لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۱۴۴ بازدید ۰ دیدگاه

مراحل و آثار طلاق توافقی و نقش وکیل در آن

مراحل و آثار طلاق توافقی و نقش وکیل در آن

نقش وکیل در طلاق توافقی

در تمامی پرونده های خانواده مخصوصا طلاق از هر نوعی که باشد،  استرس و احساسات شدیدی بر موکلین غالب است.

بر همین اساس، همراهی و ارتباط با یک وکیل متخصص، بسیار مفید و ملاقات مستمر در دفتر وکیل می تواند تا حد زیادی بر این استرس غلبه کند.

طلاق توافقی توسط وکیل باعث سرعت و کیفیت در رسیدگی و پیگیری امور طلاق می شود به این نحو که در بسیاری از موارد نیازمند حضور طرفین چه در امور مشاوره و چه در جلسات دادگاه نخواهد بود.

لذا حداکثر زمان انجام کلیه مراحل طلاق توافقی توسط وکیل دادگستری تا 14 روز کاری خواهد بود.

در قوانین و مقررات ما، بنابر مصالح خانواده و صیانت از آن و به خصوص اینکه در ازدواج، شوهر مسئولیت مالی خانواده را می پذیرد، حق طلاق به شوهر داده شده است، اما با این حال نمی توان زنان را به زندگی مشترک با کسی مجبور کرد.

از این رو، در نظام حقوقی مواردی مقرر شده است که زن بتواند به زندگی مشترک پایان دهد.

در وقوع طلاق توافقی، همه چیز به توافق زن و شوهر بستگی دارد و معمولا آنها پس از توافق در مسایل مربوط به زندگی مشترک از جمله مهریه، نفقه، جهیزیه و در صورت داشتن فرزند مشترک، حضانت فرزند، به دادگاه خانواده مراجعه و دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) را تنظیم و به دادگاه تسلیم می‌کنند.

 مراحل طلاق توافقی

گرفتن طلاق به شیوه توافقی، نیازمند طی مراحل پیش بینی شده در قانون حمایت خانواده برای طلاق توافقی است.

مطابق قانون حمایت خانواده، در تمامی موارد طلاق بجز طلاق توافقی، باید زوجین را به داوری ارجاع داد .

مثلا در طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد، زوجین به داوری ارجاع داده می شوند و دادگاه پس از بررسی نظر داوران رای صادر می کند.

اما در طلاق توافقی، نیازی به انجام این کار نیست؛ به این دلیل که طرفین با هم توفق کرده اند.

لذا طرفین تنها باید به واحد مشاوره خانواده مراجعه کرده و مشاور بایستی نظر خود را برای تعیین تکلیف، به دادگاه ارائه نمایند.

پس از آن، قاضی با بررسی نظر کارشناس مشاوره، اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می کند که زوجین باید این گواهی را تا سه ماه از تاریخ صدور، به دفاتر ازدواج و طلاق برده و اجرای صیغه طلاق و ثبت آن را تقاضا کنند.

در این نوع از طلاق، طرفین بایستی حتما در دفترخانه حاضر باشند تا طلاق ثبت شود. یعنی عدم حضور یکی از طرفین در دفترخانه برای ثبت طلاق، مانع از انجام طلاق خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

برای رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی و ثبت آن در دفاتر طلاق نیاز به مدارکی است که زوجین ملزم به داشتن آن‌ها هستند. ازجمله مدارک مورد نیاز عبارتند از:

عقدنامه شناسنامه کارت ملی گواهی عدم بارداری در صورت باکره بودن زن، گواهی بکارت او توافقنامه کتبی مبنی بر توافقات زن و مرد در مورد مسائل مختلف مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزند و … نظریه کتبی واحد مشاوره دادگاه خانواده ارائه گواهی عدم امکان سازش که از مدت صدور آن سه ماه نگذشته باشد.

وجود نقص در هر یک از مدارک ذکرشده می‌تواند مراحل طلاق را با مشکل روبرو کند.

به همین دلیل بهتر است قبل از مراجعه به دادگاه، مدارک خود را به وکیل نشان داده و از او مشورت بگیرید. همراهی وکیل طلاق توافقی می‌تواند تا حد زیادی امکان بروز خطا و اشتباه در روند دادرسی را کم کند.

آثار طلاق توافقی

 از جمله آثار طلاق توافقی می توان احتمال بازگشت به زندگی زوجینی را در نظر گرفت که در راستای توافق، سنتی در راضی کردن طرف مقابل داشتند و در اصطلاح پل های پشت سر خود را خراب نکرده اند.

چه بسیار زوجینی که پس از طلاق پشیمان شده، اما به دلیل شکسته شدن حریم ها و ریخته شدن حرمت افراد، راهی برای بازگشت نیافته اند. بی تردید یکی از حکمت های توصیه ی قرآن کریم به «تصریح باحسان» همین مسئله است.

از دیگر آثار طلاق توافقی می توان به وضعیت مطلوب تر فرزندان به نسبت طلاق هایی اشاره کرد که کشمکش و جدال والدین بر سر احقاق حقوق مالی و غیرمالی آن دو در جریان فرایندهای قانونی، کودکان طلاق را با تعارض های شدید مواجه می کند.  

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.