کیفری (جرائم)مواد مخدر

آیا برای نگهداری، حمل و یا مخفی کردن مواد مخدر اعدام می شوید؟

بعضی از جوانان خیلی قدیم اگر ذغال خوب و رفیق ناباب پیدا می‌کردند سراغ تریاک می‌رفتند اما برای جوانان امروز نه ذغال لازم است و نه رفیق! انواعی از مواد مخدر و روانگردان خوردنی، استنشاقی، تزریقی و… وجود دارد و خیلی دور از دسترس هم نیستند اما همگی در تغییر و تخریب سیستم عصبی، ایجاد اعتیاد و کاهش سیستم دفاعی بدن حتی تا رسیدن به مرحله مرگ مشترک هستند.

قانون‌گذار به دلیل خطرات جدی فردی و جمعی انواع مواد مخدر، برای هر کار مرتبط به آن مجازات سخت کیفری در نظر گرفته و مجازات حمل و نگهداری آن را کمتر از خرید و فروش ‌ و توزیع با قاچاق قرار نداده است!

برای مثال، نگه‌داری و حمل تریاک اگر به میزان پنج کیلوگرم یا بیشتر از آن باشد، یا برای هروئین و شیشه اگر به سی گرم برسد، در برخی موارد، حکم اعدام دارد!

در بنیاد وکلا، وکیل‌های پایه یک دادگستری و متخصص در حوزه مواد مخدر، همه روزه و همه ساعته آماده مشاوره تلفنی و برخط رایگان درباره پرونده جرایم مختلف و پیچیده مواد مخدر هستند اما لازم است همه ما به طور اجمال با قانون جدید مواد مخدر آشنا باشیم. این یادداشت فقط درباره جرم نگه‌داری، مخفی کردن و حمل و نقل انواع مواد مخدر است.

مجازات نگه‌داری و حمل انواع مواد مخدر

بیشترین سؤال در رابطه با جرم مواد مخدر، درباره هروئین و شیشه است.

هروئین از تقطیر مرفین به دست می‌آید و مرفین از تریاک و تریاک از گیاه خشخاش. گفته می‌شود هروئین ده برابر خطرناک‌تر از مرفین است.

شیشه یا کریستال، نام تجاری و مشهور داروی مت‌آمفتامین است که به صورت‌های خوراکی، تزریقی و تدخین مصرف می‌شود و مانند هروئین جزو مواد مخدر فوق‌العاده خطرناک و زیان‌آور جسمی و روحی است.

کوکائین (گرد سفید مشتق از برگ خشک گیاه کوکا)، کِراک (ماده بلوری حاصل از کوکائین یا هروئین)، حشیش و ماری‌جوآنا (دو ماده جامد مخدر از شاخه‌های گلدار شاهدانه)، اسامی دیگر مواد مخدری هستند که در ایران هم متاسفانه مصرف می‌گردند. ماری‌جوآنا در ایران بیشتر به نام گُل معروف است.

این مواد مختلف مخدر، از جهت آسیب و خطراتی که برای روح و جان انسان‌ها دارند با هم خیلی متفاوتند و به همین دلیل، قانون نیزدر تعیین مجازات، از جهت نوع و مقدار مواد تفاوت قائل شده است.

قانون مبارزه با مواد مخدر ـ قدیم و جدید

اولین قانون مبارزه با مواد مخدر مربوط به ۱۳۷۶/۰۸/۱۷ است و سپس در سال‌های بعد اصلاحاتی در آن داده شده است که آخرین آن تا خرداد ۱۴۰۰ مربوط به ۱۳۹۶/۷/۱۲ است.

در ادامه مطلب، ۴۶ ماده این قانون و اصلاحیه‌های آن را بر اساس نگه‌داری یا اخفا و حمل و نقل مواد مخدر مرور می‌کنیم.

 • جرم بودن نگه‌داری مواد مخدر و وسایل تولید و مصرف

در اولین ماده، نگه‌داری، مخفی کردن و حمل، هم برای خود موادمخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیرداروئی و هم برای آلات و ادوات و ابزار مربوط به ساخت و استعمال آنها جرم دانسته شده است. در برخی مواد نیز اخفا یا امحای اسناد و ادله جرم هم عمل مجرمانه تلقی شده است.

 • منظور از مواد مخدر و روان‌گردان‌ها

طبق تبصره‌های ماده یک، مواد مخدر عبارت است از فهرست مواد مخدر مصوب سال ۱۳۳۸ و اصلاحات بعدی آن که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مخدر شناخته و اعلام می گردد. همچنین جرائم مواد روان‌گردان‌های صنعتی غیرداروئی بر اساس همین قانون مواد مخدر رسیدگی می‌شود.

البته در ماده چهار، نام برخی از این مواد ذکر شده است: بَنگ (ماده مخدر از گیاهی به همین نام)، چرس (ماده مخدر از برگ و گل شاه‌دانه)، گراس (نام دیگر ماری‌جوآنا)، تریاک، شیره (ماده مخدر از جوشاندن سوخته و تفاله تریاک) و تفاله تریاک.

و در ماده هشتم نیز از مواد مخدر خطرناک‌تر، مثل هروئین و شیشه، نام برده و مجازات شدیدتر در نظر گرفته شده است.

 • جرم بودن نگه‌داری بذر خشخاش و کوکا و شاهدانه

طبق ماده سه این قانون، نگه‌داری، مخفی کردن یا حمل بذر شاهدانه، بذر یا گُرز (میوه) خشخاش و بذر یا برگ گیاه کوکا جرم است و مجازات آن ۱۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان جریمه نقدی و ۱ تا ۷۰ ضربه شلاق است.

البته در این ماده تصریح شده است که درباره بذر شاهدانه، باید قصد تولید مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیرداروئی از آنها احراز شود. بنابراین صرف نگه‌داری اقلام خشخاش و کوکا جرم است.

 • مجازات اعدام در اقدام شبکه‌ای و برای مصرف داخلی

طبق ماده چهار و تبصره ماده پنج، اگر مجرمان مواد مخدر (که حمل مواد یکی از این جرایم است) به صورت زنجیره‌ای عمل کرده باشند و مواد برای مصرف داخل باشد، بر اساس میزان مواد به پنج گروه تقسیم می‌شوند و برای گروه پنجم که مربوط به بیش از ۵ کیلوگرم است حکم اعدام بیان شده است.

البته طبق تبصره این ماده، در بار اول و در صورتی که مجرم موفق به فروش و توزیع نشده باشد، حکم ۲۰ کیلوگرم و کمتر حبس ابد است اما برای مقدار بیش از ۲۰ کیلوگرم همان اعدام است.

 • مجازات اعدام در اقدام غیر شبکه‌ای و ترانزیت!

در ماده پنج این قانون، در صورت نبودن یکی از دو شرط زنجیره‌ای عمل کردن یا اقدام برای مصرف داخلی، مجازات سبک‌تر است اما در بعضی موارد حکم اعدام وجود دارد.

در این ماده، مجازات خرید با حمل، نگه‌داری و مخفی کردن یکسان است و به شش گروه دسته‌بندی شده است. این مجازات حسب مورد، جریمه نقدی، ضربه شلاق، حبس، مصادره اموال ناشی از همان جرم و اعدام است.

برای حمل و نگه‌داری یا اخفای ۵ کیلوگرم مواد مخدر و بیشتر از آن، در صورت تکرار جرم، حکم اعدام وجود دارد؛ در برخی از وزن‌ها در بار سوم تکرار و در بعضی وزن‌ها در اولین تکرار.

البته طبق ماده ۳۲ همین قانون، احکام اعدام، پس از تأیید رییس دیوان عالی کشور یا دادستان کل کشور قطعی و لازم الاجرا می‌گردد.

 • مجازات اعدام برای بیش از ۳۰ گرم هروئین و شیشه

در ماده هشت، برای نگه‌داری و حمل یا اخفای مواد مخدر خطرناکی چون هروئین، مرفین، کوکائین و دیگر مشتقات شیمیایی این دو، شیشه و…، در گروه آخر و ششم دسته‌بندی، یعنی حمل بیش از ۳۰ گرم مواد، حکم اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم در نظر گرفته شده است.

طبق تبصره یک این ماده، در بار نخست و وجود برخی شرایطی، حکم اعدام به حبس ابد تبدیل می‌شود.

 • در حکم مفسد فی الارض بودن و اعدام

طبق ماده نهم، در صورت تکرار جرم ماده هشتم و در مرتبه چهارم، اگر مجموع مواد مخدر در اثر تکرار به ۳۰ گرم برسد، مجرم درحکم مفسد فی الارض است و به مجازات اعدام محکوم می‌شود.

 • انفصال دائم کارمند دولت (تبصره ۲ ماده ۸)
 • ممنوع الخروج شدن (ماده ۱۷).
 • ضبط وسیله نقلیه حمل مواد (ماده ۳۰).
 • تبدیل یا تقسیط جریمه نقدی در صورت ناتوانی مالی (ماده ۳۱).
 • مجازات استفاده از اطفال برای حمل مواد (ماده ۳۵).
 • تخفیف مجازات در صورت همکاری با پلیس (ماده ۳۸).
 • مجازات حمل مواد صنعتی و شیمیایی به قصد تبدیل یا تولید مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیرداروئی (ماده ۴۰).
 • نگهداری برخی از محکومان در اردوگاه‌های خاص با شرایط سخت یا عادی به جای حبس (ماده ۴۲).

برای اطلاع از جزئیات قانون مبارزه با مواد مخدر و راه‌کارهای قانونی و نیز تنظیم اوراق قضایی جرایم مواد مخدر، با وکیل متخصص بنیاد وکلا مشورت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا