خانوادهکیفری (جرائم)

ازدواج سفید؛ تهدید یا نیاز؟!

ازدواج سفید

با گذشت زمان و شکل‌گیری تحولات فرهنگی، اجتماعی، گسترش ارتباطات و درهم آمیختگی فرهنگ‌ها، پدیده ازدواج سفید بین نسل‌های جدید شکل گرفت.

نگاهی دقیق‌تر به مناسبات میان دو فرد در این گونه ازدواج‌ها از قدمت واقعی آن در گذشته بسیار دور خبر می‌دهد و حتی نشانه‌های آن را می‌توان در روابط عاشق و معشوق نیز ردیابی کرد.

به تعبیر دقیق‌تر می‌توان از ازدواج سفید به عنوان شکل تحول یافته و مدرن ازدواج مخفیانه در نسل‌های قدیم و بین قشرهای سنتی و مذهبی یاد کرد که امروز تنها نامی مدرن یافته است.

عنوانی که نشانه‌های‌ آن را امروز می‌توان در سطح کلان اجتماع و در بین گروه‌های مختلف جامعه مشاهده کرد.

به عنوان مثال هر از گاهی می‌شنویم فردی معروف در حوزه سیاست و اقتصاد و فرهنگ و هنر با طرف مقابل رابطه‌ای برقرار کرده که تنها تفاوت این رابطه با رابطه از نوع ازدواج سفید، مخفیانه بودن آن است.

یکی از موضوعات بسیار مهمی که از گذشته های دور در روابط بین زن و مرد ها وجود داشته است روابط ناشی از غریزه جنسی می باشد که باید سعی شود آن را در چهار چوب قوانین و مقرارت و عرف جامعه هدایت کرد تا دچار مشکلات و معضلات ناشی از آن نشد.

ازدواج سفید یکی از مسائلی است که امروزه گریبان گیر بسیاری از جوامع شده است که آثار مخربی دارد و می تواند به شدت جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

مدتی است که شاهد رواج ازدواج سفید در ایران هستیم همین مسئله باعث شده است که جامعه شناسان و کارشناسان آسیب شناسی تصمیم بگیرند که به بررسی و تحلیل این ماجرا و علل پدید آمدن آن و راه های جلوگیری از گسترش آن بپردازند. 

منظور از ازدواج سفید چیست؟

در واقع ازدواج سفید به ازدواجی گفته می شود که زن و مرد بدون رعایت هیچگونه چهار چوب شرعی و عرفی زندگی زناشویی خود را در زیر یک سقف شروع می نمایند که کاملا بر خلاف آداب و رسوم ازدواج در کشور ایران می باشد.

به عبارتی می توان گفت ازدواج سفید ازدواجی است که در هیچ جایی به ثبت رسمی نرسیده است و از لحاظ شرعی باطل است.

طرفین این ازدواج همانند ازدواج رسمی نسبت به یکدیگر هیچگونه تهعد و مسئولیتی ندارند و هیچ کدام از طرفین نمی توانند در خواست هیچگونه حق و حقوقی پس از جدایی از یکدیگر داشته باشند و قانون نیز در این زمینه نمی تواند کمکی به آن ها بکند؛ زیرا عمل آن ها کاملا خلاف قانون جمهوری اسلامی ایران است.

در یک جمله کوتاه می توان گفت ازدواج سفید پدیده ای غیر اخلاقی می باشد که موجب ناهنجاری های اجتماعی و اخلاقی بسیاری در جامعه می شود از این رو باید سعی نمود که تا حد ممکن از رواج آن جلوگیری نمود.

دلایل میل و گرایش جوانان به این نوع ازدواج

دلایل مختلفی می تواند موجب روی آوردن افراد به پدیده زشت ازدواج سفید گردد. یکی از دلایل مهمی که باعث می شود افراد به ازدواج سفید تن دهند، عدم مسئولیت پذیری در زندگی مشترک می باشد به گونه ای که معمولا مشاهده شده است در مواردی که یکی از طرفین نتواند شخصیت مسئولیت پذیری داشته باشد، حاضر به ازدواج نخواهد بود و ترجیح می دهد تا آخر عمر با فرد مورد نظر خود زیر یک سقف به زندگی مشترک بپردازد بدون آنکه هیچگونه مسئولیت و تعهدی در قبال آن داشته باشد.

از دیگر دلایل روی آوردن جوانان به ازدواج سفید شرایط بسیار سخت تشکیل زندگی و ازدواج در شرایط کنونی جامعه می باشد.

امروزه شرایط ازدواج به قدری سخت شده است که کمتر جوانی می تواند به ازدواج فکر کند.

نداشتن شغل معقول و درآمد مناسب و تضمین شده که فرد بتواند با تکیه بر آن برای ادامه زندگی و تشکیل خانوداه تصمیم بگیرد از مهم ترین دلایلی است که جوانان ترجیح می دهند همچنان مجرد باشند و در خارج از چهارچوب و به واسطه چنین ازدواج هایی به نیازهای جنسی خود پاسخ بگویند.

بالا رفتن سن ازدواج و ادامه تحصیل و تغییر سبک زندگی نیز یکی دیگر از دلایل فاصله گرفتن افراد از ازدواج رسمی و روی آوردن به ازدواج سفید می باشد.

ازدواج سفید و پیامدهای ناگوارش

ازدواج سفید در واقع نوعی زنا محسوب می شود و فرزندانی که در این ازدواج متولد می شود از نظر قانون شرعی نیستند و اثبات رابطه فرزند و پدر کار دشواری است.

زنانی که در چنین ازدواج هایی باردار و صاحب فرزند می شوند برای حفظ آبروی خود و مشکلاتی که در راه اثبات وجود پدر برای فرزند خود می باشند، ترجیح می دهند که به دنبال اثبات مشروع بودن فزرند خود و ثبت قانونی فرزند خود نباشند؛ زیرا در مواقعی که مرد نپذیرد که زن را صیغه نموده است تلاش های زن برای اثبات این رابطه بی فایده است.

یکی از پیامدهای بسیار ناگوار این ازدواج تولد فرزندان  بی پدر می باشد که هیچ خانواده ای ندارند و کمتر کسانی حاضر هستند که مسئولیت چنین فرزندانی را بپذیرند و حضانت آن ها را قبول کنند در نتیجه دولت ترجیح می دهد، در جهت کمک به این کودکان مسئولیت سرپرستی آن ها را به مادرانشان واگذار نماید.

دلایل گسترش ازدواج سفید

عوامل متعددی می تواند ازدواج سفید را در جوامع مختلف گسترش دهند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ضعیف شدن اعتقادات و باورهای مذهبی
 • سست شدن پیوندها و روابط خانوادگی
 • تهاجم فرهنگی
 • هزینه های غیرقابل قبول و بسیار سنگین ازدواج
 • سنت های غلطی که در رابطه با ازدواج وجود دارد.
 • قوانین و مقررات بسیار ریز و دقیق که در زمینه عقد و طلاق در ایران وجود دارد.
 • تفکر اشتباه و باورهای نادرست که در رابطه با طلاق وجود دارد و دید نا مناسب اجتماع به افراد مطلقه

مجازات ازدواج سفید در ایران

ازدواج سفید نیز همانند هر کاری که در خارج از قوانین و مقرارت قانون جمهوری اسلامی ایران انجام می شود یک جرم است که باید مجازاتی برای آن در نظر گرفت که از تکرار مجدد آن جلوگیری شود.

ازدواج سفید نوعی رابطه نامشروع محسوب می گردد که در صورت اثبات شدن عمل زنا در آن به عنوان مجازات ۹۹ ضربه برای آن در نظر گرفته شده است.

این عمل در شرایطی که یکی از طرفین متاهل باشد دارای مجازات متفاوتی است و زنای محصنه می باشد.

بر اساس قانون مجازات زنای محصنه به این صورت است که:

اگر زن متاهل و زن مجرد باشد، حکم زن حد زن رجم است و حکم مرد تازیانه می باشد. اما در صورتی که مرد متاهل باشد و زن مجرد حکم مرد سنگسار خواهد بود و حکم زن تازیانه است.

قانون همچنین در رابطه با افرادی که به چنین زوجینی خانه اجاره می دهد قوانین و مجازاتی را لحاظ نموده است که بر اساس آن:

در صورتی که فرد اجاره دهنده منزل از طریقه و سبک ازدواج آن ها اطلاع داشته باشد و بر اساس برنامه ریزی به چنین افرادی صرفا در جهت رفع نیازهای جنسی خانه اجاره  دهد، به دلیل آنکه این نوع روابط را در جامعه گسترش می دهد و باعث افزایش زنا می شود، مجرم محسوب شده و مطابق قانون با وی رفتار می شود.

اما اگر صاحبخانه نیز از شرایط زندگی مستاجر خود بی خبر باشد و یا خانه را به صورت مجردی به یک نفر اجاره داده باشد اما آن فرد بر خلاق موارد ذکر شده در قولنامه اجاره خانه عمل نماید و به چنین روابطی روی آورد تنها فرد مستاجر مجرم شناخته شده و صاحبخانه نقشی در این عمل نخواهد داشت.

ازدواج سفید از نگاه قانون و عرق

یکی از قوانین اصلی در کشور ایران این موضوع می باشد که برای ازدواج دختر وپسر خواندن خطبه صیغه عقد و همچنین رضایت پدر الزامی می باشد، در غیر اینصورت عقدشان صحیح نمی باشد و رابطه آنها نامشروع می باشد واز نظر قانونی جرم محسوب می گردد و به عنوان زنا مجازاتی را نیز به همراه خواهد داشت و حتی فرزند ناشی از این رابطه فاقد مشروعیت قانونی می باشند و به دلیل ثبت نشدن این ازدواج در صورت انکار مرد ادعای زن در مراجع قانونی قابل پذیرش و اثبات نمی باشد، حضانت کودک به مادر سپرده می شود و به کودک نیز هیچگونه ارث پدری تعلق نخواهد گرفت.

شروع زندگی مشترک بدون در نظرگرفتن خانواده ورسومات و قوانین قضایی مختص به کشورهای غربی می باشد و نوعی انقلاب جنسی با رفتارهای نامتعارف می باشد که برای منحرف کردن جوانان وسست نمودن پایه های خانوادگی از آن به عنوان آزادی زنان یاد شد.

آمارهایی در رابطه با این نوع ازدواج در ایران

بر اساس تحقیقاتی که اخیرا جامعه شناسان بر روی گروهی از افرادی که به ازدواج سفید روی آورده اند انجام شده مشاهده شده است که این سبک از ازدواج در ایران عمر طولانی نخواهد داشت و طرفین معمولا پس از حدود سه سال از یکدیگر جدا شده و هر کدام زندگی جداگانه ای را آغاز می کنند.

این تحقیقات نشان می دهد بیشترین افرادی که به ازدواج سفید روی آورده اند دارای رنج سنی ۲۵ تا ۳۰ سال می باشند و ۴۵ درصد میزان ازدواج سفید مختص این افراد است.

محققان همچنین می گویند جوانانی که به ازدواج سفید روی آورده اند همگی تحصیل کرده هستند و میزان ۶۲ درصد آن ها دانش آموختگان کاردانی و کارشناسی می باشند و ۲۳ درصد این جمعیت نیز دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکتری هستند؛ بنابراین نمی توان گفت که افراد به دلیل بی آگاهی و یا بی سوادی چنین ازدواجی را پذیرفته اند.

بر اساس این مطالعات دختر و پسرهایی که درگیر ازدواج سفید شده اند عمدتا از طریق گروه های دوستی که در دانشگاه ها و بین دوستان و یا فضای مجازی تشکیل می شود با یکدیگر آشنا شده اند و به این ازدواج روی آورده اند.

ریشه ازدواج سفید به اروپا و کشورهای غربی باز می گردد و هیچگونه مغایرتی با قوانین و مقررات و عرف جامعه اسلامی ایران نخواهد داشت و خارج از چهارچوب آیین ازدواج در ایران می باشد.

در ایران برقراری روابط جنسی و ایجاد رابطه محرمیت و عاطفی در بین زنان و مردان فقط در چهارچوب قوانین و با پیوند مقدس ازدواج امکان پذیر است که کاملا شرعی و عرفی می باشد.

در حالی که در کشورهای غربی چنین محدودیت هایی در رابطه با ازدواج وجود ندارد و افراد روابط آزادانه تری دارند و می توان گفت مفهوم ازدواج در چنین جوامعی کاملا متفاوت با ایران می باشد.

علاوه بر ایران کشورهایی مانند مصر و ترکیه نیز در تلاش هستند که از رواج ازدواج سفید در کشور خود جلوگیری نمایند و مانع از گرفتار شدن جامعه خود با پیامدهای ناگوار این ازدواج شوند، به طوری که کشور مصر برای ازدواج سفید ۲ سال حبس را به عنوان مجازات در نظر گرفته است و ترکیه سعی نموده است که ۷۵ درصد خوابگاه های خود را تفکیک جنسیتی نماید اما متاسفانه همچنان شاهد گسترش چنین روابطی در این کشورها هستیم.

بی اعتقادی به دین و مذهب و گرایش به ازدواج بدون تعهد

بر اساس مطالعات صورت گرفته شده یکی از دلایلی که باعث شده است افراد مختلف به سوی ازدواج های سفید روی آوردند سست شدن اعتقادات مذهبی و باورهای دینی می باشد.

این تحقیقات نشان می دهد که ۲۳درصد افراد درگیر با ازدواج سفید هیچگونه اعتقادی به دین و مذهب نداشته اند و در این میان ۵۷درصد دارای اعتقادات ضعیفی بوده اند و تنها ۳ درصد این افراد نسبت به دین و مذهب معتقد بوده اند، از این رو می توان گفت اعتقاد به دین و داشتن باورهای مذهبی یکی از عواملی است که باعث می شود افراد از ازدواج سفید دوری کنند.

۵۲ درصد زوج هایی که ازدواج سفید را انجام داده اند با این امید و تصور به این مدل ازدواج روی آورده اند که در آینده ازدواج آن ها رسمی خواهد شد که در این میان متاسفانه ۴۰ درصد زنان چنین باورهایی داشته اند و تنها ۱۲ درصد مردان با این تصور پا به چنین ازدواجی گذاشته اند.

۴۷ درصد مردان پس از تجربه ازدواج سفید حاضر به ادامه ازدواج سفید در آینده نیستند و قصد رسمی نمودن آن را ندارند و ترجیح می دهند که در آینده  ازدواج رسمی با فرد دیگری داشته باشند.

مسئله بکارت از مسائلی است که در امر ازدواج در ایران اهمیت دارد اما افرادی که ازدواج سفید را پذیرفته اند به این قضیه اهمیتی نمی دهند و می توان گفت ۸۸ درصد این افراد مسئله بکارت را به هیچ عنوان قبول ندارند و تنها ۱۲ درصد این مسئله برایشان مهم بوده است.

راهکارهایی برای کاهش این نوع رابطه در ایران

راهکارهای متعددی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان قدم هایی در جهت کاهش ازدواج سفید در جامعه برداشت که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تحلیل و شناسایی جامعه
 • بررسی زوایای مختلف ازدواج سفید به صورت تخصصی
 • قبول واقعیت وجود ازدواج سفید در جامعه و افزایش آن
 • فرهنگ سازی
 • بالا بردن اطلاعات عمومی و آگاهی مردم در خصوص ازدواج سفید و پیامد های ناگوارش
 • ایجاد تحول اقتصادی و گسترش کسب و کار
 • حمایت سازمان های بهداشتی و آموزشی در جهت بهبود شرایط

آثار اجتماعی ازدواج سفید

ازدواج سفید علاوه بر آثار حقوقی، آثار اجتماعی نامطلوبی نیز بر جامعه دارد که می تواند بسیار مخرب باشد. که اصلی ترین آثار اجتماعی آن به صورت زیر است.

این افراد به دلیل آنکه درک درستی از خانواده و مفهوم آن ندارند در نتیجه نمی توانند شخصیتی مسئولیت پذیر و متعهد داشته باشند که توانایی پذیرش مسئولیت یک زندگی جدید را دارد و هرگز الگوی رفتاری مناسبی در زندگی خود نداشته اند.

زنان در چنین ازدواج های دچار مشکلات روحی و روانی زیادی شده اند و به قدری درگیر مشکلات می شوند که زودتر ترجیح می دهند که از این ازدواج خارج شوند.

در ازدواج سفید به هیچ عنوان امنیت روانی مخصوصا برای بانوان وجود ندارد در نتیجه با تنش و استرس زیادی همراه است و شادی و روح لطیف و ظرافت زنان را تحت تاثیر قرار می دهد و آن ها را دچار بیماری های روانی می کند.

در چنین ازدواج هایی به جهت آنکه همانند سایر ازدواج ها احتمال بارداری و متولد شدن فرزند وجود دارد، در نتیجه تعداد فرزندان نا مشروع  در جامعه افزایش می باید و بانوان زیادی به عمل نا پسند سقط غیر قانونی جنین روی می آورند و مرگ ومیر را افزایش می دهند.

با وجود مجازات سنگین تعیین شده و حکم زنا برای ازدواج سفید، این نوع و شیوه زندگی رو به افزایش است. این موج و تحول فکری جدید از تغییر سبک زندگی قشری از جامعه خبر می‌دهد و متاسفانه این نیاز در جامعه نادیده گرفته می‌شود.

با وجودی که هدف ازدواج سفید داشتن فرزند نیست، اما بارداری‌های ناخواسته و سقط جنین، جزو آسیب‌ها و معایب ازدواج سفید است.

جایی که پدیده ازدواج سفید به رسمیت شناخته نمی‌شود و جرم و زنا محسوب می‌شود، فرزند حاصل از ازدواج سفید نیز از حقوق اجتماعی و انسانی محروم خواهند ماند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا