لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۴۶ بازدید ۰ دیدگاه

نحوه تایین مهر المثل زن

سها آگهی
مشاوره حقوقی تلفنی خانواده
با سها آگهی همیار بنیاد
۵.۰ بر اساس (۷۰) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

بر اساس قانون مدنی، مهریه زن را می توان به انواع و اقسام مختلفی تقسیم بندی کرد که یکی از مهم ترین انواع آن، مهر المثل می باشد.

همانگونه که در مقاله شرایط و موارد تعیین مهر المثل برای زن اشاره گردید، زمانی که به دلایلی زوجین حین عقد نکاح اقدام به تعیین مهریه ننموده و میزان مهریه را تعیین نکرده باشند، اگر بین زوجین رابطه زناشویی واقع شود ، به زن "مهر المثل" تعلق می گیرد، اما سوال مهمی که در مورد مهرالمثل زوجه وجود دارد، آن است که نحوه تعیین مهرالمثل زن چگونه است؟

برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا موارد لزوم تعیین مهرالمثل برای زن را مورد بررسی قرار داده و سپس چگونگی و نحوه تعیین مهر المثل زوجه را توضیح خواهیم داد.

موارد تعیین مهرالمثل بر اساس قانون مدنی

لزوم تعیین مهریه حین عقد نکاح، مخصوص عقد موقت یا صیغه می باشد و به همین دلیل، در عقد نکاح دائم زوجین الزامی ندارند که حتما میزان مهریه مشخصی را ضمن عقد تعیین کنند.

هر چند به لحاظ عرفی معمولا در قباله ازدواج مهریه ذکر می شود؛ (مهرالمسمی) اما به لحاظ حقوقی این امر اجباری نیست و زن و مرد می توانند بعدا در خصوص تعیین مهریه به توافق برسند.

همین مسئله گاهی سبب می شود که علی رغم مشخص نشدن مهریه ضمن عقد، رابطه زناشویی میان زوجین شکل گرفته باشد که بر اساس قانون مدنی، در این مورد به زن مهرالمثل تعلق خواهد گرفت.

علاوه بر این، در مواردی هم که زوجین مهر المسمی یعنی مهریه مشخصی تعیین کرده باشند؛ ولی این توافق بنا به دلایلی باطل بوده باشد، به حکم قانون مدنی به زن مهرالمثل تعلق خواهد گرفت.

همچنین در صورتی که عقد نکاح میان زن و مرد به دلایلی باطل بوده باشد و زن از باطل بودن عقد ازدواج مطلع نبوده و مهریه ای هم برای زن تعیین نشده باشد، پرداخت مهرالمثل به وی موضوعیت می یابد.

لذا همانگونه که ملاحظه می شود ، عدم تعیین مهریه یا باطل بودن مهریه تعیین شده در صورتی که رابطه زناشویی میان زوجین شکل گرفته باشد، زن را مستحق دریافت مهرالمثل می نماید، اما در ادامه این مطلب قصد داریم به این سوال مهم و اساسی پاسخ دهیم که نحوه تعیین مهر المثل برای زوجه به چه صورت است و چگونه مهرالمثل زن تعیین خواهد شد.

نحوه تعیین مهر المثل زن چگونه است؟

پس از اینکه موارد تعیین مهرالمثل برای زوجه را بررسی نمودیم ، لازم است تا با نحوه و چگونگی تعیین مهرالمثل زن آشنا شویم.

گاهی این سوالات مطرح می شود که میزان مهر المثل زن چقدر است؛ یا نحوه تعیین مهرالمثل زن چگونه است؟

در پاسخ به این سوالات، توجه به ماده 1091 قانون مدنی ضروری است که بر اساس این ماده: "برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین‌ معمول محل و غیره در نظر گرفته شود".

بر اساس این ماده، می توان گفت مهر المثل زن مبلغ مشخص و ثابتی ندارد تا برای همه به یکسان میزانی از مهرالمثل تعیین شود، بلکه مجموعه ای از عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی در خصوص تعیین مهرالمثل زن موثر است.

به این صورت که در نحوه تعیین مهرالمثل زوجه، عواملی همچون سن، مشخصات ظاهری، وضعیت تحصیلی، جایگاه شغلی و خانوادگی خانم مورد بررسی قرار می گیرد و سپس با مقایسه این عوامل، با سایر اشخاصی مانند دوستان، نزدیکان، اعضای خانواده، اعضای فامیل و خویشاوندان مبلغی را برای زن به عنوان مهرالمثل مورد تعیین قرار می دهند.

لذا همانگونه که مشاهده می شود، میزان مهرالمثل زن با مدرک تحصیلی دانشگاهی ممکن است با مهرالمثل خانمی که مدرک تحصیلی دانشگاهی ندارد، متفاوت باشد یا به طور طبیعی ممکن است که مهرالمثل تعیین شده برای خانم ها در شهرهای بزرگ، از شهرهای کوچک بیشتر باشد.

همچنین اگر عرف خانوادگی و جایگاه خانوادگی خانم مقتضای تعیین مهریه بالا است، این موضوع در نحوه و چگونگی تعیین مهر المثل زن مد نظر قرار می گیرد .

لذا به طور کلی در پاسخ به این سوال که نحوه و چگونگی تعیین مهرالمثل برای زن به چه صورت است، باید گفت تعیین میزان مهرالمثل زن به صورت عرفی و اجتماعی صورت می گیرد و توافق زوجین یا رضایت مرد در این خصوص منتفی است.

کافی است که زن برای مطالبه مهرالمثل خود به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست مطالبه مهرالمثل را تقدیم نماید که در این صورت، کارشناس دادگاه با توجه به شرایط و عوامل مذکور مهرالمثل زن را تعیین و حکم به پرداخت آن صادر خواهد کرد.

سها آگهی
مشاوره حقوقی تلفنی خانواده
با سها آگهی همیار بنیاد
۵.۰ بر اساس (۷۰) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.