متخصصین فعال
مهسا پیشرویان کارشناس حقوقی
شهریار پورحکیمی وکیل پایه یک قوه قضاییه
مصطفی عباسی وکیل پایه یک دادگستری
مینا محمدی کارشناس حقوقی
سمانه برخورداری کارشناس حقوقی
فاطمه حسین پور وکیل پایه یک دادگستری
ابوذر محمدی نژاد وکیل پایه یک قوه قضاییه
علیرضا داژبخت کارآموز کانون وکلای دادگستری
عبدالرضا مبارکی کارشناس حقوقی
8s
سید روح اله معزی وکیل پایه یک دادگستری
6m
بهزاد احمدی ندوشن وکیل پایه یک دادگستری
15m
جواد احمدیان کارشناس حقوقی
20m
غلامرضا قربانی وکیل پایه یک قوه قضاییه
21m
فرید ملاح کارشناس حقوقی
22m
نسیم راسخ کارشناس حقوقی
35m
44m
محمد مهدی حمیدی کارشناس حقوقی
54m
مهدیه چاپاری کارشناس حقوقی
1h
محمد رضا هاشمی کارآموز کانون وکلای دادگستری
1h
بهنام رفیعی وکیل پایه یک دادگستری
1h

ما متوجه شدیم شما مشکل حقوقی دارید

با برترین وکلای بنیاد وکلا مشاوره تلفنی رزرو کنید و در سریع‌ترین زمان مشکلات حقوقی خود را حل کنید.

ثانیه : دقیقه

مشاوره تلفنی با وکلای برتر بنیاد وکلا

رزرو سریع
۵
سید روح اله معزی
سید روح اله معزی وکیل پایه یک دادگستری
۵
شهریار پورحکیمی
شهریار پورحکیمی وکیل پایه یک قوه قضاییه
۴.۸
امیر ضیغمی
امیر ضیغمی کارشناس حقوقی
۳.۹
مصطفی عباسی
مصطفی عباسی وکیل پایه یک دادگستری
۱.۵
علی جلیلی
علی جلیلی کارآموز کانون وکلای دادگستری
۱.۴
امیر هاشمی
امیر هاشمی کارشناس حقوقی
۰

آیا درصورت مجهول المکان بودن موجر، موجر می تواند اجرت المثل ایام تصرف را از مستاجر دریافت کند؟

سلام

در یک قرارداد اجاره آپارتمان مسکونی ذکر شده است که «طرفین یکماه قبل از اتمام قرارداد جهت تمدید یا تخلیه با یکدیگر هماهنگی خواهند نمود» و اینکه «خسارت تاخیر استرداد مبلغ ودیعه قرض الحسنه و خسارت تاخیر تخلیه مورد اجاره (اجرت المثل) به ازاء هر روز مبلغ ___تومان برای هر یک از طرفین می باشد»
متاسفانه مالک تاکنون تماسی نگرفته و مفقود (مجهول المکان) است و دسترسی به وی وجود ندارد.
در چنین فرضی:
۱- مستاجر چه اقدامات حقوقی باید انجام دهد تا اگر موجر بعدا مراجعه کرد، نتواند اجرت المثل ایام تصرف را مطالبه کند؟
۲- آیا هر زمان که موجر مراجعه کرد می تواند تخلیه مستاجره را بخواهد؟
یا مستاجر می تواند با ارسال اظهارنامه رسمی و ذکر اینکه «چنانچه ظرف حداکثر ۷۲ ساعت از دریافت این اظهارنامه، اقدامات مقتضی جهت استرداد مبلغ ودیعه را معمول نکنید، فرض بر این خواهد بود که جنابعالی با تمدید قرارداد برای مدت یکسال دیگر بدون افزایش اجاره بهاء موافق هستید».

سپاس

توسط ناشناس ۲۴ مرداد ۱۳۹۸

سرکار خانم بابایی،

ضمن تشکر، به استحضار می رساند که مستند پاسخ شما مربوط به قانون سال ۵۶ است.
همانگونه که مستحضرید تاکنون سه قانون روابط موجر و مستاجر در سالهای ۵۶، ۶۲ و ۷۶ به تصویب رسیده است و قانون مصوب سال ۷۶، در ماده ۱۳، قوانین قبل از خود را نسخ کرده است. و لذا پاسخ شما مستند به قانون منسوخ و نادرست است!

۵ پاسخ برای این سوال ثبت شده است
توسط
کارآموز کانون وکلای دادگستری ایران، ساری
۰.۱ بر اساس عملکرد

با سلام
این مورد در ماده ۱۳ قانون رابطه مالک و مستاجر پیش‌بینی شده است و برابر آن «هر‌گاه مستاجر به علت انقضاء مدت اجاره یا در مواردی که به تقاضای او حکم فسخ اجاره صادر شده مورد اجاره را تخلیه کند و موجر از ‌تحویل گرفتن آن امتناع کند مستاجر مکلف است به وسیله اظهارنامه از موجر یا نماینده قانونی او تقاضا کند که برای تحویل مورد اجاره حاضر شود. ‌در صورتی که موجر ظرف پنج روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه حاضر نگردد مستاجر باید به دادگاه محل وقوع ملک مراجعه و تخلیه کامل مورد اجاره را ‌تامین دلیل نماید و کلید آن را به دفتر دادگاه تسلیم کند. ‌از این تاریخ رابطه استیجاری قطع می‌شود و دفتر دادگاه ظرف ۲۴ ساعت به موجر یا نماینده قانونی او اخطار می‌کند که برای تحویل گرفتن مورد اجاره‌ و دریافت کلید حاضر شود تا زمانی که مستاجر به ترتیب فوق عمل نکرده باشد تعهدات او به موجب مقررات این قانون و شرایط اجاره‌نامه برقرار است.» در فرض سوال موجر بخاطر مجهول المکان بودن نمیتواند از مستاجر کلید را دریافت کند

بابایی

توسط احسان راد ۲۴ مرداد ۱۳۹۸

پاسخ داده شده براساس قانون سال ۵۶ است.
تاکنون سه قانون روابط موجر و مستاجر در سالهای ۵۶، ۶۲ و ۷۶ به تصویب رسیده و قانون مصوب سال ۷۶، در ماده ۱۳، قوانین قبل از خود را نسخ کرده است. و لذا پاسخ شما مستند به قانون منسوخ و نادرست است!

توسط
وکیل پایه یک قوه قضاییه ایران، خرم آباد
۰.۳ بر اساس عملکرد

از طریق اظهارنامه می شود ولی چنانچه هیچ جوابی نگرفتی از طریق دادگاه محل اقدام کنید

مشاوره تلفنی از طریق رزرو و اعطاء وکالت با شماره همراهی که درقسمت نمایش تماس تلفنی است. از طریق وات ساپ، تلگرام وتماس امکان پذیر است.درضمن مشاوره حقوقی در حد توان علمی وفنی این حقیر بوده و هرگونه عواقب ناشی از آن سلب مسئولیت می کنم" پیروز و سربلند باشید"

توسط
وکیل پایه یک دادگستری ایران، اهواز
۰.۷ بر اساس عملکرد

سلام

در اظهارنامه قید کنید که حاضر به تخلیه مورد اجاره در موعد مقرر با اخذ وجه الودیعه هستید

امین احمدی

توسط احسان راد ۲۴ مرداد ۱۳۹۸

سپاس

توسط
کارشناس حقوقی ایران، دلیجان
۴.۸ بر اساس عملکرد

فقط میتوانید اعلام نمایید آماده به تخلیه ملک همزمان با دریافت ودیعه هستید

اگر پاسخ من به شما کمک کرده است ، با من تماس بگیرید . ۰۹۱۰۰۸۲۲۹۴۴ - ۰۲۱۴۲۸۱۸ داخلی ۳۰۰ (( سلب مسئولیت : نسبت به مشاوره ها و پاسخ های ارائه شده کارشناس هیچگونه مسئولیتی را بر عهده نداشته و پاسخ ها در حد توانایی علمی و فنی ارائه میگردد .))

توسط احسان راد ۲۴ مرداد ۱۳۹۸

ممنون

توسط
کارآموز کانون وکلای دادگستری ایران، ساری
۰.۱ بر اساس عملکرد

مطابق ماده ۴ قانون نوجر و مستاجر ۱۳۷۶ درصورتی که موجر مبلغی بعنوان ودیعه و یا تضمین یا قرض الحسنه و یا سند تعهد آور و مشابه آن از مستاجر دریافت کرده باشد تخلیه و تحویل مورد اجاره به موجر موکول به استرداد سند یا وجه مذکور به مستاجر و یا سپردن ان به دایره اجرا ست .بنابراین اولا مستاجر میتواند مادامی که تعهد فوق اجرا نشده از تخلیه خوداری نماید و امتناع مستاجر مشروع بوده و تخلف محسوب نمیشود.ثانیا موجر نمیتواند استرداد ودیعه را منوط به تخلیه نماید

بابایی

مشاوره‌های حقوقی مرتبط