لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
گفتگو با متخصصین آنلاین
۲۹ متخصص آنلاین

آیا می توان نسبت به شهادت و سوگند دروغ اعتراض کرد؟

پرسیده شده

۳ میلیون تومان اشتباها برای کسی کارت به کارت کردم. با او تماس گرفتم از عودت وجه امتناع کرد. در شورای حل اختلاف به طرفیت صاحب حساب طرح دعوای مطالبه وجه کردم. در جلسه دادرسی خوانده حضور پیدا کرد و برای تضییع حق خواهان و بردن مال او ادعای دروغی مطرح کرد مبنی بر این که در گذشته پول دستی به او داده است و از او طلب داشته است. خواهان ریسک کرد و تقاضای سوگند کرد و قاضی شورا خوانده را سوگند داد و او متاسفانه اتیان سوگند دروغ کرد و بر این اساس رای بر بیحقی خواهان صادر شد. آیا بعد از صدور رای خواهان می تواند به رای صادره اعتراض کند؟ چون خوانده رسیدی از خواهان مبنی بر دریافت پول دستی ندارد و شاهدی هم برای اثبات ادعایش ندارد. یعنی اگر بعد از صدور رای خواهان مدرک و بینه ارائه دهد آیا اعتراض امکان پذیر است یا این که سوگند بتی و قاطع دعوا است؟ آیا با استناد به ماده ۶۴۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی امکان طرح دعوای کیفری وجود دارد؟

۳ پاسخ #07165354
۴,۸۹۰
مشاوره حقوقی تلفنی وصول مطالبات
سید روح اله معزی عبدالرضا مبارکی مصطفی عباسی محمد همتی پور
۵۹۱ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۳۹۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

۳ پاسخ برای این سوال ثبت شده

سلام
اصل عدم تبرع است یعنی اگر کسی به دیگری پولی داده است، به او بدهکار بوده است. و اینجا کسی که ادعای خلاف اصل می کند (خوهان) باید ثابت کند که بدهکار نبوده و اشتباها پول را واریز کرده است.
در سوگند دروغ هم تنها اگر توان اثبات کذب بودن آن ر دارید می توانید شکایت کنید البته اثبات چنین ادعایی دشوار است.

۸ مرداد ۱۳۹۸

خب من چطور باید اثبات کنم که بدهکار نبودم؟ از راه شهود می توانم؟

۸ مرداد ۱۳۹۸

اینکه شماره کارت را اشتباه وارد کردید باید ثابت شود
فرضا شماره کارت اصلی را که قرار بود پول به آن منتقل سود و صاحب آن را مشخص کنید (اگر اشتباه واریز کردید قطعا با شماره کارت اصلی شباهت زیادی دارد و نهایتا یک یا دو شماره ره را اشتباه وارد کردید) اگر شاهد داشته باشید هم به اثبات ادعای شما کمک می شود.

گفتگو با متخصصین آنلاین
میثم احمدی
میثم احمدی ۳.۶ کارشناس حقوقی
۴.۹ / ۵ (۱,۱۲۷) دیدگاه
منظر وزیری
منظر وزیری ۰.۰ وکیل پایه یک دادگستری
۵ / ۵ (۲) دیدگاه
مونا عابدی
مونا عابدی ۴.۱ کارشناس حقوقی
۴.۶ / ۵ (۱۹۶) دیدگاه

سلام . با توجه به این که شما درخواست کننده سوگند بوده اید و خوانده هم سوگند یاد کرده حتی در صورت اعتراض حکم نقض نمی شود چون مطابق ماده ۱۳۳۱ قانون مدنی قسم قاطع دعوی است .

۹ مرداد ۱۳۹۸

به نظر من وقتی قسم قاطع دعوی است که دلیل و بینه دیگری وجود نداشته باشد و اگر سند و مدرکی در آینده پیدا شود امکان نقض رای در تجدید نظر وجود دارد.

مشاوره حقوقی تلفنی وصول مطالبات
سید روح اله معزی عبدالرضا مبارکی مصطفی عباسی محمد همتی پور
۵۹۱ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۳۹۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

خیر امکانپذیر نیست چون قسم در موضوع دعوی شما به عنوان ادله اثبات دعوی قاطع دعوی است.

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.