لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۱۲۶۹ بازدید ۰ دیدگاه

نحوه پرداخت مهریه

 زن چگونه می تواند درخواست پرداخت مهریه نماید؟

زن می تواند از طریق ارسال اظهارنامه به همسر خود درخواست پرداخت مهریه نماید در واقع اظهارنامه به اوراق چاپی موجو دردادگستری گفته میشود که که دارای 2ستون خوانده و خواهان است و زوجه باید درخواست مهریه خود را در ستون خواهان نوشته و از طریق دادگاه آن را برای خوانده یعنی همسرش ارسال نماید و در این هنگام اظهارات زوج نیز در ستون خوانده ثبت می گردد.

نکته: زوجه باید بداند که در تمام طول این مدت باید همسرش را تمکین نماید زیرا در غیر این صورت (عدم تمکین) زن ناشزه محسوب می گردد و به او نفقه دیگر تعلق نمیگیرد.

  • از طریق اجرای ثبت
  • از طریق دادگاه ها

هنگامیکه زوج مازاد بر مستثنیات دین (ابزار کار یا ماشینی که مرد با آن کار می کند جزو مستثنیات دین است)، دارای تمکین مالی باشد، در آن زمان وصول مهریه از طریق اجرای ثبت یا مراجعه به دفتر حق راه آسان تر و سریعتر می باشد.

شرایط توانایی پرداخت یا عدم پرداخت مهریه توسط زوج چیست؟

هنگامی که زوج توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد ولی از پرداخت آن سرباز زند و اعلام نماید که شرایط پرداخت مهریه را ندارد در این صورت زوجه می تواند به دادگاه مراجعه کند و مهریه خود را به اجرا گذارد در این هنگام زن باید طی ۱۰ روز دارایی و اموال همسر خود را معرفی نموده تا فورا برای توقیف آنها اقدام نماید .

اما چنانچه تنها دارایی مرد حقوق دریافتی او باشد و البته همسر دیگری اختیار نکرده باشد تا یک چهارم از حقوق مرد به زوجه تعلق میگیرد و ماهیانه باید به زن تسلیم نماید تا مهریه به صورت کامل پرداخت گردد و تا زمان پایان پرداخت این دین مرد اجازه خروج از کشور را ندارد اما چنانچه اموال دیگری داشته باشد باید آن را فروخته و مهریه را از این طریق پرداخت نماید.

اما اگر مرد مالی داشته باشد و زن پیش بینی  نماید که در طول مدتی که دادگاه تشکیل می شود ممکن است مرد آن مال را بفروشد  و یا انتقال دهد می تواند  از دادگاه مربوطه درخواست  قرار تأمین نماید که با این درخواست  دادگاه قرار تأمین صادر می کند و در این صورت مال  تا صدور حکم دادگاه، توقیف می شود تا مرد نتواند مال را فروخته یا انتقال دهد و زن  از این مال تأمین شده می توان ، مهریه را برداشت نماید.

در غیر این صورت ، شرایط پرداخت نکردن مهریه ، ضمانت اجرایی دارد، ولی چنانچه مرد توانایی مالی  برای پرداخت مهریه را نداشت  در این صورت زن می تواند به دادگاه خانواده مراجعه نماید و دادخواستی مبنی بر استرداد مهریه به دادگاه ارائه بدهد و شرایط پرداخت نکردن مهریه را ایجاد کند.

در این حالت  دادگاه به دادخواست او  مبنی بر استرداد مهریه  رسیدگی  می نماید و اگر زن استحقاق دریافت  مهریه را داشته باشد در این صورت دادگاه حکم به پرداخت مهریه  توسط مرد را می دهد و مرد طبق دستور دادگاه موظف می شود از زمانی که برای آن  توسط دادگاه معین شد مهریه را به همسرش بپردازد.

مهلت تجدید نظر خواهی نسبت به حکم صادر شده دادگاه  بیست روز است  و زوجین در این مدت می توانند به رأی دادگاه اعتراض کنند.

پس از صادر شدن حکم قطعی دادگاه ، زن  میتواند ماده ۲ قانون نحوه اجرای حکومت مالی را اعمال نماید،یعنی چنانچه مرد معسر نباشد و بدهی خود را پرداخت نکند ،به زندان خواهد رفت ، اما اگر توسط دادگاه معسر شناخته شود، دادگاه رأی به تقسیط مهریه خواهد داد.

پرداخت نکردن مهریه

تمامی مردان به دنبال شرایط پرداخت نکردن مهریه هستند. مهریه یک بدهی است که با نظر دادگاه به جای پرداخت یکباره به شکل قسطی دریافت می‌شود و این مساله هیچ تاثیر خاصی در ماهیت آن ندارد.

مهریه دینی است که مرد باید به زن بپردازد، اصولا مردان ترجیشان پرداخت نکردن مهریه است و بدنبال راهی برای فرار از این مسئله می باشند اما مهریه در واقه یک بدهی است و فقط به تشخیص دادگاه می توانند آن را به صورت اقساطی پرداخت نمایند.

ولی این شرایط ماهیت مهریه را تغییر نمیدهد و اگر شخصی از پرداخت اقساط نیز سر باز زند مهریه از حالت اقساط خارج می شود و به حالت حال تبدیل می شود که در این صورت مرد مجبور است تمام مهریه را یکجا پرداخت نماید و دیگربه حالت اقساط در نمی آید.

نکته مهم در نحوه ی پرداخت مهریه

متاسفانه در زندان ها نکات و اطلاعات غلطی به مردان داده می شود از جمله اینکهمرد می تواند پس از پرداخت چند قسط برای ادیت کردن زوجه اقساط را در دادگاه شهر دیگری بپردازد و با این روش موجب اذیت زوجه گردد و یا اینکه سکه تقلبی به جای سکه واقعی بپردازند و یا حتی دوقسط را پرداخته و یک قسط را نپردازند اما باید آگاه باشند که این اطلاعات اشتباه است.

اما در پاسخ به چنین نکاتی باید بگوییم  که اولا اقساط مهریه تنها در شعبه‌ای از اجرای احکام قابل پرداخت است که در آن پرونده تشکیل شده باشد و اساسا هیچ کدام از دادگاه‌های خانواده دیگر در هیچ شهر دیگری قابل پرداخت نمی باشد.

اما اگر محل زندگی یا کار مرد به شهری دیگر منتقل شود و اودلایل کافی برای اثبات به دادگاه را برای این تغییر مکان ارائه کند این امر امکانپذیر است.

هنگامیکه حکم برای پرداخت مهریه صادر گردد و زمان شروع پرداخت فرا برسد دیگر زوجین در دادگاه صادر کننده کاری نداشته و فقط باید به اجرای احکام مراجعه نمایند.

حجم فعالیت‌هایی که در اجرای احکام انجام می‌شود، در واقع اجرای احکام  به عنوان یک واسطه برای جلوگیری از اختلافات و مشکلات احتمالی میان زوجین  در زمان پرداخت مهریه می باشد و اینکه همه چیز ثبت گردد تا بعدا باعث بروز مشکل نشود.

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.