ازدواج موقتخانواده

الزام مرد به بذل مدت و دادخواست آن

یکی از روش هایی که به واسطه آن می توان عقد موقت یا صیغه را منحل کرد، بخشش باقی مانده مدت عقد موقت است. الزام مرد به بذل مدت هم در همین راستا می باشد.

از آن رو که یکی از شرایط درستی و صحت عقد موقت، تعیین مدت عقد موقت است، بر اساس قانون و شرع مرد می تواند باقی مدتی که برای عقد موقت تعیین شده است را به زن ببخشد تا زن پس از نگه داشتن عده بذل مدت، بتواند دوباره به عقد دیگری درآید.

نوشته های مشابه

اما در برخی شرایط ، مدت عقد موقت طولانی است و مرد به وظایف زناشویی خود عمل نمی کند؛ به همین دلیل، زن باید ابزاری در دست داشته باشد تا بتواند مرد را ملزم به بذل و بخشش باقی مدت عقد موقت کند.

به همین دلیل، در این مقاله به اینکه بذل مدت چگونه امکان پذیر است، الزام مرد به بذل مدت و دادخواست الزام مرد به بذل مدت خواهیم پرداخت. برای تنظیم چنین دادخواستی به طوری که هیچکدام از حقوق زوجه پایمال نشود، نظر تخصصی یک وکیل حقوقی ضروری است.

الزام مرد به بذل مدت

بذل مدت چگونه امکان پذیر است؟

بذل مدت که به معنای بخشیدن باقی مانده مدت عقد موقت است، صرفا در عقد موقت یا صیغه امکان پذیر است و در عقد دائم راه ندارد. بذل مدت مطابق قواعد فقهی از طرف مرد می تواند انجام شود.

یعنی مرد در هر زمان که بخواهد می تواند باقی مانده مدت زمان عقد موقت را به زن ببخشد و عقد را به اصطلاح منحل کند.

به علاوه اینکه مرد برای انجام این کار می تواند به زن وکالت بدهد تا هر زمان که خودش بخواهد به وکالت از طرف مرد باقی مدت را بذل کرده یا در صورت وجود شرایطی مانند سفر طولانی مدت، سوء رفتار و غیره بتواند باقی مدت را به خود ببخشد.

برای دریافت چنین وکالتی شروطی ضروری است که به نظر می رسد دریافت مشاوره حقوقی تلفنی بتواند به شما کمک کند.

الزام مرد به بذل مدت

همانطور که گفتیم، اساسا بذل مدت در عقد موقت به خواست و تقاضای مرد است و او می تواند هر زمان که بخواهد باقی مدت را به زن ببخشد. به علاوه اینکه می تواند به زن وکالت دهد تا به نیابت از او این کار را انجام بدهد، اما این مسئله گاها سبب سختی و مشقت برای زنان می شود.

به این صورت که از یک طرف مدت عقد موقت طولانی است، بنابراین انقضای مدت عقد موقت امکان پذیر نیست و از طرف دیگر مرد باقی مدت را به زن بذل نمی کند و در عین حال با عدم ایفای وظایف زناشویی در برابر همسر خود موجبات عسر و حرج زن را فراهم می کند.

بنابراین وکیل آنلاین می‌گوید بایستی شرایطی باشد تا زن بتواند بر اساس آن باقی مدت را بذل کرده و از زوجیت مرد رها شود.

دادخواست الزام مرد به بذل مدت

دادخواست الزام مرد به بذل مدت

در این شرایط زن می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده، دادخواست الزام به بذل مدت عقد موقت را به دادگاه ارائه کند.

در دادخواستی که زن تقدیم دادگاه می نماید، باید مشخصات خود و شوهرش را نوشته و تصویر شناسنامه خود و همسرش را در صورت وجود، بعلاوه تصویر برابر با اصل شده سند عادی ازدواج موقت، پیوست دادخواست کند.

زن می تواند به عُسر و حَرَج خود استناد کند که دادگاه در صورتی که عسر و حرج زن را احراز کند، حکم به الزام مرد به بذل مدت صادر می کند و اگر عسر و حرج زن را احراز نکند حکم به بطلان این دعوا می دهد.

در ادامه این مرحله، زن می تواند پس از قطعی شدن حکم صادر شده و با مراجعه به دفاتر ثبت، نسبت به ثبت بذل مدت اقدام کند.

اگر نیاز به راهنمایی دقیق با هزینه به صرفه و به صورت فوری دارید، کافیست تا با متخصصین ما مشاوره حقوقی تخصصی در امور خانواده دریافت نمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا