لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال
مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره تلفنی حقوقی
تمام محصولات
مشاوره حقوقی تلفنی انحصار وراثت و ارث
مهسا پیشرویان مصطفی عباسی سحر دشتی داغیانی بیتا اخوان مدرس
۲۹۰ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۷ بر اساس (۹۱) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۵,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

به ورثه همسر ایشون فقط از اعیان زمین میرسه یا اینکه عرصه هم شامل حالشون میشه؟

پرسیده شده

با سلام،
پدربزرگم ۵۰ سال پیش فوت کرده و ایشون سه تا ورثه داره، دو تا دختر و یه پسر به اضافه همسرشون که بهشون بهای ثمن اعیانی میرسه، درضمن این خانوم که بهشون ثمن اعیان میرسه سالهاس فوت کرده که بچه هم نداشته و مادربزرگ بنده نیس و یه خانوم دیگه میباشد که در حال حاضر ورثه این خانوم غیر از اعیان درخواست عرصه هم کردن، خواستم بدونم چون پدربزرگم ۵۰ سال پیش فوت کرده ایا به ورثه همسر ایشون ثمن اعیان فقط از اعیان زمین میرسه یا اینکه عرصه هم شامل حالشون میشه، باتشکر

مشاوره حقوقی تلفنی انحصار وراثت و ارث
مهسا پیشرویان مصطفی عباسی سحر دشتی داغیانی بیتا اخوان مدرس
۲۹۰ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۷ بر اساس (۹۱) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۵,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

۳ پاسخ برای این سوال ثبت شده

مطابق قانون هم عرصه و هم اعیان میباشد وفق ماده ۹۴۶ قانون مدنی زوجه در صورت فرزنددار بودن زوج یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول اعم از عرصه و اعیان ارث می‌برد در صورتی‌که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد سهم زوجه یک چهارم از کلیه اموال به ترتیب فوق می‌باشد.
تبصره ـ مفاد این ماده در خصوص وراث متوفایی که قبل از تصویب آن فوت کرده ولی هنوز ترکه او تقسیم نشده‌است نیز لازم‌الاجرا است. (الحاقی به موجب قانون الحاق یک تبصره به ماده ۹۴۶ قانون مدنی اصلاحی ۱۳۸۷ مصوب ۱۳۸۹)

به موجب قانون الحاق یک تبصره به ماده ۹۴۶ قانون مدنی اصلاحی ۱۳۸۷ مصوب ۱۳۸۹ ، هم عرصه و هم اعیان باید تقسیم شود .

مشاوره حقوقی تلفنی انحصار وراثت و ارث
مهسا پیشرویان مصطفی عباسی سحر دشتی داغیانی بیتا اخوان مدرس
۲۹۰ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۷ بر اساس (۹۱) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۵,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

مطابق تبصره ماد۹۴۶قانون‌مدنی زن ازقیمت عرصه هم ارث مبرد واگر وراث از ادای آن خودداری کنند مطابق ماده ۹۴۸ زوجه از اصل عرصه ارثیه خواهدبرد در فرض سوال شما اگر قبل از تصویب این ماده یعنی۱۳۸۹/۵/۲۱ ارثیه تقسیم شده باشد زن فقط ثمنیه اعیانی ارثیه خواهد برد ولی اگر۵۰سال پیش مورث فوت کرده باشد ولی ماترک بعداز تصویب قانون فوق بین وراث تقسیم شده باشد زن ازاعیان واسجاروقیمت عرصه ودرصورت استنکاف سایر وراث از اصل عرصه مطابق ماده ۹۴۸همین قانون ارثیه خواهد برد

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.