لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
فرشید شاه مردانی فیروزجائی
مشاوره حقوقی با فرشید شاه مردانی فیروزجائی کارشناس ارشد حقوق
۵.۰ بر اساس (۳) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

براساس اصل نسبی بودن قراردادها، قراردادها جز در مواردي که قانونگذار استثنا کرده تاثیری در حق سایرین نخواهد داشت.

موافقت نامه داوري هم چه به صورت مستقل و چه به صورت شرط ضمن عقد تنظیم شده باشد، تنها نسبت به افرادي که آن را منعقد کرده اند، موثر است نه اشخاص ثالث و نسبت به اشخاص ثالث هیچ اثری ندارد.

اگر طرفین در قرارداد خود موافقت کرده باشند که اختلافات ناشی از قرارداد را به داور ارجاع نمایند، نمی توانند به استناد این توافق خود اشخاص ثالثی را که ممکن است در دعوا و اختلافات آنها ذی حق باشند و حق داشته باشند، به موجب قانون به عنوان ثالث وارد دعوا بشوند او را وادار بکنند که توافق داوری آنها را بپذیرد و اختلافات خود را به داور ارجاع بکند؛ به همین دلیل است که ماده 475 اشاره می کند به این موضوع که:

براساس ماده 475 ق.آ.د.م: شخص ثالثی که به دادرسی جلب شده یا وارد دعوا شده می تواند در ارجاع دعوا به داوري با طرفین توافق کرده و داور تعیین کند اما مکلف به این کار نیست و دعوا را به داوری ارجاع بکند؛ به همین دلیل قانون گذار گفته اگر موافقت حاصل نکردید به دعوای او برابر مقررات به طور مستقل رسیدگی خواهد شد.

دعوای جلب ثالث بخاطر اینکه ثالث در توافق نامه داوری نقش نداشته یا دعوای وارد ثالث بخاطر اینکه وارد ثالث در توافق نامه داوری نقش نداشته مثل یک دعوای مستقل در دادگاه صالح رسیدگی خواهد شد، پس بنابراین توافق نامه داوری تاثیری نسبت به اشخاص ثالث نخواهد داشت.

موافقت نامه داوري نه تنها نسبت به اشخاص ثالث بی تاثیر است بلکه با وجود این که قراردادي لازم است، نسبت به وراث طرفین هم تاثیري ندارد؛ یعنی اگر طرفین موافقت نامه داوری فوت بکنند موافقت نامه انها نسبت به وراث انها هم بی تاثیر خواهد بود؛ به همین دلیل است در بند (۲) ماده 481 یکی از مواردی را که موجب از بین رفتن داوری می شود، اینست که یکی از طرفین فوت بکنند یا محجور شوند یا اینکه در قراردادهای لازم وقتی که یکی از طرفین قراردادها فوت بکنند، تاثیری در قرارداد بوجود آمده نخواهد داشت و وراث طرفین قرارداد بر اساس ماده 219 قانون مدنی مکلف هستند، حقوق و تعهدات مورث خود را در آن قرارداد اجرا نمایند و پایبند به آن باشند اما در موافقت نامه داوری هر چند قرارداد لازم هست ولی نسبت به وراث تاثیری نخواهد داشت.

موافقت نامه داوري چه به صورت قرارداد داوری باشد چه شرط داوری، عقد لازم است و طرفین حق فسخ یک جانبه آن را ندارند، اما برخلاف سایر ویژگی هاي عقود لازم براساس بند ۲ ماده 481 ق.آ.د.م موافقت نامه داوري با فوت یا مهجوریت یکی از طرفین از بین می رود بر خلاف سایر قراردادهای لازم پس بنابراین موافقت نامه داوری یک قرارداد لازم هست و طرفین حق به هم زدن ان را ندارند، نه تنها نمی توانند قرارداد داوری را یا شرط داوری را و در مجموع موافقت نامه داوری را از بین ببرند، به صورت یک جانبه بلکه بعد از اینکه داور تعیین شد یا داوران تعیین شدند هر کدام از آنها به تنهایی حق عزل داور را نخواهند داشت، حتی اگر داور اختصای خودش باشد یعنی طرفین قرارداد داوری حتی حق ندارند داور اختصاصی خود را عزل بکنند، مگر اینکه در خصوص عزل ان هم توافق بکنند.

نکته: بعد از تعیین داور یا داوران هیچ یک از طرفین به تنهایی حق عزل داور را نخواهد داشت، حتی اگر داور اختصاصی خودش باشد.

افرادي که می توانند به عنوان داور انتخاب شوند

موافقت نامه داوري طرفین را ملزم به حل اختلافات خود از طریق مراجعه به داوري می کند. وقتی که موافقت نامه داوری تنظیم شد داور رسیدگی به اختلاف را خواهد داشت.

در نتیجه چنانچه با وجود موافقت نامه داوري طرفین اختلاف خود را در دادگاه مطرح کنند دادگاه قرار استماع دعوا صادر می کند و پرونده را جهت ارجاع به داوری با قرار عدم استماع دعوا مواجه می کنند و طرفین اختلاف می توانند با ارجاع به داوری حل اختلاف را از داور درخواست بکنند اما انعقاد موافقت نامه داوری مستلزم تعیین شخص داور نیست اگر داوري را قبول کند بعداً می تواند از انجام دادن آن خودداري کند، می تواند استعفا بدهد و در جلسه دادرسی حاضر نشود یا از صدور رای خود داری بکند. البته در صورتی که داور داوری را بپذیرد چنانچه از اجرای داوری کند با محرومیت هایی مواجه خواهد شد؛ از جمله محرومیت پنج ساله از حق داوری یا به جبران خسارت های احتمالی چنانچه به طرفین دعوای داوری وارد شده باشد.

بحث دوم در خصوص داوری بحث مرجع داوری است که شرایط داوری چیست؟ و داور چگونه تعیین می شود مدت داوری چه مدت است؟ و حقوق و مسئولیت داور چیست؟

براساس ماده 454 ق.آ.د.م: هر کسی که اهلیت استیفا دارد می تواند به عنوان داور انتخاب شود، مگر در مواردي که قانون استثنا کرده است، پس بنابراین اصل بر شایستگی افراد است برای داوری مشروط بر اینکه اهلیت استیفا را داشته باشند اما در مواردي قانون حق داوري را از برخی افراد سلب کرده و آن ها را از انتخاب شدن به عنوان داور محروم کرده است.

فرشید شاه مردانی فیروزجائی
مشاوره حقوقی با فرشید شاه مردانی فیروزجائی کارشناس ارشد حقوق
۵.۰ بر اساس (۳) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ