لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

طلاق توافقی

مشاوره حقوقی با وکیل طلاق توافقی

۲,۱۶۵ دیدگاه
۴.۸
متخصصین
۲ هزار
متخصص فعال
خدمات
۳
خدمت ارائه شده

طلاق، مقوله‌ای است که امروزه، بسیار شایع شده است و تقریباً اکثر خانواده‌ها را درگیر خود کرده است. وجود قوانین پیچیده حقوقی و جزایی باعث شده است تا به تنهایی نتوانیم برای این امر مهم تصمیم بگیریم.

داشتن آگاهی حداقلی در مورد قوانین و مقررات طلاق می‌تواند از طریق مشورت با وکیل طلاق توافقی حاصل شود. بنیاد وکلا قصد دارد تا شما را با مفهوم طلاق توافقی و مهم‌ترین نکاتی که باید بدانید، آشنا سازد.

طلاق توافقی

طلاق توافقی، به‌نوعی از طلاق گفته می‌شود که زوجین، توانایی زندگی مشترک را نداشته و تصمیم به جدایی می‌گیرند. در این نوع طلاق، زن و مرد راضی به طلاق و جدایی بوده و قصد دارند تا رابطه‌شان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اتمام برسانند. برای هرچه زودتر رسیدن به این هدف، طرفین می‌توانند در مورد کلیه مسائل مربوطه ازجمله حضانت فرزندان، مهریه، نفقه و... توافق کنند تا مشکلی در پروسه طلاق پیش نیاید. دادگاه به‌تمامی توافقات صورت گرفته توجه کرده و آن را در گواهی عدم امکان سازش که یکی از مهم‌ترین مدارک برای طلاق توافقی است، ذکر می‌کند.

رضایت در طلاق توافقی

باید توجه کرد که پروسه طلاق بسیار زمان‌بر است و باید با صبر و حوصله زیادی انجام شود. در طلاق توافقی به دلیل توافق کردن زوج و زوجه (زن و شوهر) در بسیاری از مسائل¬، وقت کمتری از آن‌ها در دادگاه تلف خواهد شد. به همین دلیل اگر خواهان رسیدن به نتیجه در کمترین زمان ممکن هستید، بهتر است با وکیل طلاق توافقی مشورت کرده و از روش طلاق توافقی استفاده کنید.

زوجین می‌توانند قبل از هرگونه اقدام به طلاق، با مشورت با وکیلی خبره و ماهر، توافقات اولیه را انجام داده و خود را از بسیاری از مشکلات بعدی نجات دهند. همراهی وکیل طلاق توافقی در این زمینه می‌تواند راه‌گشای زوجین در مسیر بسیاری از بحران‌ها باشد.

یکی از اصلی‌ترین مسائلی که باید در مورد آن توافق کرد، بحث مالی است که در ادامه انواع آن را توضیح می‌دهیم.

نفقه در طلاق توافقی

ابهام در مورد نفقه و نحوه دریافت آن بسیار زیاد است. بسیاری از خانم‌ها نمی‌دانند که مقدار نفقه آن‌ها چقدر است؟ آیا می‌توانند برای گرفتن نفقه اقدام کنند؟ آیا می‌توانند بدون گرفتن طلاق، نفقه خود را بگیرند؟ و آیا می‌توانند نفقه سال‌های گذشته خود را بگیرند؟ این سؤال‌ها ذهن بیشتر خانم‌ها را درگیر کرده است. نکته قابل‌توجه این است که اکثر زنان بعد از طلاق کاملاً بی‌سرپرست می‌شوند و در صورتی که نتوانند نفقه خود را بگیرند، به مشکل مالی برمی‌خورند.

بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند که در طلاق توافقی باید تمام حق و حقوق مالی خود را به شوهر ببخشند. درحالی‌که این تصور اشتباه است و زوجین می‌توانند با توافق باهم، میزان حقوق مالی زن را مشخص کنند. اگر مرد قبول کند، زن می‌تواند تمام حقوق مالی خود مثل مهریه و نفقه را به‌صورت کامل از همسرش بگیرد.

نفقه گذشته در طلاق توافقی

یکی از شایع‌ترین پرونده‌هایی که در دادگاه‌ها وجود دارد، پرونده نفقه گذشته است. زن می‌تواند نفقه‌های عقب‌مانده خود در طول سال‌های زندگی با شوهرش را از او بگیرد. اما عموماً در طلاق‌های توافقی، مردان فشار زیادی را به زن تحمیل می‌کنند. مثلاً شوهر می‌گوید هر وقت که مهریه و نفقه‌ات را بخشیدی، طلاقت می‌دهم. اگر در مضیقه مالی قرار دارید، بهتر است به هر نحوی با شوهر خود در مورد گرفتن بخشی از نفقه به توافق برسید. درغیر این صورت بهتر است از روش‌های دیگر برای گرفتن طلاق استفاده کنید. توجه داشته باشید که گرفتن نفقه و یا بخشیدن آن به شوهر، کاملاً وابسته به توافق زوجین است.

استفاده از وکیل طلاق توافقی می‌تواند راه‌های دریافت نفقه و حقوق مالی را به بهترین شکل به شما ارائه کند. به‌عنوان مثال یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت نفقه و طلاق توافقی این است که قبل از اقدام به طلاق، نفقه خود را با مراجعه به دادگاه درخواست کنید. در این صورت مرد موظف به پرداخت نفقه است. اگر بعد از گرفتن نفقه، باز هم قصد جدایی داشتید، می‌توانید در خصوص باقی مسائل توافق کنید.

نفقه شامل چه چیزی است؟

در ماده ۱۱۰۷ آمده است که «نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن و البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به‌وسیله نقصان یا مرض ...»
با توجه به ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، می‌توان گفت که میزان نفقه و مقدار آن برای هر کس متفاوت بوده و باید با توجه به پرونده و شرایط زندگی زن مقدار آن را مشخص کرد.

مهریه در طلاق توافقی

مهریه یکی از مهم‌ترین مسائلی است که عموماً توافق بر سر آن بسیار مشکل است. به همین دلیل هم اگر قصد دارید که مهریه خود را به‌طور کامل دریافت کنید، طلاق توافقی گزینه مناسبی برای شما نیست. در مورد گرفتن مهریه در طلاق توافقی باید گفت که مهریه حق زن است اما در صورتی که زن مشتاق به جدایی باشد، مرد عموماً مهریه را بهانه قرار داده و درخواست بخشش آن را می‌کند. مهریه را می‌توان به دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم کرد. اما زمانی که پای طلاق توافقی به میان می¬آید، تفاوتی بین آن‌ها نخواهد بود. گرفتن و یا بخشیدن مهریه ارتباط مستقیمی با توافق طرفین دارد. بهتر است برای به نتیجه رسیدن در این مورد از تجربیات وکیل طلاق توافقی استفاده کنید. راهنمایی‌های فردی متخصص می‌تواند تا حد زیادی از بروز دعواهای احتمالی کم کند.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

یکی از مهم‌ترین مواردی که دادگاه را مجبور به دخالت می‌کند، حضانت فرزندان است. در قانون مدنی طبق ماده ۱۱۶۹ حضانت و نگهداری از فرزند تا سن 7 سالگی با مادر و پس ‌از آن با پدر است. اما زن و مرد می‌توانند با توافق، سنی کمتر یا بیشتر برای حضانت در نظرگیرند. عموماً در پرونده‌های طلاق توافقی زن با بخشیدن مهریه و حقوق مالی، حضانت فرزندان را به عهده می‌گیرد. دادگاه نیز به توافقات صورت گرفته بین زن و مرد احترام گذاشته و برای آن اعتبار قائل است.

مدارک موردنیاز برای طلاق توافقی

برای رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی و ثبت آن در دفاتر طلاق نیاز به مدارکی است که زوجین ملزم به داشتن آن‌ها هستند. ازجمله مدارک مورد نیاز عبارتند از:

  1. عقدنامه
  2. شناسنامه
  3. کارت ملی
  4. در صورت استفاده از وکیل طلاق توافقی، وکالت‌نامه مذکور
  5. گواهی عدم بارداری
  6. در صورت باکره بودن زن، گواهی بکارت او
  7. توافقنامه کتبی مبنی بر توافقات زن و مرد در مورد مسائل مختلف مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزند و ...
  8. نظریه کتبی واحد مشاوره دادگاه خانواده
  9. ارائه گواهی عدم امکان سازش که از مدت صدور آن سه ماه نگذشته باشد.

وجود نقص در هر یک از مدارک ذکرشده می‌تواند پروسه طلاق را با مشکل روبرو کند. به همین دلیل بهتر است قبل از مراجعه به دادگاه مدارک خود را به وکیل نشان داده و از او مشورت بگیرید. همراهی وکیل طلاق توافقی می‌تواند تا حد زیادی امکان بروز خطا و اشتباه در روند دادرسی را کم کند.

دادگاه خانواده برای طلاق توافقی

بر طبق بند ۹ از ماده ۴ قانون حمایت خانواده سال ۹۱، رسیدگی به‌ انواع طلاق‌ ازجمله طلاق توافقی، در صلاحیت دادگاه خانواده است. دادگاه خانواده در خصوص صدور حکم طلاق توافقی، صلاحیت ذاتی دارد و وظیفه رسیدگی به پرونده طلاق برعهده این دادگاه قرار داده شده است.


خلاصه مطلب

امروزه طلاق به‌عنوان یکی از شایع‌ترین دعاوی مربوط به خانواده شناخته می‌شود. شیوع این مسئله در جامعه باعث شده است تا درگیری در مورد مسائل مختلفی مانند مهریه، نفقه و حضانت فرزندان به اوج خود برسد.

تعداد زیادی از پرونده‌های دادگاه مربوط به اختلاف زن و مرد در مورد مسائل مختلف ذکرشده است. به همین دلیل طلاق توافقی یکی از راحت‌ترین و بی‌دردسرترین راه‌ها برای جدایی است. آگاهی از شرایط و نحوه ارائه دادخواست طلاق توافقی، می‌تواند به بسیاری از افراد کمک نماید.

توافق در مورد اصلی‌ترین مسائل مثل مسائل مالی، مسائل حضانت و نفقه فرزندان، هزینه‌های رسیدگی به پروسه طلاق، جهیزیه، اجرت‌المثل و غیره می‌تواند وقت کمتری را از طرفین تلف کند. مطمئناً توافق در مورد مسائل مختلف حقوقی، وقت کمتری را از دادگاه خواهد گرفت و بدین ترتیب احتمال صدور حکم طلاق بالا خواهد رفت.

افراد زیادی در مورد حقوق مالی در زمان طلاق توافقی اشتباه می‌کنند. باید توجه کرد که مهریه و حقوق مالی زن، نیاز به بخشش ندارد و زن می‌تواند آن‌ها را دریافت کند. اما در اکثر مواقع مرد برای رضایت به طلاق توافقی، زن را مجبور به بخشش حقوق مالی می‌کند. در طلاق توافقی، طرفین می‌توانند در مورد حضانت فرزندان نیز توافق کنند و یکی از آن‌ها حضانت دائمی فرزندان را بر عهده گیرد.

تدوین قانون حمایت خانواده سال ۹۱ باعث شده است که طلاق، به‌آسانی گذشته نباشد. قانون زوجین را ملزم به شرکت در جلسات مشاوره می‌کند و به همین دلیل نیز امکان طولانی شدن پروسه طلاق بسیار بالا است. با توجه به موارد ذکرشده ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که با وکیل طلاق توافقی در این زمینه مشورت کنید. بنیاد وکلا گزینه مناسبی برای کمک به شما در زمینه طلاق توافقی به شمار می-آیند.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ