متخصصین فعال
نسیم راسخ کارشناس حقوقی
مصطفی عباسی وکیل پایه یک دادگستری
سید روح اله معزی وکیل پایه یک دادگستری
2m
علیرضا دهقانی کارشناس حقوقی
2m
ابوذر محمدی نژاد وکیل پایه یک قوه قضاییه
3m
سمانه برخورداری کارشناس حقوقی
8m
مهسا پیشرویان کارشناس حقوقی
12m
اکرم فرخ وکیل پایه یک دادگستری
18m
فاطمه حسین پور وکیل پایه یک قوه قضاییه
19m
مینا محمدی کارشناس حقوقی
31m
شیرین کریمی کارشناس حقوقی
32m
محمد علی ملکی وکیل پایه یک دادگستری
39m
رضا یوسفی وکیل پایه یک دادگستری
47m
بهار صحراییان وکیل پایه یک دادگستری
54m
غلامرضا شاه تقی کارشناس حقوقی
54m
محمد هادی رستمی کارشناس حقوقی
58m
محمدعلی رضائی برزانی وکیل پایه یک قوه قضاییه
58m
حسام خوشگواری وکیل پایه یک دادگستری
1h
علی جلیلی کارآموز کانون وکلای دادگستری
1h
ساسان جعفری کارشناس حقوقی
2h
۵
شهریار پورحکیمی
شهریار پورحکیمی وکیل پایه یک قوه قضاییه
۵
سید روح اله معزی
سید روح اله معزی وکیل پایه یک دادگستری
۴.۷
امیر ضیغمی
امیر ضیغمی کارشناس حقوقی
۳.۸
مصطفی عباسی
مصطفی عباسی وکیل پایه یک دادگستری
۱.۹
امیر هاشمی
امیر هاشمی کارشناس حقوقی
۱.۸
علی جلیلی
علی جلیلی کارآموز کانون وکلای دادگستری
۰

آیا دادگاه اجرای احکام می تواند با این استدلال که مستثنیات دین قابل توقیفه ولی قابل فروش نیست،مستثنیات دین را توقیف کند یا خیر؟

با سلام و احترام


آیا رعایت مستثنیات دین در مرحله تامین خواسته مهریه از طرف دادگاه الزامی هست؟

آیا دادگاه اجرای احکام می تواند با این استدلال که مستثنیات دین قابل توقیف هست ولی قابل فروش نیست،مستثنیات دین را توقیف کند یا خیر؟



با سپاس از شما

۵ پاسخ برای این سوال ثبت شده است
توسط
کارآموز کانون وکلای دادگستری ایران، دزفول
۰.۲ بر اساس عملکرد

مطابق قانون در اجرای قرار تامین خواسته می بایست مستثنیات دین در نظر گرفته شود و از توقیف آنها خودداری شود به علاوه کاملا بی معنی است که ملکی توقیف شود اما قابل فروش نباشد اصولا جهت فروش ملکی را توقیف میکنند نه فقط توقیف

در صورتی تمایل به مشاوره ، ارسال لایحه و اعطای وکالت از طریق اپلیکیشن های واتس اپ و تلگرام به شماره 09384183870 پیام ارسال فرمایید .

توسط
وکیل پایه یک قوه قضاییه ایران، شیراز
۱.۲ بر اساس عملکرد

در این خصوص نیز میان حقوقدانان اختلاف‌ نظر وجود دارد. عده‌ای به ظاهر ماده ۱۲۹ قانون آیین دادرسی مدنی استناد می‌کنند و معتقدند که مطابق این ماده مستثنیات دین در تامین خواسته قابل توقیف است اما قابل فروش نیست؛ در حالی که برخی دیگر این مورد را با استناد به «وقتی مقدمه ممنوع باشد، ذی‌المقدمه هم ممنوع است» رد می‌کنند. این گروه معتقدند منظور از تامین خواسته این است که در صورت صدور حکم محکومیت خوانده، اموال وی به فروش برسد تا محکوم‌له بتواند طلب خود را استیفا کند و صرف توقیف اموال برای وی بی‌فایده است و مقصود او را تامین نمی‌کند.
خصوصا اینکه مطابق ماده ۶۵ قانون اجرای احکام مدنی، امکان توقیف مستثنیات دین برای اجرای حکم قطعی وجود ندارد به این ترتیب می­توان اذعان کرد که به طریق اولی، زمانی که حق خواهان به اثبات نرسیده و صرفا در مرحله ادعاست نمی­توان اموال محکوم علیه را که جزو مستثنیات دین است را توقیف کرد.

توسط
کارشناس حقوقی ایران، دلیجان
۴.۷ بر اساس عملکرد

خیر چنین ادعایی درست نیست و اموال مستثنیات دین مطابق قانون قابل توقیف نمیباشند .

اگر پاسخ من به شما کمک کرده است ، با من تماس بگیرید . ۰۹۱۰۰۸۲۲۹۴۴ - ۰۲۱۴۲۸۱۸ داخلی ۳۰۰ (( سلب مسئولیت : نسبت به مشاوره ها و پاسخ های ارائه شده کارشناس هیچگونه مسئولیتی را بر عهده نداشته و پاسخ ها در حد توانایی علمی و فنی ارائه میگردد .))

توسط
کارشناس حقوقی ایران، قم
۲.۸ بر اساس عملکرد

چنانچه منزل مسکونی محکوم‌علیه بیش از نیاز و شان عرفی او در حالت اعسارش بوده و مال دیگری از وی در دسترس نباشد و مشارالیه حاضر به فروش منزل مسکونی خود تحت نظارت مرجع اجراءکننده رای نباشد به تقاضای محکوم‌له به‌ وسیله مرجع اجراءکننده حکم با رعایت تشریفات قانونی به فروش رفته و مازاد بر قیمت منزل مناسب عرفی، صرف تادیه دیون محکوم‌علیه خواهد شد مگر اینکه استیفای محکوم‌به به طریق سهل‌تری مانند استیفاء از محل منافع بخش مازاد منزل مسکونی محکوم‌علیه یا انتقال سهم مشاعی از آن به شخص ثالث یا طلبکار امکان‌پذیر باشد که در این‌صورت محکوم‌به از طرق مذکور استیفاء خواهد شد.


اما اگر بیش از نیاز و شان عرفی نباشد، نه توقیف می شود و نه فروخته می شود

مشکل حقوقی شما بدون راه حل نیست قبول وکالت و مشاوره حقوقی در سراسر ایران عزیز 09196158805 سلب مسئولیت: تمامی مشاوره های انجام گرفته در حد وسع علمی بوده است. با احترام دکتر محمد هادی رستمی

توسط
وکیل پایه یک قوه قضاییه ایران، پاکدشت
۵ بر اساس عملکرد

بله عموما درمرحله تامین خواسته توقیف میشود . درمرحله اجرا بحث فروش مستثنیات دین مطرح می گردد .‌

مشاوره‌های حقوقی مرتبط