لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۳۰۴ بازدید ۰ دیدگاه

میزان عیدی سال 1400 برای گروه های مختلف

میزان عیدی سال 1400 برای گروه های مختلف
مینا محمدی
مشاوره حقوقی با مینا محمدی همیار ارشد بنیاد
۴.۵ بر اساس (۲۸۴) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

نیروی استخدامی یک جامعه، بر حسب مرجعی که با آن رابطه استخدامی داشته، از حقوق و مزایای متفاوتی برخوردار می گردند؛ به عنوان مثال، میزان افزایش حقوق کارمندان نسبت به کارگران بیشتر بوده، در حالی که هر سال مبلغ عیدی کارگران، بیشتر از میزان عیدی و پاداش کارمندان دولت می باشد.

یکی از حقوقی که طبق قوانین استخدامی و مقررات مربوط به کار، برای افراد حاضر در عرصه کار پیش بینی شده است، حق دریافت عیدی یا پاداش سالیانه می باشد.

در اصل حق دریافت عیدی سالیانه، تفاوتی میان اشخاص حاضر در عرصه کار وجود نداشته و تمامی آن ها از کارگران تا کارمندان و بازنشستگان از این حق قانونی برخوردار می باشند، اما هنگامی که به مساله میزان عیدی می رسیم، تفاوت های آشکاری میان این گروه ها در رابطه با مبلغ پاداش سالیانه دیده می شود.

به همین دلیل، در این مقاله، به معرفی قوانین مختلف مربوط به مبلغ عیدی و همچنین میزان عیدی سال 1400 این گروه ها می پردازیم، اما پیش از آن، مفاهیم کارگر، کارمند، بازنشسته و مستمری بگیر را تعریف خواهیم کرد.

میزان عیدی کارگران در سال 1400

در بخش نخست مقاله، به توضیح میزان عیدی سال 1400 برای کارگران می پردازیم، اما پیش از آنکه به توضیح میزان عیدی سال ۱۴۰۰ برای کارگران بپردازیم، ضروری است که مفهوم "کارگر" را تعریف نماییم.

مفهوم کارگر

منظور از کارگر، شخصی است که صرف نظر از میزان تحصیلات، در ازای انجام کار برای کارفرما، حقوق یا دستمزد دریافت کرده و تحت پوشش حمایتی قانون کار و سازمان تامین اجتماعی می باشد؛ بنابراین کارمندان بخش خصوصی، نیز از منظر قوانین کار، کارگر محسوب می گردند.

میزان عیدی سال 1400 برای کارگران

میزان عیدی سال 1400 برای کارگران، مطابق "ماده واحده قانونی مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران" تعیین می گردد.

به موجب این قانون، حداقل عیدی و پاداش سالانه کارگران، معادل شصت روز آخرین مزد و سقف آن، معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی کارگران می باشد.

بنابراین، با توجه به اینکه حداقل دستمزد روزانه کارگران برای سال 99 مبلغ 63.680 تومان می باشد، حداقل میزان عیدی سال ۱۴۰۰ برای کارگران، سه میلیون و هشت صد و بیست هزار و هشتصد تومان (3.820.800) و حداکثر مبلغ عیدی سال 1400 برای کارگران، پنج میلیون و هفتصد و سی و یک هزار و دویست تومان (5.731.200) خواهد بود.

میزان عیدی کارمندان در سال 1400

در این بخش نیز همانند بخش قبل، ابتدا به تعریف مفهوم کارمند پرداخته، سپس به توضیح میزان عیدی سال 1400 برای کارمندان خواهیم پرداخت.

مفهوم کارمند

منظور از کارمند، شخصی است که در استخدام یک شرکت یا سازمان دولتی بوده و در ازای انجام کار، حقوق ثابتی را دریافت می نماید.

مطابق قانون استخدام کشوری، کارمندان به دو دسته رسمی و پیمانی تقسیم می گردند؛ بنابراین، اولا: عنوان کارمند، هر دو گروه کارمندان دولت (کشوری) و کارمندان نیروهای مسلح (لشکری) را در بر می گیرد.

ثانیا: همانطور که در بخش قبل گفته شد، کارمندان بخش خصوصی از شمول عنوان کارمند خارج بوده و کارگر محسوب می گردند.

میزان عیدی سال 1400 برای کارمندان

ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مصوب 1374، تعیین مبلغ عیدی کارمندان دولت و هم چنین میزان عیدی کارمندان نیروهای مسلح را به هیات دولت واگذار کرده است.

بر این اساس، هیات وزیران هر ساله با برگزاری جلسه در پایان سال، میزان پاداش کارمندان دولت را تعیین می نماید.

در بودجه سال 1400، میزان عیدی سال ۱۴۰۰ برای کارمندان، 15.000.000 ریال معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان پیش ‌بینی شده بود.

در همین راستا، جلسه هیات وزیران در 15 بهمن 1399 تشکیل شده و وزیران دولت، در این جلسه، مبلغ عیدی سال 1400 برای کارمندان را یک میلیون و پانصد هزار تومان  تعیین کرده و آن را مورد تصویب قرار دادند.

میزان عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران در سال 1400

در بخش سوم نیز ابتدا به تشریح مفهوم بازنشسته و مستمری بگیر پرداخته و سپس، در مورد میزان عیدی سال 1400 برای بازنشستگان و مستمری بگیران توضیحات لازم را ارائه می نماییم.

مفهوم بازنشسته و مستمری بگیر

بازنشسته به شخصی گفته می شود که پس از رسیدن به سن تعیین شده و با دارا بودن سابقه کاری لازم، بازنشست شده و از سازمان متبوع خود، حقوق بازنشستگی دریافت می کند.

اما مستمری بگیر، شامل دو گروه از افراد می گردد: بازماندگان و از کارافتادگان که از سازمان متبوع خود، هر ماه حقوق ثابتی را دریافت می کنند.

بازنشستگان و مستمری بگیران در این مفهوم، به سه گروه تقسیم می شوند:

  1. مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی
  2. مستمری بگیران و بازنشستگان کشوری (کارمندان دولتی بازنشسته شده)
  3. مستمری بگیران و بازنشستگان لشکری (کارمندان نیروهای مسلح بازنشست شده)

میزان عیدی سال 1400 برای بازنشستگان و مستمری بگیران

مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری و هم چنین بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی و لشکری نیز همچون کارمندان، تابع ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مصوب 1374 بوده و بنابراین، هر ساله از سوی هیات وزیران، تعیین و تصویب می گردد.

مطابق بودجه سال 1400، میزان عیدی سال 1400 برای بازنشستگان و مستمری بگیران، 15.000.000 ریال معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان تعیین شده بود.

این رقم در جلسه هیات دولت که در تاریخ پانزدهم بهمن ماه سال هزار و سیصد و نودو نه برگزار گردیده، مورد تایید قرار گرفت و در نتیجه، مبلغ پاداش پایان سال بازنشستگان و مستمری بگیران نیر همانند کارمندان، برای سال 1400، یک میلیون و پانصد هزار تومان می باشد.

برای ارتباط با وکلای مجرب و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از قسمت جست‌و‌جوی وکیل، پس از انتخاب وکیل مورد نظر مشاوره یا خدمت حقوقی مورد نظرتان را دریافت کنید.

مینا محمدی
مشاوره حقوقی با مینا محمدی همیار ارشد بنیاد
۴.۵ بر اساس (۲۸۴) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ