خانواده

شرایط تعلق حق مسکن به زن چیست؟

بر اساس قانون در صورت اختلاف بر سر محل زندگی حق تعیین محل زندگی با شوهر است و بر اساس آن، زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌کند سکونت داشته باشد، اما قانون در شرایطی تعیین محل زندگی را به زن واگذار کرده است.

در این نوشتار به بررسی حق مسکن برای زن می‌پردازیم.

حق مسکن برای زن

مطابق با ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه عبارت است از تمام نیازهای متعارف زن متناسب با شان و وضعیت از جمله لباس، مسکن، غذا، دارو، وسایل منزل و … به همین جهت مرد موظف به تهیه مسکن متناسب با جایگاه و وضعیت زن است و تهیه نکردن مسکن توسط شوهر از موارد عسر و حرج بوده و نداشتن توان مالی جهت تهیه مسکن در حکم عدم پرداخت نفقه است.

در این صورت زوجه می‌تواند مطابق با ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی از دادگاه تقاضای طلاق کند، اما اگر بدون دلایل کافی از سکونت در منزل تهیه شده توسط مرد خودداری کند ناشزه محسوب شده و نفقه به او تعلق نمی‌گیرد.

لازم به ذکر است تشخیص در شان بودن ملک با دادگاه است.

در چه مواردی زن می‌تواند منزل جداگانه از شوهر اختیار کند:

  • زنی که شوهر او اقامتگاه معلوم و مشخصی ندارد. (عدم تهیه مسکن توسط زوج)
  • در شروط ضمن عقد این اختیار به وی داده شود.
  • در مواردی که دادگاه اجازه بدهد که زن در مسکن جداگانه زندگی کند.

در واقع قانونگذار در مواردی به دلیل حمایت از زن، به او اجازه می‌دهد که مسکن جداگانه داشته باشد.

به طور مثال گاهی به دلایلی زندگی در کنار همسر برای زن ترس خطرات جانی، مالی یا آبرویی به همراه دارد.

در این گونه شرایط وی می‌تواند مسکن جداگانه اختیار کند و تا زمانی که احتمال خطر و آسیب برای زن وجود داشته و از بین نرفته باشد، دادگاه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد.

شایان ذکر است تا زمانی که زن در بازگشتن به منزل همسر معذور است، نفقه بر عهده شوهر خواهد بود.

آیا منزل پدر شوهر منزل مستقل حساب می‌شود؟

منزلی که مرد برای سکونت اختیار می‌کند باید ویژگی های لازم را داشته باشد تا بتوان آن را تایید کرد که این شرایط و ویژگی‌ها شامل: اتاق، حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه مستقل است.

در نتیجه مرد حق ندارد زوجه را مجبور به زندگی در خانه‌ایی با پدر و مادر خود کند و در این موارد دادگاه با اعزام کارشناس محل را مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورت برخورد با این موارد منزل پدری را مستقل حساب نمی‌کند.

شان زوجه در تعیین حق مسکن

تهیه مسکن باید بر اساس منزلت و شان و جایگاه اجتماعی زن باشد و حتی علاوه بر منزل اثاث خانه نیز باید متناسب با شان زن باشد و تایید سطح تناسب زن با دادگاه و مددکاران اجتماعی است.

مددکار پس از حضور در آدرس موجود در پرونده تمکین محله، اثاث، وضعیت مسکن را مورد بررسی قرار می‌دهد و آن را با شان و جایگاهی که زن در خانه پدر داشته است مقایسه کرده و در نهایت با در نظر گرفتن مسائلی چون شغل، درآمد، موقعیت تحصیلی و وضع زندگی اعلام نظر می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا