لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۲۴۳ بازدید ۰ دیدگاه

چالش‌های محاکمات مجازی

چالش‌های محاکمات مجازی
جعفر خاکسار
مشاوره حقوقی با جعفر خاکسار کارآموز وکالت کانون وکلا
۵.۰ بر اساس (۴) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

قانون محاکمات مجازی در سال ۹۳ مجوز داد که تمام فرایند دادرسی الکترونیک شود و اذعان داشت که در تمام مواردی که بموجب قوانین ایین دادرسی اعم از کیفری یا حقوقی و سایر قوانین مدرک ونوشته یا یا برگ اجرایی یا امضا یا اسناد و اوراق و اثر انگشت و مانند ان لازم باشد، صورت الکترونیکی یا محتوای الکترونیکی ان حسب مورد با رعایت ساز و کارهای امنیتی کافی و معتبر است و مواد دیگر این قانون هم به ایجاد دفاتر الکترونیکی تصریح دارد.

ماده ۶۶۳ قانون ایین دادرسی کیفری نیز اختیار ایجاد این دفاتر را به رییس قوه قضاییه داد  و اخرین مستند دادرسی الکترونیک که توسط رییس قوه قضاییه تصویب گردید، دستور العمل نحوه تحقیق و رسیدگی با استفاده از سامانه های دادرسی الکترونیک که در اسفند ماه سال ۹۹ تصویب و در فروردین ۱۴۰۰ در روزنامه رسمی منتشر شد.

در واقع مقرر نموده که سامانه ای راه اندازی شود که اشخاص مرتبط با سیستم دادرسی اعم از قضات وکلا و اصحاب دعوی بتوانند از طریق یک ارتباط صوتی و تصویری در جلسات شرکت نمایند.

البته این ارتباط هنوز برقرار نشده ودر صورت برقراری بالاخص در مورد جانی های خطرناک که بیم فرار انها در مسیر زندان تا دادگاه میرود، بسیار مفید است و انها از طریق سیستمهای الکترونیکی از محل زندان محاکمه میشوند.

اما در رابطه با سامانه ثنا که در این قوانین پیش بینی شده و در حال حاضر به عناوین مختلف تلاش میشود که فراگیر شود، سامانه ای است که برای ایجاد حساب کاربری مورد استفاده قرار میگرد و با ایجاد ان کلیه ابلاغات و اوراق قضایی از طریق ان ابلاغ میشود.

بنیاد وکلا به شما کمک می‌کند تا با جستجو و انتخاب متخصصین حقوقی، کار حقوقی خود را با هزینه مشخص و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

در واقع این سامانه باعث شده که ابلاغات الکترونیکی جای ابلاغات کاغذی را بگیرد و بصورت اسانتری در اختیار مخاطبین قرار گیرد و مراجعه به دادگستری نیز کاهش یابد.

ابلاغ به اینصورت است  که وصول ابلاغ به حساب کاربری مخاطب ابلاغ قانونی محسوب میشود، حتی اگر مخاطب ان را ملاحضه ننماید اما اگر مخاطب وارد سامانه شده و ابلاغ را مشاهده نماید، ابلاغ واقعی محسوب میشود و نکته حایز اهمیت این است که سوابق مراجعه مخاطب به سامانه ثبت وضبط میشود.

در رابطه با ابلاغ نیمه الکترونیک هم شیوه کار به اینصورت است که ابتدا به کسانیکه در سامانه ثنا حساب کاربری ندارند، ابلاغ از طریق سنتی یا همان کاغذی صورت میگیرد و به ایشان ابلاغ میشود که ابلاغات بعدی بصورت سنتی صورت نخواهد گرفت و مخاطب باید برای ابلاغات بعدی در سامانه ثنا حساب کاربری ایجاد نماید.

جعفر خاکسار
مشاوره حقوقی با جعفر خاکسار کارآموز وکالت کانون وکلا
۵.۰ بر اساس (۴) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ