لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۲۲ بازدید ۰ دیدگاه

انتظار ۱۰ ساله برای مصوبه کودک آزاری

انتظار ۱۰ ساله برای مصوبه کودک آزاری
مجید قاسم کردی
مشاوره حقوقی با مجید قاسم کردی کارشناس حقوقی

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

کودک‌آزاری از جمله جرایمی است که شنیدن اخبار آن روح انسان را آزرده می‌کند.

برخی از جامعه‌شناسان افزایش روزافزون این جرم را ناشی از مشکلات اقتصادی و ازدواج‌های اجباری می‌دانند، حال آنکه حقوقدانان خلا قانونی در مجازات کودک‌آزاران و نبود قانون جامع حمایت از کودکان را به‌عنوان عامل افزایش مضاعف این جرم تلقی می‌کنند.

با توجه به حساسیت این موضوع و لزوم تصویب نهایی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان برای تحول جدی در بحث حقوق کودکان، با گذشت ۱۰ سال از بررسی و تصویب این قانون شاهد آن هستیم که بوروکراسی مرسوم اداری از مجلس تا شورای نگهبان باعث شده تا این طرح به درازا کشیده شود.

همگان می‌دانند که با وجود گستردگی و خطر‌آفرینی این پدیده‌ نامبارک، کودکان آن‌طور که باید از حمایت‌های لازم حقوقی و اجتماعی برخوردار نیستند و کماکان به حمایت‌های بیشتری نیاز دارند و جالب آن است که مجلس برای قوانین و لوایحی با سطح حساسیت به مراتب پایین‌تر وقت می‌گذارد اما لایحه‌ای با این درجه از اهمیت همچنان در بلاتکلیفی بسر می‌برد.

این لایحه از سوی قوه قضائیه به مجلس داده شده است و در آن سوء رفتار، بهره‌کشی، فحشا، معامله، خرید و فروش کودک از سویی و غفلت والدین، مراقبت نکردن والدین و سهل‌انگاری آنها نسبت به کودک نیز مدنظر قرار گرفته شده است.

برای آشنایی بیشتر با کودک آزاری و مجازات آن اینجا کلیک کنید.

اما تصویب نشدن قطعی آن و نبود قوانین حمایتی باعث شده تا بسیاری به سبب خطراتی که در حواشی این ماجرا وجود دارد، شاهد آزار و اذیت کودکان در خفا باشند و حرفی نزنند.

لایحه مذکور با اینکه در مجلس اعلام وصول و به کمیسیون‌های حقوقی و فرهنگی، ارجاع شده اما مدت هاست با توقف و اطاله بررسی مواجه شده است.

هرچند با تصویب این قانون، نمی‌توان مدعی شد که آسیب‌های مرتبط با حوزه کودک و نوجوان کاهش چشمگیر پیدا کند، اما تبدیل این لایحه به قانونی جامع و کامل می‌تواند کمک شایانی به کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.

مجید قاسم کردی
مشاوره حقوقی با مجید قاسم کردی کارشناس حقوقی

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.