لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی

مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی در بنیاد وکلا به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین و تلفنی انجام می‌شود. وکیل متخصص جرایم اینترنتی آماده پاسخگویی مشاوره به صورت مشاوره تلفنی جرایم اینترنتی و مشاوره آنلاین جرایم اینترنتی می‌باشد. بنیاد وکلا کیفیت کلیه مشاوره‌های تلفنی و آنلاین (چت) را تضمین می‌کند.

سوال مطرح شده
۲۱۵,۷۷۱ سوال مطرح شده
پاسخ ارائه شده
۱,۲۸۸,۹۲۹ پاسخ ارائه شده
وکیل پاسخگو
۸,۲۰۳ وکیل پاسخگو

شما هم می‌توانید پرسش حقوقی خود را بصورت ناشناس مطرح کنید و از متخصصین بنیاد وکلا پاسخ بگیرید.

سوال خود را مطرح کنید
دیگر خدمات مشاوره‌ای بنیاد وکلا
چت با متخصص مشاوره حقوقی آنلاین
جلسه تلفنی مشاوره حقوقی تلفنی
مرتب سازی:
شکایت از سایت کلاهبردار
پرسیده شده
۱۱ پاسخ ۳۶۸ آخرین پاسخ توسط آسیه فتاحی امیردهی

باسلام من با دیدن آگهی همکاری با صرافی با حقوق روزانه در یک سایتی ثبت نام کردم. و طرف در تلگرام پیام داد گفت کار برای صرافی ما به علت محدودیت سقف ۲۵ میلیون تومان نمیتونن ارز…

امکان شکایت با وجود یک مشکل در وب سایت
پرسیده شده
۱۱ پاسخ ۲۵۶ آخرین پاسخ توسط علی محمدی

سلام من برنامه نویس وب هستم یک برنامه طراحی کردم. (به صورت انفرادی) و میخوام برای فروش به صورت عمومی قرار بدهم. از جایی که هیچ وقت امنیت ۱۰۰% نیست و ممکنه در برنامه ای من نوشتم…

امکان اقدام قضایی علیه سایت اینترنتی
پرسیده شده
۱۱ پاسخ ۲۵۱ آخرین پاسخ توسط فرشته نوری

سلام. وب سایتی فعال در حوزه سرمایه گذاری رمز ارزها که نماد ستاد سازماندهیش ثبت شده باشه اما تایید نشده باشه و در مرحله در حال بررسی باقی مونده باشه، معتبر هست؟ در صورت تخلف…

گفتگو با وکلای آنلاین ۴ وکیل آنلاین
شتاب‌دهی
زهره کشاورزی
زهره کشاورزی ۳.۸ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۲۴۹) دیدگاه
شتاب‌دهی
محسن خیری
محسن خیری ۱۰.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۸۰۶) دیدگاه
شتاب‌دهی
بهنام رفیعی ساران
بهنام رفیعی ساران ۵.۷ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۳۸۶) دیدگاه
شتاب‌دهی
آرزو سلیمانی
آرزو سلیمانی ۵.۳ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۵۴۱) دیدگاه
شتاب‌دهی
امیر محمد کریمی
امیر محمد کریمی ۰.۲ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۱۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
ندا نظری قهنویه
ندا نظری قهنویه ۰.۱ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۵ / ۵ (۹) دیدگاه
شتاب‌دهی
کیومرث نهاردانی
کیومرث نهاردانی ۲.۶ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱۲۹) دیدگاه
شتاب‌دهی
زهرا نیک زاد
زهرا نیک زاد ۱.۲ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۱۰۲) دیدگاه
شتاب‌دهی
آرمان شرافتی زنگنه
آرمان شرافتی زنگنه ۰.۴ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۵۵) دیدگاه
شتاب‌دهی
آسیه فتاحی امیردهی
آسیه فتاحی امیردهی ۱.۷ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۸ / ۵ (۲,۳۵۰) دیدگاه
شتاب‌دهی
محمدجواد خسرو نوبری
محمدجواد خسرو نوبری ۰.۷ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۴۱) دیدگاه
شتاب‌دهی
حسن زنگی فیروزجایی
حسن زنگی فیروزجایی ۰.۲ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۵ / ۵ (۷) دیدگاه
شتاب‌دهی
زینب جوام
زینب جوام ۰.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۵ / ۵ (۲) دیدگاه
شتاب‌دهی
محمد رضا صلاحی
محمد رضا صلاحی ۰.۳ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۸ / ۵ (۱۶) دیدگاه
شتاب‌دهی
مهسا خاکپور
مهسا خاکپور ۰.۴ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۶۴) دیدگاه
شتاب‌دهی
رامین رضایی
رامین رضایی ۴.۸ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۹۰۱) دیدگاه
شتاب‌دهی
مهرداد مهرپویا
مهرداد مهرپویا ۲.۵ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۲۲۸) دیدگاه
سعیده کریم فر
سعیده کریم فر ۰.۸ کارشناس حقوقی
۴.۷ / ۵ (۶۶۸) دیدگاه
مهدی عابد مسرورخواه
مهدی عابد مسرورخواه ۰.۱ کاراموز وکالت مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۷ / ۵ (۳۰) دیدگاه
اکرم دلوچی
اکرم دلوچی ۰.۰ کارشناس حقوقی
۰ / ۵ (۰) دیدگاه
سکینه چهره خند
سکینه چهره خند ۰.۱ کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۱۶) دیدگاه
نحوه پیگیری سرقت داده و دسترسی غیر مجاز
پرسیده شده
۱۳ پاسخ ۳۵۹ آخرین پاسخ توسط موسی اسماعیلی

درود. مدیر مستقیم بنده در نبود اینجانب با همکاری مسئول واحد IT اقدام به Reset کردن پسورد رایانه مورد استفاده بنده کردن و با ورود به اکانت‌های شبکه‌ی اجتماعی، اقدام به جمع آوری…

اقدام جهت رفع مسدودی حساب
پرسیده شده
۶ پاسخ ۱۷۴ آخرین پاسخ توسط سمیه سادات حسن نیا مقدم

با سلام چند وقت پیش تو برنامه دیوار یه اگهی کار انلاین دیدم برای کار با صرافی اولش پیام دادم ولی گفتن برای ادامه کار باید تلگرام پیام بدم پیام دادم ولی منصرف شدم دوباره پیام…

مشاوره حقوقی تلفنی جرایم رایانه ای
فرناز مهری محسن نریمانی ده نوی محمدرضا عطاری شادکهن محمد هادی معماری
۵۷۱ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۳۷۸) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۷۰,۰۰۰ تا ۶۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره حقوقی

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

امکان شناسایی از طریق قانونی صاحب اکانت تلگرام
پرسیده شده
۱۶ پاسخ ۸۲۳ آخرین پاسخ توسط پریسا امینیان

سلام وقت شما بخیر آیا امکان شناسایی و تعقیب قضایی مجرمی که صاحب اکانت تلگرام یا ادمین کانال تلگرامی است و در بستر تلگرام جرمی نموده و از وی پی ان استفاده کرده وجود دارد؟ راهی…

شکایت بخاطر خرید اینترنتی و کلاهبرداری
پرسیده شده
۱۷ پاسخ ۲۵۶ آخرین پاسخ توسط لیلا ذوالفقاری نیا

در یکی از کانالهای تلگرام خرید لباس انجام دادم و پس از واریز وجه دیگه هیچ جوابی دریافت نکردم از ادمین اون کانال چه اقدامی باید انجام بدم؟

مشمول جرم نشراکاذیب
پرسیده شده
۴ پاسخ ۱۵۸ آخرین پاسخ توسط امیر محمد کریمی

سلام شخصی در پرونده های جداگانه(سرقت- تخریب-تصرف-اتش سوزی و...) شکایت کیفری مطرح نمود رد شده به جرم افترا شکایت کردم رد کردن بنده میتونم دوباره به استناد متن شکوائیه ها به جرم…

استناد به پیام واتساپ
پرسیده شده
۲۲ پاسخ ۲۷۸ آخرین پاسخ توسط پانیذ قمشی بزرگ

من راننده تاکسی هستم برای مسافرم سرویس شهرستان بصورت رفت و برگشت انجام دادم و طبق چت هایی که باهم داشتیم ایشان با مبلغ کرایه توافق کردن . بعد از ۳روز بعد ازانجام سرویس ایشان مبلغ…

مشاوره حقوقی تلفنی جرایم رایانه ای
فرناز مهری محسن نریمانی ده نوی محمدرضا عطاری شادکهن محمد هادی معماری
۵۷۱ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۳۷۸) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۷۰,۰۰۰ تا ۶۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره حقوقی

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

استفاده از عکس دیگران در پروفایل اینستاگرام
پرسیده شده
۱۶ پاسخ ۳۳۹ آخرین پاسخ توسط حمید ربیب

سلام ببخشید من در اینستاگرام عکس یک نفر دیگر را در پروفایل خودم گذاشتم وبعد از سه ساعت عکس را پاک کردم ورفتم از آشنایان این فرد را فالو کردم عکس ایشان باحجاب بود ودر پروفایل خود…

پیشرفت روز افزون تکنولوژی، در عین حال که دارای مزایا فراوانی است، می‌تواند معایبی نیز به همراه داشته باشد. با توجه به این که عمده کسب و کارهای تجاری، امروزه در بستر اینترنت انجام می‌شود، ورود به این حوزه را می‌توان لازمه رونق انواع کسب و کارها در نظر گرفت. در واقع این که فضای اینترنتی، روزانه در حال گسترش و پیشرفت است، اما در این زمینه شاهد سوء استفاده‌های مختلفی هستیم و تخلفات در این حوزه در نهایت به وقوع جرم منتهی می‌شود. 

به طور کلی جرایمی که در حوزه اینترنت، رخ دهند به عنوان جرایم رایانه‌ای شناخته می‌شوند. این جرایم می‌تواند ناشی از فحاشی و توهین افراد نسبت به یکدیگر و یا انواع کلاهبرداری باشد. وقوع جرم علاوه بر فضای حقیقی، امکان رخداد آن در فضای مجازی نیز هست و با توجه به گسترش حوزه فضای مجازی، در طی این چند سال، تعداد وقوع جرم در فضای اینترنت بسیار بیشتر شده است. 

در قانون، مجازات مشخصی برای جرایم رایانه‌ای در نظر گرفته شده است و افرادی که حتی در فضای غیر حقیقی، اقدام به انجام تخلفاتی کرده که جنبه مجرمانه داشته باشد، باید نسبت به این مسئله واقف باشند که ممکن است که تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

برخی افراد اینگونه تصور می‌کنند که در صورت وقوع جرایم مختلف در بستر اینترنت، هیچگونه اتفاقی برای آن‌ها نمی‌افتد و آزادانه می‌توانند به انجام چنین رفتارهایی ادامه دهند. اما باید صراحتا به این موضوع اشاره نمود که مجازات‌های تعیین شده در قانون برای جرایم اینترنتی، جنبه سختگیرانه بیشتری دارد. 

جرایم رایانه‌ای موضوعی است که نیاز به بررسی از ابعاد حقوقی دارد که به همین مناسبت در این مقاله قصد داریم با جرایم رایانه‌ای بهتر آشنا شویم و به قوانین تعیین شده در این زمینه بپردازیم. 

درباره جرایم رایانه‌ای

آنچه که سبب آزار و نادیده گرفته شدن حقوق افراد، در فضای اینترنت شود، جرایم رایانه‌ای نام دارد. این جرایم دارای شکل‌های گوناگونی هستند و به روش‌های مختلفی رخ می‌دهند.

با توجه به اینکه در سراسر جهان، میلیاردها رایانه و گوشی هوشمند وجود دارد که همه آن‌ها می‌توانند به اینترنت متصل شوند. با این ابزارها می‌توان در اینترنت به گشت و گذار کرده و پرداخت‌های بانکی را انجام داد. با این وجود به دلیل پنهان بودن هویت افراد در این فضا، همیشه کسانی هستند که از دیگران سو استفاده می‌کنند.

این جرایم رایانه‌ای در شکل‌های گوناگونی انجام می‌شود که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. جرایمی چون آزار، توهین و افترا و انتشارات اطلاعات، کلاهبرداری و نقض قانون کپی رایت، از جمله آن‌ها است. 

شاید بتوانیم قدیمی‌ترین جرم اینترنتی را، آزار و اذیت دانست که در شکل‌های گوناگونی رخ می‌دهد. ایجاد مزاحمت برای جوانان و نوجوانان به ویژه زنان و دختران، یک داستان دنباله‌دار است که پیوسته خبرهای آن را می‌شنویم. بسیار دیده شده که یک فرد یا دسته‌ای از افراد، اقدام به انتشار شایعه و دروغ در فضای مجازی می‌کنند. گفته‌هایی که سبب پدید آمدن سوتفاهم و رفتار ناپسند در پیوند با آن فرد می‌شود.

گاهی‌ هم در فضای مجازی، به یکدیگر توهین می‌کنند و زمینه‌ساز درگیری‌های لفظی می‌شوند. این گروه از تخلفات سبب آزار رساندن به دیگران می‌شود. از سوی دیگر می‌تواند ذهن مردم را نسبت به یک فرد یا گروه دچار فریب کند.

گاهی هم برخی از تخلف‌های اینترنتی، جنبه سیاسی پیدا می‌کنند و سبب ایجاد تشنج و آشفتگی در میان مردم یک کشور می‌شوند. این چنین تخلفاتی از سوی یک گروه سیاسی ایجاد می‌شود که هدفش تحریک بخشی از مردم و رو در رو قرار دادن آن ها با کل جامعه است. 

 در همین راستا، قانون با بهره‌گیری از مجازات، راه را برای برخورد با تخلفاتی که از آن‌ها یاد کردیم، آماده نموده است. این قانون‌ها توانسته میزان جرایم رایانه‌ای را تا اندازه‌ی زیادی کاهش دهد و زمینه را برای برخورد با متخلفان فراهم کند.

موارد جرایم رایانه‌ای

جرایمی که در فضای اینترنت و به نوعی فضای غیر حقیقی، اتفاق افتد، به عنوان جرایم رایانه‌ای شناخته می‌شود. عمده جرایم رایانه‌ای، در فضای مجازی رخ می‌دهد که به همین جهت، قانونگذار مجازات های مشخصی را برای اینگونه جرایم در نظر گرفته است. 

در واقع رفتارهایی که در قانون برای آن‌ها مجازات تعیین شده و به نوعی جرم انگاری شده است، در صورت وقوع در فضای مجازی در دسته بندی جرایم رایانه‌ای قرار داده می‌شوند. مصادیق جرایم رایانه‌ای، متعدد است و نمی‌توان این دسته از جرایم را صرفا به یک سری موضوعات خاص محدود نمود. اما در هر صورت، برای آشنایی با چند نمونه از مصادیق اینگونه جرایم و زمینه‌های ایجاد آن‌ها، در این بخش به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم. 

دسترسی غیر مجاز و سرقت اطلاعات

گاهی برخی از افراد با استفاده از برخی روش‌های خرابکارانه، اقدام به سرقت اینترنتی می‌کنند تا داده‌های شخصی و مالی دیگران را به دست بیاورند. این کار از راه اینترنت و به وسیله نرم افزار انجام می‌شود که حمله سایبری نامیده می‌شود. در واقع هدف حمله این است که سامانه های امنیتی دچار اختلال گردد و بتوانند به داده‌های مهم دسترسی پیدا کنند.

 هکرها تلاش می‌کنند پس از ایجاد اختلال در نرم افزارهای اینترنتی، با دستیابی به اطلاعات افراد گوناگون از آن سو استفاده کنند. در بسیاری از موارد، هدف به دست آوردن اطلاعات بانکی و مالی است تا دارایی افراد را مورد سرقت قرار دهند. گاهی پیش می‌آید که دسترسی هکرها به حساب افراد، از روی اطلاعاتی که فرد در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است. 

توهین و فحاشی در اینترنت

شبکه‌های اجتماعی به عنوان مکانی برای درج دیدگاه‌ها، همیشه مکانی برای گفتگو بوده است. اما گاهی پیش می‌آید که برخی از افراد در این فضا، اقدام به توهین و افترا می‌کنند. پاسخ‌های توهین آمیز و دور از ادب همیشه برای کاربران آزار دهنده بوده است.

شبکه‌های اجتماعی به عنوان مکانی که هویت افراد روشن نیست، مکان مناسبی برای توهین کنندگان است. این مورد نیز جز جرایم رایانه‌ای به شمار می‌آید و با پیگیری نهادهای نظارتی، با فرد خاطی برخورد می‌شود. 

جاسوسی از طریق اینترنت

راه و روش‌های گوناگونی برای جاسوسی وجود دارد. یکی از جرایم رایانه‌ای که تخلف مهمی به شمار می‌آید، جاسوسی است. جاسوسان با استفاده از اینترنت، وارد رایانه‌های شخصی و دولتی شده و اقدام به جاسوسی می‌کنند. آن‌ها اطلاعات به دست آمده را در راستای سو استفاده اقتصادی و تجاری به کار می‌گیرند.

هک اطلاعات و سیستم‌های رایانه‌ای

هک سایت‌ها با این هدف انجام می‌شود که هکرها به اطلاعات مهمی در خصوص موضوع خاص دست یابند و یا سایت ها و سامانه‌ها را از کار می‌اندازند. در واقع هک نمودن و سرقت اطلاعات به روش سایبری، منجر به ایجاد اختلال در سیستم های رایانه شده و چه بسا هکرها در سراسر جهان می توانند با اینگونه اقدامات، مسائل امنیتی کشور مورد هدف را از بین ببرند. 

این جرایم بسیار فراگیر و گسترده است و به قصد سودجویی انجام می‌شود. در همین راستا، کشورهای گوناگونی وجود دارند که با استخدام افراد ماهر و متخصص در این زمینه، تلاش می‌کنند از خرابکاری هکرها جلوگیری کنند. اما باز هم مهار کردن و به دام انداختن هکرها از دشوارترین کارها است. 

حملات سایبری

حمله های سایبری هم جزیی از تخلف های اینترنتی است که به رایانه های خصوصی و دولتی انجام می‌شود. بدافزارها به رایانه‌ها فرستاده می‌شوند و به آن‌ها آسیب می‌رسانند. حتی گاهی این حمله‌ها تروریستی خوانده می‌شوند و در دسته بندی تهدید برای امنیت ملی به شمار می‌آیند.

سوء استفاده از زنان و کودکان

از جمله جرایم رایانه‌ای که بازخورد روانی بدی را هم برای فرد و هم برای جامعه به همراه خواهد داشت، سواستفاده از زنان و کودکان است. افراد با استفاده از این روش، زنان و کودکان را زیر فشار می‌گذارند و از آن‌ها اخاذی می‌کنند. این گونه تخلفات از راه نرم‌افزارهای چت و گفتگوی تصویری انجام می‌شود. 

افراد در این فضا، وارد یک رابطه دوستانه می‌شوند و سپس با گردآوری اطلاعات و عکس و فیلم از وی، او را برای دریافت پول، زیر فشار می‌گذارند. هدف از این فشار روانی، این است که بتواند از فرد مورد نظر پول بگیرید حتی ممکن است از وی، سواستفاده‌های اخلاقی و مالی کند.

بزهکاری اینترنتی

از جمله جرایم رایانه‌ای، می‌توان به بزهکاری اینترنتی اشاره کرد. گاهی برخی از افراد تلاش می‌کنند تا در فضای مجازی و اینترنت، با بهره گیری از اقدامات خاص، بزهکاری اینترنتی را انجام دهند. این افراد با سواستفاده از فضای باز اینترنت، اقدام به انجام کارهایی می‌کنند که از نظر قانون و عرف، ناپسند است.

این افراد با این باور که اینترنت فضای آزادی است و هیچ کس نمی‌تواند آن‌ها را پیدا کند، دست به چنین کارهایی می‌زنند. مهم ترین دلیل این رخداد، فضای باز اینترنت برای فعالیت های غیرفیزیکی است و افرادی که منتظر سو استفاده هستند. 

سوء استفاده از بانک‌های اطلاعاتی

در فضای وب، سایت‌هایی وجود دارند که می‌توان در آن‌ها اطلاعات شخصی را بارگذاری و ذخیره کرد و یا حتی آن ها را با دیگران به اشتراک گذاشت. این داده‌ها در سرورهای گوناگون که به آن‌ها بیگ دیتا (کلان داده) می‌گویند، ذخیره شده است.

با وجود اینکه این فضا بسیار امن است و با لایه‌های محافظتی گوناگونی، محافظت می‌شود، گاهی هکرها با بهره‌گیری از بدافزارها و ویروس‌های اینترنتی، اقدام به هک کردن بانک‌هایِ اطلاعاتی می‌کنند، تا به اطلاعات شخصیِ دیگران دست پیدا کنند. گاهی هم خودِ این سایت‌ها با فروش اطلاعات ذخیره شده‌ی مردم به شرکت‌های دیگر، این جرم اینترنتی را انجام می‌دهند. اینگونه اقدامات هم جزیی از جرایم رایانه‌ای است و قانون شرایطی را برای برخورد با آن‌ها، پیش بینی کرده است.     

نقض قوانین کپی رایت

 قانون کپی رایت به معنی نگهبانی از حق نشر یک کالا است که می‌تواند یک نرم افزار یا یک آهنگ ، یک کتاب و یا حتی فرمول ساخت یک محصول باشد. قانون کپی رایت ساخته شده، تا از این حق به درستی، پاسداری کند. این کالا دارای جنبه‌های مالی و تجاری است و استفاده دیگران، بدون پرداخت حق استفاده، به صاحب اثر، زیان‌های مالی فراوانی وارد می‌کند. با این حال هنوز بسیاری از افراد با انتشار، آثار گوناگون که مالک آن نیستند، در فضای اینترنت، قانون کپی رایت را نادیده بگیرند و آن را نقض کنند.

این نوع از تخلف به ویژه در کشورهایِ جهان سومی بسیار گسترده است زیرا قانون درستی برای برخورد با متخلفان وجود ندارد، اما در کشورهای توسعه یافته، قانون کپی رایت بسیار سفت و سخت است و با کسانی که آن را زیر پا می‌گذارند، برخورد می‌شود. 

کلاهبرداری اینترنتی

در بخش قبل به بررسی چند مورد از انواع جرایم رایانه‌ای پرداختیم. دامنه این جرایم گسترده است و اختصاص به دسته‌بندی مشخصی از جرایم ندارد. با توجه به این که شاهد وقوع انواع گوناگونی از جرایم در بستر اینترنت هستیم، اما شایع‌ترین آن به جرم کلاهبرداری اینترنتی اشاره دارد. 

کلاهبرداری جز آن دسته از جرایمی محسوب می‌شود که به اشکال مختلف رخ داده که یکی از شیوه‌های وقوع آن، در بستر فضای مجازی است. در واقع کلاهبرداری می‌تواند به روش سنتی رخ داده و فردی با بهره گیری از ترفندهای فریبنده اقدام به کلاهبرداری از دیگران کند یا این که در بستر اینترنت، جرم کلاهبرداری به وقوع بپیوندد. 

در این نوع کلاهبرداری، هیچگونه ارتباط مستقیمی بین شخص یا اشخاص مجرم و فرد بزه‌دیده وجود نداشته و کلاهبرداران از طریق روش‌های مختلف، عمل کلاهبرداری را انجام می‌دهند. با توجه به گسترش فضای اینترنت، وقوع این دسته از جرایم به همان میزان پیشرفته‌تر می‌شوند و کلاهبرداران از ترفندهای جدیدتری استفاده می‌کنند. در واقع می‌توان پیشرفت فضای وب و اینترنت را، عامل گسترش بروز جرایمی از قبیل کلاهبرداری دانست که البته وقوع این جرایم امری اجتناب ناپذیر است. 

کلاهبرداری اینترنتی با کلاهبرداری‌هایی که به سبک قدیمی و یا سنتی انجام می‌شوند، متفاوت است. در واقع کلاهبرداران با اغفال اشخاص مختلف، اقدام به کلاهبرداری از آن‌ها می‌کنند. طبق آمارهای منتشر شده، عمده کلاهبرداری‌های صورت گرفته در بستر اینترنت انجام می‌شود و امروزه کمتر شاهد آن هستیم که کلاهبرداری به شیوه‌های قدیمی صورت گیرد. 

در کلاهبرداری به شیوه سنتی، کلاهبردار با اعمال رفتارهایی از قبیل وارد نمودن یا تغییر دادن داده‌ها و ارائه لینک‌های جعلی و مواردی از این قبیل، اقدام به تصاحب مال معینی کرده و در این صورت جرم کلاهبرداری اینترنتی صورت گرفته است.

اختلاف اصلی بین کلاهبرداری به روش اینترنتی و سنتی این است که در کلاهبرداری سنتی به دلیل وقوع رابطه مستقیم بین کلاهبردار و بزه‌دیده، طرف مقابل در دام ترفندهای فریبنده کلاهبردار افتاده اما در کلاهبرداری اینترنتی، وقوع جرم از طریق رایانه و در بستر اینترنت انجام می‌شود. 

مجازات کلاهبرداری اینترنتی

با توجه به این که کلاهبرداری اینترنتی، یکی از شناخته شده‌ترین انواع جرایم حوزه اینترنت به شمار می‌رود، لازم است که با مجازات آن آشنا شویم. ماده 13 قانون جرایم رایانه‌ای که به بیان جرم کلاهبرداری اینترنتی نیز پرداخته است، به مجازات این جرم نیز پرداخته است. 

بر همین اساس، مجازات کلاهبرداری اینترنتی عبارت است از حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا صد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. گفتنی که است باید به مجازات مزبور، رد مال به صاحب آن یا بزهدیده را نیز اضافه نمود. 

لازم به ذکر است که قانون کاهش حبس تعزیری، تاثیری در اعمال تغییرات در مجازات حبس جرم کلاهبرداری اینترنتی طبق ماده 13 قانون جرایم رایانه نداشته است و همان حبس از 1 تا 5 سال است. 

نحوه ثبت شکایات مرتبط با جرایم رایانه‌ای

لازمه طرح هرگونه دعاوی کیفری از طرف شاکی، تنظیم شکواییه است. اگر قصد ثبت شکایات مرتبط با جرایم رایانه‌ای را دارید، لازم است که ابتدا شکواییه مناسب که با موضوع دعوا تناسب داشته باشد را تنظیم نمایید. برای نگارش شکواییه لازم است که از وکیل و کارشناسان حقوقی متخصص در امور کیفری مشورت گرفته یا تهیه و تنظیم آن را بر عهده وکلا متخصص در دعاوی کیفری قرار دهید. 

در هر صورت، پس از آن که نگارش شکواییه با موضوع جرایم کلاهبرداری اینترنتی، به طور کامل انجام شد، لازم است که مراحل ثبت آن در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی صورت گیرد. رسیدگی به اینگونه جرایم ابتدا در دادسرا تخصصی جرایم رایانه‌ای انجام می‌شود. دادسرا برای انجام تحقیقات بهتر، پرونده را به پلیس فتا ارجاع می‌دهد. 

دادسرا با همکاری پلیس فتا، اقدام به انجام تحقیقات مقدماتی جرم نموده و پس از تکمیل تحقیقات و اثبات وقوع جرم، کیفرخواستی در این زمینه صادر نموده و پرونده جهت انجام مراحل دادرسی و صدور حکم به دادگاه کیفری ارسال می‌گردد. دادگاه بر اساس کیفرخواست صادره و انجام تحقیقات نهایی پرونده، در نهایت حکم مقتضی را صادر می‌نماید. 

وکیل جرایم رایانه‌ای

وکیلی که به صورت تخصصی به پرونده‌های کیفری خصوصا حوزه جرایم رایانه‌ای می‌پردازد، به عنوان وکیل جرایم اینترنتی شناخته می‌شود. طرح دعاوی کیفری، مقررات و به طور کلی شرایطی متفاوت از دعاوی حقوقی دارند و علاوه بر این مسائل، اهمیت بالایی که دعاوی کیفری دارند، لازم است که طرفین دعوا در این زمینه وکیل بگیرند. 

امروزه وکلای زیادی در جامعه هستند که تخصص آن‌ها رسیدگی به جرایم حوزه اینترنت و فضای مجازی است و جهت رسیدگی به این دعاوی، بهتر است که با چنین وکلایی در ارتباط بود. به دلیل آن که وکیل متخصص در دعاوی جرایم رایانه‌ای، مسلط به قوانین این حوزه بوده و آشنا با نحوه طرح دعاوی کیفری است، مراجعه به اینگونه وکلا می‌تواند برای موکلین مزایا فراوانی داشته باشد. 

در هر صورت طولانی بودن فرآیند دادرسی دعاوی کیفری و سایر مسائل دیگر، باعث شده است که لزوم مراجعه به یک وکیل کیفری خوب در این زمینه بیش از هر زمان دیگری نیز احساس شود. 

مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی

موضوعاتی که از جنبه قانونی برخوردار باشند، ارائه مشاوره حقوقی برای آن‌ها انجام می‌شود. با توجه به این که اطلاعات عموم جامعه نسبت به مسائل حقوقی در سطح قبل قبولی قرار ندارد، لازم است که برای آن‌ها ارائه مشاوره صورت گیرد. مشاوره حقوقی علاوه بر موضوعاتی که جنبه حقوقی دارند، در ارتباط با مسائل کیفری نیز مطرح می‌شوند. 

دعاوی کیفری نسبت به دعاوی حقوقی از اهمیت خاصی برخوردار هستند و دلیل آن هم این است که در دعاوی کیفری، مسائل جرم و مجازات مطرح است و با تعیین مجازات یا عدم آن برای متهم می‌تواند سرنوشت زندگی وی تغییر پیدا کند. یکی از زمینه‌های موضوعات کیفری که ارائه مشاوره حقوقی برای آن‌ها به صورت تخصصی انجام می‌شود، حوزه جرایم اینترنتی است.

به طور کلی مشاوره‌هایی که در امور کیفری انجام می‌شوند، ارتباط مستقیمی با موضوعات جرم و مجازات دارند و از این رو لازم است که مشاوره دادن توسط حقوقدانان مسلط به دعاوی کیفری انجام شود. 

مسائل گوناگونی در مشاوره حقوقی رایگان جرایم اینترنتی مطرح می‌شود که علی الاصول، اصلی‌ترین موضوعات آن‌ها به تخلفات و جرایمی که در حوزه فضای وب و مجازی رخ می‌دهد، پرداخته می‌شود. برخی افراد با این تصور که وقوع رفتارهای مجرمانه در فضای مجازی هیچگونه مجازاتی برای آن‌ها در قانون تعیین نشده است اما باید صراحتا به این موضوع اشاره کرد که مجازات جرایم اینترنتی چه بسا سخت‌تر از مجازات جرایم حوزه دیگر باشند. 

هرگونه تخلفاتی که در حوزه اینترنت رخ می‌دهد، در صورتی که برای آن‌ها در قانون مجازات تعیین شده باشد، می‌تواند عنوان مجرمانه کیفری نیز داشته باشد. در ارتباط با این قبیل جرایم، ارائه مشاوره حقوقی لازم است و در این صورت افرادی که متحمل اینگونه جرایم شده باشند و یا سوالاتی در این زمینه داشته باشند، می‌توانند از طریق مشاوره حقوقی آن‌ها را حل و فصل نمایند. 

مشاوره حقوقی در خصوص جرایم اینترنتی، علاوه بر آن که اطلاعات حقوقی مورد نیاز در این زمینه به افراد متقاضی ارائه می‌شود، منجر به حل و فصل اختلافات به صورت قانونی خواهد شد. دریافت مشاوره حقوقی در ارتباط با جرایم حوزه فضای مجازی، در اغلب مواقع لازم و ضروری است که در این صورت باید برای دریافت خدمات مشاوره با وکلا و کارشناسان حقوقی مسلط به امور کیفری مشورت گرفت. 

سوالات پر تکرار در مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی

در بخش قبل به عنوان مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی چیست، پرداختیم. تخلفات مجرمانه که در فضای مجازی و به طور کلی فضای اینترنت، رخ می‌دهد، در دسته بندی جرایم اینترنتی قرار داده می‌شود. یکی از مهم‌ترین موضوعات کیفری، در ارتباط با جرایم اینترنتی است و در این صورت ارائه خدمات حقوقی چه به صورت اخذ وکیل دادگستری و چه مشاوره حقوقی، به صورت تخصصی باید انجام شود. 

با توجه به این که یکی از راه‌های کسب اطلاعات حقوقی در امور کیفری از جمله جرایم اینترنتی، دریافت مشاوره حقوقی می‌باشد، در این صورت عمدتا لزومی برای داشتن وکیل و انعقاد قرارداد وکالت نیست. افرادی که اقدام به اخذ مشاوره حقوقی در دعاوی جرایم اینترنتی می‌کنند، سوالات مختلفی را در این زمینه مطرح می‌کنند که در ادامه به مهم‌ترین سوالاتی که در این زمینه ارائه می‌شود، می‌پردازیم.

  • موارد زیر به عنوان سوالات پرتکراری که در مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی مطرح می‌شوند: 
  • کلاهبرداری اینترنتی چگونه و با چه شیوه‌هایی انجام می‌شود؟
  • جرم کلاهبرداری اینترنتی با کلاهبرداری سنتی چه تفاوتی دارد؟
  • توهین و فحاشی در فضای مجازی چه مجازاتی در قانون دارد؟
  • مصادیق جرم اینترنتی چیست؟
  • در قانون ایران برای جرایم سایبری چه مجازاتی تعیین شده است؟
  • افرادی که اقدام به هک کردن صفحات مجازی می‌کنند، چه مجازات‌هایی در انتظارشان خواهد بود؟
  • شنود در چه صورتی می‌تواند جنبه مجرمانه داشته باشد؟
  • اعمال قانون کاهش حبس تعزیری در خصوص مجازات کلاهبرداری اینترنتی انجام می‌شود؟

سوالات مختلفی در مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی از سوی متقاضیان مطرح می‌شود که موارد فوق تنها بخشی از این قبیل سوالات هستند. به تمامی این سوالات در سامانه بنیاد وکلا توسط کارشناسان حقوقی و وکلا دادگستری پاسخ داده می‌شود. 

مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی توسط چه کسانی ارائه می‌شود؟

جرایم اینترنتی در دسته بندی انواع دعاوی کیفری قرار می‌گیرند و در این صورت وکالت در ابن دعاوی و همچنین ارائه مشاوره حقوقی با توسط وکلا متخصص جرایم اینترنتی انجام شود. ارائه هرگونه خدمات حقوقی، باید توسط افرادی که در همان حوزه دارای تخصص و مهارت کافی هستند، انجام شود. 

در خصوص این موضوع که ارائه مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی توسط چه کسانی صورت می‌گیرد، باید گفت که به طور کلی، حقوقدانانی که علم بالا و مهارت کافی در حوزه دعاوی کیفری خصوصا جرایم اینترنتی دارند، می‌توانند در این زمینه به متقاضیان مشاوره حقوقی بدهند. 

در راس ارائه خدمات حقوقی، همواره وکلا دادگستری حرف اول را می‌زنند و در این صورت برای ارائه خدمات مشاوره حقوقی مرتبط با جرایم اینترنتی، وکلا کاربلد و ماهر در دعاوی کیفری می‌توانند به افراد مختلف راهنمایی و مشاوره‌های کافی را ارائه کنند. 

گفتنی است که فقط وکیل دادگستری، امکان ارائه مشاوره حقوقی در خصوص موضوعات جرایم اینترنتی را ندارند و افرادی مانند کارشناسان حقوقی نیز که مسلط به قوانین حوزه جرایم اینترنتی هستند، نیز امکان دادن مشاوره حقوقی را خواهند داشت. 

تمامی افراد به صرف تحصیل در رشته حقوق نمی‌توانند در زمینه مشاوره حقوقی فعالیت داشته باشند و اخذ پروانه مشاوره و داشتن مهارت و تسلط به قوانین حقوقی، از جمله ملزومات ارائه خدمات مشاوره حقوقی به شمار می‌رود. از این رو حتی وکلا دادگستری که قصد مشاوره دادن در موضوعات حقوقی و کیفری را دارند، باید مجوز قانونی برای ارائه چنین خدماتی را از مراکز ذی ربط اخذ کنند. 

بنابراین می‌توان گفت که کسانی می‌توانند در مورد موضوعات جرایم اینترنتی، مشاوره حقوقی بدهند که مسلط به قوانین این حوزه و دانش بالایی در امور کیفری داشته باشند تا بتوانند راهنمایی‌های صحیحی را در اختیار متقاضیان قرار دهند. 

مشاوره حقوقی در رابطه با جرایم اینترنتی چگونه ارائه می‌شود؟

زمانی که یک موضوع با جنبه حقوقی یا قانونی مطرح می‌شود، برای رفع آن عموما افراد به دنبال بهترین وکیل دادگستری و کاربلد هستند و طبیعتا وجود وکیل خوب و ماهر می‌تواند در حل و فصل مشکلات حقوقی افراد، بسیار پرکاربرد باشد اما در هر صورت روش‌های دیگری برای حل و فصل مسائل حقوقی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از خدمات مشاوره حقوقی است. 

در خصوص انواع روش‌های ارائه مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی، می‌توان گفت که عمده این روش‌ها، به صورت غیر حضوری و در مواردی نیز بر اساس نظر موکل، مشاوره حقوقی به شیوه حضوری نیز انجام می‌شود. در هر صورت، ارائه مشاوره حقوقی در رابطه با جرایم اینترنتی، به شیوه‌های تلفنی، آنلاین و همچنین در بستر فضای پیام رسان‌هایی چون واتساپ انجام می‌شود. 

در سامانه بنیاد وکلا، تمامی روش‌های ممکن برای ارائه مشاوره حقوقی آنلاین فراهم شده است که متقاضیان می‌توانند حسب مورد هر کدام از راه‌های دریافت مشاوره را انتخاب کنند. لازم به ذکر است که مشاوره حقوقی در مورد دعاوی جرایم اینترنتی، در سامانه بنیاد وکلا، به صورت آنلاین و رایگان نیز انجام می‌شود که جهت استفاده از این خدمات با کارشناسان ما در ارتباط باشید.