لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۵۵ بازدید ۰ دیدگاه

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی چیست؟
سها آگهی
مشاوره حقوقی تلفنی طلاق توافقی
با سها آگهی همیار بنیاد (کارشناس حقوقی)
۴.۹ بر اساس (۹۲) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۵,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

همانطور که قانون ازدواج را محترم شمرده و برای نظم بخشیدن به آن قواعدی وضع کرده، طلاق را نیز یک راه حل برای اختلافات و مشکلات جدی در نظر گرفته است.

علی رغم اینکه طلاق عملی مذموم است، اما ممکن است در مواردی طرفین با یکدیگر سازش نداشته باشند و چاره ای جز جدایی طرفین باقی نماند؛ به همین دلیل، در قانون راه ها و روش های مختلفی برای طلاق پیش بینی شده است که بر اساس آن می توان طلاق را به طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی تقسیم بندی کرد.

یعنی علاوه بر اینکه مرد می تواند زن خود را با رعایت مراحلی طلاق بدهد، زن نیز در صورت وجود پاره ای مسائل می تواند درخواست طلاق بدهد؛ علاوه بر این، زوجین هر زمان که بخواهند می توانند با یکدیگر توافق کرده و درخواست طلاق توافقی کنند.

بنابراین، در این مقاله طلاق توافقی، مراحل طلاق توافقی و مدارک طلاق توافقی را مورد بررسی قرار می دهیم.

تعریف طلاق توافقی

ساده ترین و کم دردسر ترین نوع طلاق، طلاق توافقی است که این روزها به دلیل زمان بر نبودن مراحل رسیدگی که برای انجام آن لازم است، تبدیل به طلاقی رایج شده است، علاوه بر این، طی کردن مراحل طلاق توافقی بدون نزاع و درگیری طرفین انجام می شود و از دعاوی احتمالی مربوط به آن کاهش می دهد.

برخلاف آنچه که عموم مردم تصور می کنند در طلاق توافقی حتما لازم نیست زن مهریه خود را ببخشد و از حق و حقوق قانونی خود چشم پوشی کند، بلکه هر توافقی که بین زوجین صورت گرفته باشد معتبر است.

در واقع لازم است طرفین در خصوص مسائل مالی و غیر مالی به توافق برسند، از جمله کلیه مسائل مربوط به طلاق از جمله مهریه، اجرت المثل، حضانت فرزندان بعد از طلاق و زمان و مکان ملاقات با فرزندان که می تواند در حین جلسه رسیدگی یا قبل از آن و به موجب سند رسمی و در دفترخانه اسناد رسمی انجام گیرد.

مراحل طلاق توافقی

در قانون حمایت از خانواده مصوب 1391 مراحل و شیوه به خصوصی وجود دارد که آن را از سایر انواع طلاق مجزا می کند.

مطابق این قانون، در تمامی موارد طلاق بجز طلاق توافقی، زوجین باید توسط دادگاه به داوری ارجاع شوند؛ مثلا در طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد، زوجین به داوری ارجاع داده می شوند و دادگاه پس از بررسی نظر داوران رای صادر می کند.

اما در طلاق توافقی، نیازی به انجام این کار نیست، به این دلیل که طرفین با هم توافق کرده اند؛ لذا زوجین تنها باید به واحد مشاوره خانواده مراجعه کرده و مشاور بایستی نظر خود را برای تعیین تکلیف، به دادگاه ارائه نمایند.

برای اخذ نوبت مشاوره ابتدا باید در سامانه تصمیم طلاق ثبت نام کرده و سپس روز، ساعت و مرکز مشاوره را در این سامانه انتخاب کنند.

پس از آن، قاضی با بررسی نظر کارشناس مشاوره، اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می کند که زوجین باید این گواهی را تا سه ماه از تاریخ صدور، به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق برده و اجرای صیغه طلاق و ثبت آن را تقاضا کنند.

در این نوع از طلاق، طرفین بایستی حتما در دفترخانه حاضر باشند تا طلاق ثبت شود؛ یعنی عدم حضور یکی از طرفین در دفترخانه برای ثبت طلاق، مانع از انجام طلاق خواهد شد.

مدارک طلاق توافقی

برای انجام مراحل قضایی طلاق توافقی باید ابتدا با به دفاتر خدمات قضایی، نسبت به ثبت دادخواست طلاق توافقی اقدام کرد؛ پس از آن، تاریخ و ساعت جلسه رسیدگی به طرفین اطلاع داده می شود تا در آن تاریخ به دادگاه مراجعه کنند.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی شامل اصل و کپی شناسنامه ، اصل و کپی کارت ملی و اصل و کپی عقد نامه یا سند ازدواج است.

علاوه بر این، اجرای صیغه طلاق توافقی مستلزم این است که زن در صورت باکره بودن، گواهی سلامت را به دفتر ثبت ازدواج و طلاق ارائه داده و در صورتی که باکره نیست، گواهی عدم بارداری خود را به همراه گواهی عدم امکان سازش به دفترخانه برای ثبت طلاق ارائه کند.

سها آگهی
مشاوره حقوقی تلفنی طلاق توافقی
با سها آگهی همیار بنیاد (کارشناس حقوقی)
۴.۹ بر اساس (۹۲) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۵,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.