگر داوطلبانه خودرا معرفی نمایند فقط ۶ ماه اضافه خدمت را بایستی متحمل شوند وبه مراجع قضایی معرفی نخواهند شد ولی اگر دستگیر شوند علاوه بر اینکه ۶ ماه اضافه خدمت را باید متحمل شوند با توجه به اینکه در زمان دستگیری نظامی محسوب نمیشوند  مرجع قضایی رسیدگی به جرم آن ها دادسرا و دادگاه عمومی است و دادسرا و دادگاه های نظامی صالح به رسیدگی به اتهام این دسته از متهمین نیستند ولی فرار از خدمت زمانی واقع می شود که فرد بعنوان پایور یا سرباز در حال خدمت است و بیش از مدت معینی که متعاقبا عرض میشود مبادرت به نهست یا همان غیبت میکند .صدر ماده ۵۶ قانون مجازات نیروهای مسلح مصوب ۸۲ به جرم فرار از خدمت کارکنان پایور در زمان صلح اشاره دارد مستنبط از این ماده هر نظامی پایور که در زمان صلح بیش از ۱۵ روز غیبت نماید فراری محسوب میشود و بندهای الف و ب نیز  مجازات ان راتعیین میکند که معرفی داوطلبانه فراری مستوجب مجازات  دو تا شش ماه حبس است و اگر فراری دستگیر شود مستوجب مجازات شش ماه تا دو سال حبس است . البته در عمل آنچه رویه دادگاه های نظامی می باشد در فرار برای بار اول مجازات جزای نقدی لحاظ می شود.

در رابطه با کارکنان وظیفه یا بزبان عامیانه سربازان نیز مانند کارکنان پایور شرط غیبت متوالی بیش از ۱۵ روز وجود دارد و در اینمورد تفاوتی بین کارگنان پایور و وظیفه وجود ندارد اما مجازات ناشی از جرم در رابطه با کارکنان وظیفه و پایور قدری متفاوت است ماده ۵۹ قانون مجازات نیروهای مسلح به فرضی اشاره دارد که سرباز فراری توسط ضابطین نظامی یا ضابطین عام دستگیر میشوند که در اینصورت  به سه ماه تا یکسال حبس محکوم میشوند . ماده ۶۰ همین قانون برای سربازان فراری از خدمت که بصورت داوطلبانه خود را معرفی نمایند مجازات سبکتری در نظر گرفته است و بین اولین بار و تکرار فرار فرق قائل شده است . اگر فرار برای بار اول باشد و مدت فرار بیش از شصت روز نشود پرونده به مرجع قضایی ارسال نمی شود و  به ازای هر روز فرار دو روز به مدت خدمت اضافه می شود و مدت اضافه خدمت حداکثر تا ۳ ماه خواهد بود و اگر مدت فرار بیش از ۶۰ روز باشد یا سرباز فراری بیش از یک بار فرار از خدمت داشته باشد به دو تا شش ماه حبس محکوم میشود. آنچه مسلم است اگر فرار برای بار دوم یا بیشتر ارتکاب یافته باشد در هر صورت چه مدت فرار کمتر از ۶۰ روز باشد و چه مدت فرار بیشتر از ۶۰ روز باشد مجازات تشدید میشود البته آنچه در رویه دادگاه های نظامی مرسوم است اگر ارتکاب فرار برای بار اول باشد مرتکب به جزای نقدی محکوم میشود و مجازات حبس اعمال نمی شود.

اگر فراری  از خدمت مدعی عذر موجه باشد عذر وی توسط هییتی از مسوولین یگان بررسی و تصمیم مقتضی گرفته میشود و همچنین اگر ادامه خدمت سربازان فراری مورد رضایت مسوولین و فرماندهان یگان باشد اضافه خدمت ناشی از فرار آن ها قابل بخشش است.

در رابطه با فرار کارکنان پایور اگر فرار آن ها بیش از شش ماه باشد به صورت خودکار از سیستم نیروهای مسلح اخراج می گردند مگر اینکه پس از مراجعت عذر موجهی اعلام نمایند که ادعای عذر موجه آنان در کمیسیونی متشکل از فرماندهان ارشد یگان بررسی وتصمیم مقتضی اتخاذ میشود اخراج این دسته از کارکنان پایور نافی معرفی آن ها به مرجع قضایی نیروهای مسلح نخواهد بود واین دسته از کارکنان برای پاسخگویی به جرم ارتکابی خود به مرجع قضایی نظامی معرفی می شوند و نکته حائز اهمیت دیگر در رابطه با محل نگهداری محبوسین نظامی است. این محبوسین در زمان خدمت نظامی در بند مخصوص نظامیان حبس می شوند و پس از خاتمه خدمت نظامی به دلایلی مانند اخراج یا بازنشستگی در بند محبوسین جرایم عمومی ادامه مدت حبس را متحمل خواهند شد . محبوسین جرایم  نظامی نسبت به محبوسین جرایم عمومی از امتیازاتی برخوردار هستند که ذکر آن ها در این مقال نمیگنحد.

برای آگاهی از آنها و تطبیق با شرایط خواسته یا ناخواسته خویش، با کارشناسان حقوقی و متخصصان کیفری بنیاد وکلا مشورت کنید؛ تلفنی و آنلاین.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا