متخصصین فعال
سید روح اله معزی وکیل پایه یک دادگستری
نسیم راسخ کارشناس حقوقی
مصطفی عباسی وکیل پایه یک دادگستری
علیرضا دهقانی کارشناس حقوقی
3m
ابوذر محمدی نژاد وکیل پایه یک قوه قضاییه
3m
سمانه برخورداری کارشناس حقوقی
9m
مهسا پیشرویان کارشناس حقوقی
12m
اکرم فرخ وکیل پایه یک دادگستری
18m
فاطمه حسین پور وکیل پایه یک قوه قضاییه
20m
مینا محمدی کارشناس حقوقی
31m
شیرین کریمی کارشناس حقوقی
32m
محمد علی ملکی وکیل پایه یک دادگستری
40m
رضا یوسفی وکیل پایه یک دادگستری
47m
بهار صحراییان وکیل پایه یک دادگستری
55m
غلامرضا شاه تقی کارشناس حقوقی
55m
محمد هادی رستمی کارشناس حقوقی
58m
محمدعلی رضائی برزانی وکیل پایه یک قوه قضاییه
58m
حسام خوشگواری وکیل پایه یک دادگستری
1h
علی جلیلی کارآموز کانون وکلای دادگستری
1h
ساسان جعفری کارشناس حقوقی
2h
۵
شهریار پورحکیمی
شهریار پورحکیمی وکیل پایه یک قوه قضاییه
۵
سید روح اله معزی
سید روح اله معزی وکیل پایه یک دادگستری
۴.۷
امیر ضیغمی
امیر ضیغمی کارشناس حقوقی
۳.۸
مصطفی عباسی
مصطفی عباسی وکیل پایه یک دادگستری
۱.۹
امیر هاشمی
امیر هاشمی کارشناس حقوقی
۱.۸
علی جلیلی
علی جلیلی کارآموز کانون وکلای دادگستری
۰

آیا به داور رجوع کنم بهتره و زودتر نتیجه میده یا که دادخواست به دادگاه بدم؟

پیش خرید آپارتمان کردم ولی در مبایعه نامه اسمی از پیش فروش نیست ولی در کل ماهیت قرارداد پیش فروش هست، چون از زمان قرارداد تا تاریخ تحویل یکسال فاصله دارد و در حال ساخت هست و هنوز تحویل داده نشده و تاخیر دارد،پس در نتیجه قرارداد پیش فروش حساب میشه،حالا روزانه تاخیر ۵۰ هزار زدم و در پایین مبایعه نامه این جمله درج شده:

((درصورت عدم وصول تعهد طرفین چه فروشنده و چه خریدار هر دو موظف به پرداخت ۱۵ درصد قرارداد درصورت عدم وصول تعهد طرفین میباشد))

سوال اول

حالا علاوه بر روزی ۵۰ هزار تومن این جمله هم خسارت تعلق میگیره چون واقعا الان کلی مصیبت دارم چون نتونست سرموقع تحویل بده وخساراتی به من وارد شده.

نکته. :طبق ماده ۲۰ قانون پیش فروش میگن داوری اجباری هست و میتونید کار رو به داوری بکشونید و به طرف مقابل اظهار نامه برای رجوع به داوری رو بفرستید.

میخوام بدونم داوری به نفعم هست و زودتر به نتیجه میرسم یا که رویه دادگاه رو بگیرم؟


سوال دوم

اگه به داوری رجوع کنیم میشه خسارات مربوط به قانون پیش فروش علاوه بر موارد مبایعه نامه که نوشتیم بقیه رو ازجمله اجرت المثل، عدم تکمیل قسمت‌های مشاعی روزانه به نیم هزارم درصد السهم خریدار، عدم انتقال سند روزانه یک هزارم مبلغ قرارداد که اینا رو شامل بشه که فروشنده هم کوتاه بیاد و بدون دردسر خونه رو تحویل بده؟


تشکر

۴ پاسخ برای این سوال ثبت شده است
توسط
وکیل پایه یک دادگستری ایران، کرج
۳.۸ بر اساس عملکرد

با درود صرف نظر از این موضوع که قرارداد شما پیش خرید هست یا نه. رجوع به داوری بایستی صراحتا در قرارداد شما پیش بینی شده باشد و به صرف اینکه ماهیت قرارداد پیش فروش هست نمیتوان به داوری رجوع کرد.

جهت ارزیابی رایگان پرونده و اطلاع از شرایط خدمات وکالت با شماره تلفن ۴۲۸۱۸ - ۰۲۱ داخلی ۳۰۰ تماس حاصل فرمایید.

توسط کریم انصاری ۲۱ تیر ۱۳۹۸

مگر در پیش فروش حتی اگر نوشته نشده باشد که به داوری رجوع کرد، مگر اجباری نیست.؟چون تو قانونش خوندم اینطوری گفته و حتی وکیل این پیشنهاد رو داد که میتونی داور معرفی کنی حتی اگر ننوشته باشی.... لطفا راهنمایی بفرمایید.. واقعا گیج شدم.. هرکسی یه چیزی میگه...

توسط
وکیل پایه یک قوه قضاییه ایران، شیراز
۱.۲ بر اساس عملکرد

قرارداد پیش‌فروش و نیز قرارداد واگذاری حقوق و تعهدات ناشی از آن باید با رعایت ماده (۲) قانون پیش فروش از طریق تنظیم سند رسمی نزد دفاتر اسناد رسمی و با درج در سند مالکیت و ارسال خلاصه آن به اداره ثبت محل صورت گیرد .در این صورت طبق ماده ۲۰ این قانون باید از طریق داوری اقدام شود . در غیر این مورد اگر داوری در قرارداد پیش بینی نشده باشد تنها مرجع رسیدگی به اختلافات ناشی از قرارداد شما دادگاه خواهد بود

توسط کریم انصاری ۲۱ تیر ۱۳۹۸

الان تو مبایعه نامه داوری تعیین نشده... یک وکیل دیگه میگفت میتونی به داوری بکشونم... حالا چگار کنم... می‌گفت اگه داداخواست الزام به تنظیم سند رسمی و تکمیل وتحویل بدین خود قاضی به داوری معرفی میکنه... تکلیف چیست.؟

توسط کریم انصاری ۲۱ تیر ۱۳۹۸

خسارات چی میشه باتوجه به متنی که فرستادم....؟

توسط
وکیل پایه یک قوه قضاییه ایران، تهران، یوسف آباد از 22 تا میدان فرهنگ
۰ بر اساس عملکرد

اگر در قرارداد موضوع به داوری ارجاع نشده باشد امکان صدور رای داوری وجود ندارد مگر با رضایت طرفین
در خصوص قراردادپیش فروش و ماده ۲۰قانون پیش فروش به عرض می رساند قانون فوق زمانی حاکم خواهد بود که بر اساس قانون فوق قرارداد تنظیم شده باشد
در خصوص خسارت تاخیر در تحویل میزان مبلغ قید شده در قرارداد به شرط ایفای تعهد از جانب شما قابلیت وصول دارد و اظهار نظر در خصوص سار شرایط با مطالعه قراداد شما امکان پذیر خواهد بود

Bahrain

توسط
وکیل پایه یک دادگستری ایران، شیراز
۵ بر اساس عملکرد

سلام ظاهرا قرارداد شما به صورت عادی تنظیم شده نه رسمی بنابراین خسارات مذکور در قانون پیش فروش قابل مطالبه نیست . هم چنین شرط داوری ماده ۲۰ هم منتفی است . باید به شرایط قراردادی عمل شود . برای ارائه مشاوره باید متن قرارداد به صورت کامل مطالعه شود.

در صورت نیاز به مشاوره تکمیلی یا در خصوص موضوعات دیگر از طریق پانل مشاوره تلفنی اقدام فرمائید و یا در واتساپ یا تلگرام به شماره همراه 09177102389 سوال خود را مطرح نمائید.ضمناً ارائه مشاوره در حد توان علمی بنده است و مسئولیتی برعهده اینجانب نخواهد بود.

توسط کریم انصاری ۲۲ تیر ۱۳۹۸

بدون اینکه در قرارداد شرط داوری ذکر نشده باشد، اگه دوطرف راضی بشن میشه به داوری رجوع کرد؟؟

توسط سید روح اله معزی ۲۳ تیر ۱۳۹۸

بله

مشاوره‌های حقوقی مرتبط