لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
فرشید شاه مردانی فیروزجائی
مشاوره حقوقی با فرشید شاه مردانی فیروزجائی کارشناس ارشد حقوق
۵.۰ بر اساس (۳) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

رکن طلاق دو نفر هستند یکی آن که طلاق داده می شود و یکی آنکه طلاق می دهد.

شرایط مطلق عبارتند از:

  1. بالغ باشد.
  2. عاقل باشد.
  3. قاصد باشد.
  4. مختار باشد.

اکراه مانع تنفیذ و نفوذ عقد است ولی در طلاق نباید اکراه وجود داشته باشد.

اگر شخصی را به اکراه وادار به طلاق کنند و بعد از رفع اکراه بگوید که من به طلاق رضایت می دهم، طلاق محقق نمی شود.

طلاق شخص مضطر صحیح است و با اکراه تفاوت دارد.

شرایط صحت طلاق

در حالتی که مرد به اجبار زن خود را طلاق دهد، جزو موارد اکراه نیست. اجباری که از ناحیه ی قانون صورت گیرد، مانع از مکره شدن فعل و یا عقد می شود. طلاق ایقاع است و در ایقاع، قبول شرط نیست. برعکس عقد که قبول شرط است، در طلاق اراده ی مرد است که موجب بوجود آمدن طلاق می شود.

اراده زن در این مورد دخالتی ندارد می خواهد راضی باشد و می خواهد راضی نباشد توجه داشته باشند که پس چرا می گویند که مرد باید برای طلاق دادن زنش به دادگاه مراجعه بکند و یا با تراضی او باشد که آن مساله مربوط به نظامات و ثبت طلاق هست.

در حالتی که مرد همسر خود را طلاق دهد ولی به دادگاه مراجعه ننماید و مدت عده ی زن هم تمام شود، در این صورت زن بر او حرام و طلاق واقع شده است ولی مرتکب فعلی شده است که قانون گذار آن را ممنوع کرده است در نتیجه او را مجازات می کند.

صیغه ی طلاق

یکی دیگر از شرایطی که برای طلاق هست اینست که طلاق باید به صیغه طلاق باشد.

صیغه ی طلاق باید از ناحیه ی مرد واقع شود؛ بدین معنا که مرد به زن خود بگوید من تو را مطلقه ساختم.

فقها به دلیل اهمیتی که طلاق و نکاح دارند مقید هستند که باید صیغه آن به زبان عربی باشد.

صیغه ی طلاق عبارت است: مرد به زنش می گوید انت طالق یا – فلانه مطلقه این صیغه هایی هست که باید از ماده طلاق باشد.

در صورتی مرد عاجز باشد و بتواند این صیغه ی عربی را به زبان آورد و اجرا کند، می تواند به لفظ دیگری آن را اجرا کرد، چنانچه در باب نکاح هم این هست اما اینکه حالا لازم باشد آن مرد یاد بگیرد یا پولی بده وکیلی بگیرد، این تکلیفی بر مرد از این لحاظ نیست؛ بنابراین هرگاه که مرد این جملات را به کار برد به شرط آنکه قصد و اراده داشت و به لفظ ماضی هم بود یا جملات خبری هم بود که حاکی از اتفاق در گذشته می کرد این طلاق محقق خواهد شد.

در جایی که امکان نطق وجود نداشته باشد، مثل انسان لال می توان از اشاره استفاده کرد (یعنی بتواند چیزی حاکی از قصد باشد).

سه طلاقه

اگر طلاقی را بخواهیم به صورت ۳ طلاقه انجام دهیم در نظر فقیهان شیعه باید در ۳ مجلس متفاوت آن را اجرا کنیم.

اهل سنت بر این باورند که با یک بار گفتن جمله ی (من تو را ۳ طلاقه کردم) برای تحقق طلاق بائن کافی است و برای ازدواج مجدد نیاز به محلل است.

اگر یک فرد پیرو فقه اما میه (شیعه) جمله ی من تو را ۳ طلاقه کردم را ادا کرده باشد، طلاق فقط برای یک مورد صورت می گیرد.

منجز بودن طلاق

یکی از شرایط محقق شدن طلاق منجز بودن آن است. معلق بودن طلاق نتیجه ای نخواهد داشت. مطلق باید زنی را که می خواهد طلاق دهد را مشخص کند و بایستی معین باشد.

طلاق زن مجنون توسط ولی یا وکیل

ماده ۱۱۳۷ ق.م: (ولی مجنون دائمی می تواند در صورت مصلحت مولی علیه زن او را طلاق دهد)، اما وصی چنین حقی را ندارد ولی مجنون در جنون ادواری نمی تواند برای او تصمیم گیری کند.

ماده ۱۱۳۸ ق.م: (ممکن است صیغه ی طلاق را به توسط وکیل اجرا نمود) که الان می خواهند صیغه طلاق را اجرا بکنند، در دفاتر بوسیله آن سر دفتر از طرف مرد اجرا می شود یعنی وکالت می دهند زن هم دخالتی در این مساله ندارد.

نکته: در عقد نکاح وکالت در اجرای نکاح و تصمیم در آن مورد به زن واگذار می شود.

در ماده ۱۱۳۹ ق.م: (طلاق مخصوص عقد دائم است و زن منقطعه به انقضا مدت یا بذل آن از طرف شوهر از زوجیت خارج می شود)، پس طلاق مال نکاح دائم است که انجام می شود اما اگر زنی به صورت متعه بوده که اصطلاحا در عرف صیغه گفته می شود، اگر خواست از قید زوجیت رهایی پیدا بکند یا مرد خواست از قید او رها بشود، می بایست که بوسیله بذل مدت باشد که در نکاح منقطع به بذل مدت ما اشاره کردیم به مناسبت هایی که پیش آمده و الان هم می گوییم که بذل مدت یعنی مدت باقیمانده از آن زمان استمتاع را به زن ببخشد.

حضور دو شاهد در طلاق

در هنگام اجرای صیغه ی طلاق حضور دو شاهد (دو مرد عادل) برای شنیدن صیغه لازم است.

اگر زن باشند ولو عادل هم باشند، کافی نیست اصولا شاهد ها در مسائل مربوط به اموردینی باید مرد باشند، استثنائا شهادت زن پذیرفته شده است، یا به استقلال یا به انضمام مرد، حضور دو مرد عادل به عنوان شاهد در امر طلاق جزء مسائل تشریفاتی است.

عادل به کسی گویند که دارای نیرویی باشد که مانع از انجام او به گناه کبیره باشد، اصرار و تکرار بر گناه صغیره نداشته باشد و خلاف مروت هم انجام ندهد.

گناهان کبیره به گناهانی گویند که در قرآن برای آنها وعده عذاب قرار داده شده است.

بعضی از گناه هستند که وعده عذاب ندارند گفتند این کار را نکن ولی خداوند نگفته که اگر این کار را کردی تو به جهنم خواهی رفت، این گناه صغیره است. خلاف مروت به کارهایی گویند که انجام آنها در شان عده ای نیست.

به کارهایی می گویند که انجام آن در شان بعضی ها نیست اگر کسی انجام داد بر خلاف شئون می باشد؛ مثل پوشیدن لباس آستین کوتاه توسط قاضی – خوردن تخمه با لباس نظامی در خیابان – تردد امام جمعه در داخل شهر با دوچرخه.

حضور دو شاهد در طلاق

شاهدان باید مرد و زن را بشناسند. شاهدان باید صیغه ی طلاق را بشنوند، در صورتی که در حضور هر دو شاهد عادل طلاق را اجرا کردیم و صیغه را خواندیم ولی آنها شنونده نبودند طلاق محقق نمی شود.

فرشید شاه مردانی فیروزجائی
مشاوره حقوقی با فرشید شاه مردانی فیروزجائی کارشناس ارشد حقوق
۵.۰ بر اساس (۳) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ