متخصصین فعال
عنایت احمدی کارشناس حقوقی
شهریار پورحکیمی وکیل پایه یک قوه قضاییه
4m
مهسا فاتحی کارشناس حقوقی
6m
21m
محمدرضا عطاری شادکهن وکیل پایه یک دادگستری
55m
مصطفی عباسی وکیل پایه یک دادگستری
1h
بهنام رفیعی ساران وکیل پایه یک دادگستری
1h
محمد زارعی ایرندگان وکیل پایه یک دادگستری
1h
عبدالمجید باقری وکیل پایه یک دادگستری
1h
محمدعلی رضائی برزانی وکیل پایه یک قوه قضاییه
1h
حامد شاکری نیا وکیل پایه یک قوه قضاییه
3h
امین احمدی وکیل پایه یک دادگستری
4h
محمد قربان پور کارشناس حقوقی
5h
نسترن زمانی پور وکیل پایه یک دادگستری
5h
حمزه مرادی نژاد کارآموز کانون وکلای دادگستری
6h
محمد مافی کارشناس حقوقی
7h
علی امرایی کارشناس حقوقی
7h
هادی علوی خوشحال کارشناس حقوقی
7h
امین خدایاری کارشناس حقوقی
7h
مهدی جعفرزاده مزاری وکیل پایه یک دادگستری
7h
محمد باقری وکیل پایه یک دادگستری
7h
حسین امامی کارشناس حقوقی
7h
8h
احسان عبدالهی لاشكی وکیل پایه یک قوه قضاییه
8h
نسیم راسخ کارشناس حقوقی
8h
۰

آیا به داور رجوع کنم بهتره و زودتر نتیجه میده یا که دادخواست به دادگاه بدم؟

پیش خرید آپارتمان کردم ولی در مبایعه نامه اسمی از پیش فروش نیست ولی در کل ماهیت قرارداد پیش فروش هست، چون از زمان قرارداد تا تاریخ تحویل یکسال فاصله دارد و در حال ساخت هست و هنوز تحویل داده نشده و تاخیر دارد،پس در نتیجه قرارداد پیش فروش حساب میشه،حالا روزانه تاخیر ۵۰ هزار زدم و در پایین مبایعه نامه این جمله درج شده:

((درصورت عدم وصول تعهد طرفین چه فروشنده و چه خریدار هر دو موظف به پرداخت ۱۵ درصد قرارداد درصورت عدم وصول تعهد طرفین میباشد))

سوال اول

حالا علاوه بر روزی ۵۰ هزار تومن این جمله هم خسارت تعلق میگیره چون واقعا الان کلی مصیبت دارم چون نتونست سرموقع تحویل بده وخساراتی به من وارد شده.

نکته. :طبق ماده ۲۰ قانون پیش فروش میگن داوری اجباری هست و میتونید کار رو به داوری بکشونید و به طرف مقابل اظهار نامه برای رجوع به داوری رو بفرستید.

میخوام بدونم داوری به نفعم هست و زودتر به نتیجه میرسم یا که رویه دادگاه رو بگیرم؟


سوال دوم

اگه به داوری رجوع کنیم میشه خسارات مربوط به قانون پیش فروش علاوه بر موارد مبایعه نامه که نوشتیم بقیه رو ازجمله اجرت المثل، عدم تکمیل قسمت‌های مشاعی روزانه به نیم هزارم درصد السهم خریدار، عدم انتقال سند روزانه یک هزارم مبلغ قرارداد که اینا رو شامل بشه که فروشنده هم کوتاه بیاد و بدون دردسر خونه رو تحویل بده؟


تشکر

۴ پاسخ برای این سوال ثبت شده

با درود صرف نظر از این موضوع که قرارداد شما پیش خرید هست یا نه. رجوع به داوری بایستی صراحتا در قرارداد شما پیش بینی شده باشد و به صرف اینکه ماهیت قرارداد پیش فروش هست نمیتوان به داوری رجوع کرد.

توسط کریم انصاری ۲۱ تیر ۱۳۹۸

مگر در پیش فروش حتی اگر نوشته نشده باشد که به داوری رجوع کرد، مگر اجباری نیست.؟چون تو قانونش خوندم اینطوری گفته و حتی وکیل این پیشنهاد رو داد که میتونی داور معرفی کنی حتی اگر ننوشته باشی.... لطفا راهنمایی بفرمایید.. واقعا گیج شدم.. هرکسی یه چیزی میگه...

قرارداد پیش‌فروش و نیز قرارداد واگذاری حقوق و تعهدات ناشی از آن باید با رعایت ماده (۲) قانون پیش فروش از طریق تنظیم سند رسمی نزد دفاتر اسناد رسمی و با درج در سند مالکیت و ارسال خلاصه آن به اداره ثبت محل صورت گیرد .در این صورت طبق ماده ۲۰ این قانون باید از طریق داوری اقدام شود . در غیر این مورد اگر داوری در قرارداد پیش بینی نشده باشد تنها مرجع رسیدگی به اختلافات ناشی از قرارداد شما دادگاه خواهد بود

توسط کریم انصاری ۲۱ تیر ۱۳۹۸

الان تو مبایعه نامه داوری تعیین نشده... یک وکیل دیگه میگفت میتونی به داوری بکشونم... حالا چگار کنم... می‌گفت اگه داداخواست الزام به تنظیم سند رسمی و تکمیل وتحویل بدین خود قاضی به داوری معرفی میکنه... تکلیف چیست.؟

توسط کریم انصاری ۲۱ تیر ۱۳۹۸

خسارات چی میشه باتوجه به متنی که فرستادم....؟

اگر در قرارداد موضوع به داوری ارجاع نشده باشد امکان صدور رای داوری وجود ندارد مگر با رضایت طرفین
در خصوص قراردادپیش فروش و ماده ۲۰قانون پیش فروش به عرض می رساند قانون فوق زمانی حاکم خواهد بود که بر اساس قانون فوق قرارداد تنظیم شده باشد
در خصوص خسارت تاخیر در تحویل میزان مبلغ قید شده در قرارداد به شرط ایفای تعهد از جانب شما قابلیت وصول دارد و اظهار نظر در خصوص سار شرایط با مطالعه قراداد شما امکان پذیر خواهد بود

سلام ظاهرا قرارداد شما به صورت عادی تنظیم شده نه رسمی بنابراین خسارات مذکور در قانون پیش فروش قابل مطالبه نیست . هم چنین شرط داوری ماده ۲۰ هم منتفی است . باید به شرایط قراردادی عمل شود . برای ارائه مشاوره باید متن قرارداد به صورت کامل مطالعه شود.

توسط کریم انصاری ۲۲ تیر ۱۳۹۸

بدون اینکه در قرارداد شرط داوری ذکر نشده باشد، اگه دوطرف راضی بشن میشه به داوری رجوع کرد؟؟

توسط سید روح اله معزی ۲۳ تیر ۱۳۹۸

بله

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.