لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۵۶ بازدید ۰ دیدگاه

ضمانت اجرا در برابر هژمون ها

ضمانت اجرا در برابر هژمون ها

هژمون(hégémonie) یا همان ابر قدرت، کلمه ای است که در عالم سیاست و علم حقوق بین الملل یک مصداق عینی و بارز دارد که آن هم ایالات متحده آمریکا است.

صادرات و واردات زیاد، ایدئولوژیک مردم پسند و تولید کالا های دارای ارزش افزوده ی کثیری، از جمله دلایل تعیین مصادیق هژمون ها در علوم بین المللی است.

از آن زمان که گروسیوس این بنیانگذار حقوق بین الملل برای اولین بار قواعد و مقررات حقوق بین الملل را مطرح نمود تا به امروز همچنان شاهد پیشرفت و تحول در این عرصه هستیم، اما متاسفانه یکی از نقطه ضعف های اساسی که می توان گفت لکه ی ننگی برای حقوق و جامعه ی بین الملل محسوب می شود، عدم ضمانت اجرای قواعد و مقررات بین المللی در برابر هژمون ها است.

ناگفته نماند تا آن زمان که اتحاد جماهیر شوروی بر روی کار بود، لفظ هژمون برای آن هم صدق و در کنار آمریکا یکه تازی می کرد.

عدم ضمانت اجرا زمانی مشهود است که کشوری همچون ایالات متحده هرگونه هدف، رویه و اعمال خشونت آمیز و غیر قانونی ای را که می خواهد، می تواند بدون هیچ گونه مانعی در سر تا سر جهان اجرایی کند و سازمان و ملتی هم نتواند او را محکوم نمونده و به سزای اعمالش برساند.

کشوری که برای اولین بار توسط رئیس جمهورش یعنی ویلسون پیشنهاد تاسیس یک سازمان بین المللی با هدف ایجاد صلح و ثبات را داد حال خود مباشر اصلی نا امنی ها و اختلافات بین الملی است که سکوت کشنده ی ملل مختلف او را روز به روز جری تر میکند.

اینکه راه حل چیست و چگونه می توان مانع از سرکشی ایالات متحده آمریکا در جهان شد و دست او را بست تا دیگر شاهد اقدامات علیه صلح و منافع ملل مختلف نباشیم از حوصله این یادداشت خارج است؛ اما می توان گفت عزم ملت ها برای مقابله، اولین و موثر ترین راه حل ممکن است تا بتوان روزی را شاهد باشیم که عدالت در عرصه بین الملل اجرا شده است و تمامی کشور ها به یک نسبت مساوی در برابر اعمال غیر قانونی خود پاسخگو هستند.

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.