دادسراکیفری (جرائم)

تحقیق محلی و اجرای قرار آن

به موجب قانون، یکی از ادله اثبات دعوا تحقیق محلی است که به آن تحقیقات محلی نیز گفته می شود.

تحقیق محلی در واقع استناد به اطلاعاتی است که اهل محل در خصوص یک موضوع خاص مربوط به دعوا ارائه می کنند.

این اطلاعات ممکن است در علم قاضی نسبت به موضوع و سرنوشت کلی دعوا نقش تعیین کننده ای داشته باشند؛ به همین دلیل در قانون آیین دادرسی مدنی، قراری تحت عنوان قرار تحیق محلی پیش بینی شده است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی این سوال بپردازیم که قرار تحقیقات محلی چیست؛ بنابراین، ابتدا به توضیح تحقیق محلی و سپس قرار تحقیق محلی و اجرای قرار تحقیق محلی خواهیم پرداخت.

تحقیق محلی چیست؟

بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی، تحقیق محلی عبارت است از کسب اطلاعات و آگاهی هایی که اهل محل راجع به موضوع خاصی دارند.

به عنوان مثال، در مواردی که دلیلی مبنی بر وقوع عقد اجاره میان دو شخص ندارد، قاضی می تواند به محل مورد نظر رفته و نظرات اهل محل راجع به موضوع مورد نظر را بررسی کند؛ به همین دلیل، در برخی از دعاوی، نقش تحقیق محلی به عنوان یکی از ادله اثبات دعوا بسیار پر رنگ است.

البته، گفتنی است که اطلاعاتی که اهل محل می دهند نوعی گواهی یا شهادت نیست؛ بلکه آنها صرفا تصورات ، و دیده ها و شنیده های خود را نقل می کنند.

قرار تحقیق محلی

به موجب ماده ۲۴۹ قانون آیین دادرسی مدنی، دادگاه در شرایطی می تواند قرار تحقیق محلی صادر کند.

بر اساس این ماده، "در صورتی که طرفین دعوا یا یکی از آنان به اطلاعات اهل محل استناد نمایند، اگر چه به طور کلی باشد و اسامی مطلعین را هم ذکر نکنند، دادگاه قرار تحقیق محلی صادر می نماید.

چنانچه قرار تحقیق محلی به درخواست یکی از طرفین صادر گردد، طرف دیگر دعوا می تواند در موقع تحقیقات، مطلعین خود را در محل حاضر نماید که اطلاع آنها نیز استماع شود".

اجرای قرار تحقیق محلی

به استناد ماده ۲۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی در خصوص اجرای قرار تحقیق محلی، فراهم کردن وسیله و اجرای قرار تحقیق محلی به عهده شخصی است که درخواست تحقیق محلی نموده است.

بنابراین، هرگاه از آن خودداری نماید، تحقیق محلی از جمله دلایل استنادی او حذف می شود؛ همچنین، اجرای قرار تحقیق محلی در محل مورد نظر است.

البته وقت و محل تحقیقات محلی باید به طرفین اطلاع داده شود؛ چرا که جلسه اجرای تحقیق محلی به نوعی جلسه دادرسی محسوب می شود، باید فاصله قانونی بین ابلاغ و اجرا نیز درنظر گرفته شود.

در روز اجرای قرار تحقیق محلی نه تنها طرفی که به تحقیق محلی استناد گرده است، بلکه طرف مقابل او نیز می تواند آگاهان خود را در محل حاضر کند.

به موجب ماده ۲۵۲ قانون آیین دادرسی مدنی، " ترتیب استعلام و اجرای تحقیقات از اشخاص در تحقیق محلی به نحوی است که برای گواهان مقرر شده است".

به علاوه اینکه، اجرای قرار تحقیق محلی ممکن است توسط یکی از دادرسان دادگاه یا قاضی تحقیق به عمل آید و در صورتی که محل تحقیقات خارج از حوزه دادگاه باشد، دادگاه می تواند اجرای تحقیقات را از دادگاه محل درخواست نماید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا