لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۱۰۹۰۷ بازدید ۱ دیدگاه

مقدار نفقه زن

مقدار نفقه زن
سها آگهی
مشاوره حقوقی با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۱۰۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

زوج وظیفه دارد که در حد توانش منزلی مستقل و متناسب با شؤونات زوجه فراهم نماید. حال اگر این منزل از جنبه شؤونات اجتماعی مطابق حال زن باشد ولی به سر بردن در آن منزل موجب شود که احتمال ضرر و زیان شرافتی یا بدنی (آزار و اذیت) زوجه برود، خروج وی از منزل "نشوز و عدم اطاعت" محسوب نمی گردد و نفقه تا زمان برطرف شدن مشکل به وی تعلق خواهد گرفت. در این مقاله میزان نفقه زوجه را برایتان توضیح میدهیم.

زن باید در منزلی که شوهر تعیین می کند سکنی نماید مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشد.

مشاوره تلفنی حقوقی نفقه بیش از ۱۰۰هزار مشاوره تلفنی موفق
رزرو وقت مشاوره تلفنی

ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه

اگر بودن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد، زن می تواند مسکن علیحده اختیار کند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور، محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر عهده شوهر خواهد بود.

هر کس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمکین ندهد یا از پرداخت نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع نماید دادگاه او را به سه ماه ویک روز تا پنج ماه حبس محکوم می نماید.

نفقه زن بر اساس درامد شوهر

قانون مدنى جمهوری اسلامی ایران نفقه را تامین همه نیازهاى متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، لباس، غذا، اثاث منزل و هزینههاى درمانى و بهداشتی و خادم در صورت عادت تعریف میکند.

مساله مهمی که معمولا زنان ایرانی به آن خیلی توجه نمیکنند نفقه است. زن نفقهاش را از مرد طلبکار است و طبق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی اگر شوهر از پرداخت نفقه خودداری کرد زن حق دارد به دادگاه مراجعه کند و دادگاه نیز مکلف است که میزاننفقه ۹۶ را بر مبنای وضعیت زن و متناسب با شأن خانوادگی او تعیین و شوهر را به پرداخت آن الزام نماید.

میزان نفقه ۹۸ چقدر است؟

البته این تامین در مناطق و جاهای مختلف میزان و اندازه متفاوتی دارد و قانون برای آن حد مشخصی در نظر نگرفته است.

به عبارتی میزان نفقه را شئون خانوادگی زن، عرف و عادت ساکنان هر منطقه و صد البته وضع مالی مرد تعیین میکند. ضمن آنکه اگر زن و مردی در رقم تعیین شده توافق نداشته باشند، دادگاه میزان آن را مشخص میکند.

اما اگر مردی از پرداخت نفقه ۹۸ خودداری کرد میتوان از طریق مراجعه به دادگاه آن را دریافت کند. زن در یک برگه عادی شکایت خود را نوشته و آن را به دادگاه ارائه میدهد. در این صورت به شکایت وی خیلی سریع رسیدگی میشود و مرد ملزم و محکوم به پرداخت نفقه خواهد شد.

در این صورت اگر مرد از پرداخت نفقه خودداری کند به زندان میرود. البته لازم به ذکر است که نفقه ۹۸ مربوط به زمان حال از طریق کیفری قابل مطالبه و نفقه مربوط به گذشته با ارائه دادخواست حقوقی قابل پرداخت است.

مجازات حبس برای مردی که نفقه نمیپردازد

در بحث نفقه، قانون توجهی به توان مالی مرد ندارد، اما مطابق رویه های موجود، تمام کارشناسان نفقه در هنگام تعیین مبلغ، به توان مالی مرد نیز توجه میکنند، به طوری که اگر مرد توان مالی خوبی داشته باشد، حتما نفقه بالایی برای زن تعیین میکنند.

اگر مردی با توان مالی کم به سراغ دختری از طبقه بالا برود قانون گذار به نیازهای زن متناسب با شأن او توجه دارد و زیاد کاری با توان مالی مرد ندارد، به عبارتی اگر مرد برای بدست آوردن جایگاه خاص با زنی از طبقه بالا ازدواج کند طبق قانون باید نفقه متناسب با شأن او را بپردازد.

البته زنانی که دچار این مشکل هستند زیاد خوشحال نباشند زیرا در این ماجرا رویه ای وجود دارد که بر اساس آن کارشناسان به خاطر مصالح خانواده، اعسار مرد (ناتوانی مالی) را به صورت پنهان در نظر میگیرند و در تعیین میزان نفقه، مراعات مرد را میکنند.

مشاوره آنلاین حقوقی بیش از ۷۶هزار مشاوره آنلاین موفق
ورود/ثبت نام و درخواست مشاوره آنلاین رایگان

 در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است . لذا در عقد دائم مرد موظف است به همسر خود نفقه بپردازد . در عقد موقت نیز در صورتی که زن و مرد با یکدیگر بر سر این موضوع توافق کنند ، مرد موظف به پرداخت نفقه می شود . نکته مهمی که در ارتباط با نفقه زن وجود دارد آن است که بر اساس ماده 1106 قانون مدنی ، نفقه زن شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ، البسه ، نان ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج می باشد . 

مبلغ نفقه زن

نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد آن است که مصادیق گفته شده از قبیل مسکن، خوراک و البسه، مصادیق انحصاری نیستند تا نفقه زن را محدود به همین موارد بدانیم بلکه همانگونه که در ابتدای ماده ذکر شده است، نفقه زن عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن.

لذا در صورتی که زن عادت به وجود خادم داشته باشد و یا اینکه به خادم نیاز داشته باشد، شوهر موظف است که برای همسرش خادم بگبرد. آنگونه که از این توضیح بر می آید، مبلغ نفقه زن امر واحد و یکسانی نیست. بلکه بر طبق وضعیت زن تفاوت پیدا می کند. بر این اساس، گاهی این سوال مطرح می شود که مبلغ نفقه در سال ۹۸ چقدر است. پاسخ به این سوال کاملا بستگی به شرایط خانوادگی، عرف و عادات و سایر مسائل خواهد داشت که کارشناس نفقه هنگام تعیین میزان نفقه آنها را مدنظر قرار داده و اقدام به تعیین نفقه می نماید. البته مبلغ نفقه با توجه به نرخ تورم، متفاوت می شود که بر این اساس می توان تقاضای تعدیل نفقه نمود. 

سها آگهی
مشاوره حقوقی با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۱۰۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها
علی رضا حیدری
علی رضا حیدری مشتری
۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۶

like